Az indonéz hatóságok a legmagasabb fokozatú riasztást adták ki miután az Agung-vulkán kitörései miatt lezárták a sziget repterét és több ezer helyi lakost telepítettek ki a vulkán közeléből.
Az Ngurah Rai reptéren magyar idő szerint vasárnap este hét óta nem szállhatnak fel gépek, eddig közel 59 ezer embert érintettek a járattörlések. Ugyan helyszíni beszámolók szerint a szigeten továbbra is süt a nap, felszálláskor és leszálláskor komolyan romlottak a pilóták látási viszonyai a vulkáni hamu miatt – írja a CNN.
Az indonéz katasztrófavédelem négyes fokozatú riasztást tart érvényben, amely egyrészt azt jelenti, hogy további nagy kitörésekre számítanak, másrészt nem tanácsolják a vulkán 8-10 kilométeren belüli megközelítését.
Balin jelenleg esős évszak van, így a gyakori csapadék miatt vulkáni hamuból és sárból folyamok alakultak ki, amelyek szintén egyre nagyobb problémát jelentenek.
A balinézek legszentebb helye
A 3031 méter magas Gunung Agung a helyiek vallása szerint a a Meru-hegy tökéletes mása, amely a hinduizmusban megjelenik az univerzum központi tengelyeként.
A vulkán legutoljára 1963-64-ben tört ki, ekkor közel 1700 halálos áldozatot követelt. A mostani kitörés előtt sem volt teljesen inaktív, többször köpködött füstöt és hamut.
Bali legfontosabb temploma, a Pura Besakih is a Gunung Agung oldalában található, a hat teraszos épületkomplexumban évente több mint 70 fesztivált tartanak. A vulkán korábbi kitörése során a lávafolyam teljesen elkerülte a templomot, amelyet a balinézek azóta is csodaként tartanak számon.