4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hét diplomácia csúcseseménye az amerikai és a kínai államfő találkozója volt, amelynek árnyékában az orosz államfő majdnem biztos lehetett abban, hogy folytathatja háborúját Ukrajna ellen. Az is kiderült októberben az orosz olajat bőven a 60 dolláros plafonnál magasabb áron adták el. 

  • A front közelében több ezer ember maradt áram nélkül Ukrajnában, miután orosz tüzérségi csapás érte az energiaellátó rendszert.
  • Közel 20 ezer ukrán férfi menekült el a besorozás elől a háború kezdete óta a BBC adatgyűjtése szerint. Volt aki veszedelmes vízi akadályokat küzdött le, mások éjszaka mentek át a határon. További több mint 21 ezren megpróbálták elhagyni az országot, de elfogták őket. Az orosz invázió kezdete után megtiltották a 18–60 éves ukrán férfiaknak, hogy elhagyják az országot.

 

  • Vlagyimir Putyin orosz államfő idegesen figyelte Hszi Csin-ping kínai és Joe Biden amerikai elnök San Franciscó-i személyes találkozóját. Uyyanakor Isabel Hiton Kína-szakértő újságíró, a China Dialogue civil szervezet alapítója szerint Putyinnak nem kell aggódnia emiatt, mivel a legfontosabb hiányzó eleme a két vezető találkozójáról kiadott közös közleménynek az Ukrajnában dúló háború említése volt. Peking nem akarja Putyin bukását, mert az azt követő káosz bizonytalanná tenné a történelmileg ellentmondásos-súrlódásos orosz–kínai kapcsolatokat. Kína viszonya ambivalens a háborúval kapcsolatban – mondta a szakértő. Miközben fű alatt – főként drónokkal – támogatja Oroszországot, a konfliktus tönkre teszi kapcsolatait az európai országokkal. Utóbbiak ugyanis tudják ezt, ezért gazdaságilag eltávolodnak Kínától. Peking szerette volna leválasztani az EU-t az USA-ról, aminek azonban éppen az ellenkezője történik. Végül fontos megállapítása volt Hiltonnak, hogy Kína nem kockáztatná meg nemzetközi tekintélyének csorbulását azzal, hogy közvetítő szerepet vállalna egy orosz–ukrán béketárgyaláson, amely kudarcot vallana.

 

  • A katonai eszközök veszteségeit az elérhető fotók és videók alapján nyomon követő Oryx adatgyűjtő portál szerint november 1. és 13. között az orosz hadsereg 238 járművet és tüzérségi eszközt vesztett, miközben az ukrán fél 50-et.
  • Az októberben exportált orosz olajat szinte teljes egészében a világ leggazdagabb országai (G7) árplafonjánál drágábban adták el. A hordónként 60 dolláros korlátnál átlagosan 20 dollárral többet kaptak az exportőrök – értesült a Financial Times európai tisztviselőktől.
  • Moszkva teljesítette azt a sorozási normát, amit az orosz fővárostól elvártak – jelentette be Szergej Szobjanyin főpolgármester. Az egyébként mérsékeltnek tartott politikus beszámolója szerint 22 ezer fiatalt toboroztak az orosz hadseregbe szerződéses szolgálatra, ami megfelel a 2023-ra kitűzött célnak.
  • Egy észak-oroszországi régió félmillió fenyőfapalántát küldött a megszállt Donyeck megyébe, hogy pótolják a háborúban elpusztult növényzetet. Az orosz kormány októberben 150 kukásautót és 11 ezer hulladékgyűjtő konténert ígért a Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon megyék megszállt részeinek, hogy azok ne fulladjanak bele a felhalmozódó szemétbe.
  • Vlagyimir Putyin aláírta a választási törvény változásait, amelyek lehetővé teszik, hogy az állampolgárok olyan térségekben is szavazzanak, amelyekben rendkívüli állapot van érvényben. További változtatás, hogy az újságíróknak akkreditáltatniuk kell magukat, hogy tudósíthassanak a választás napján történő eseményekről.
    Pekint nem szeretné Putyin bukását? Fotó: Kreml
    Pekint nem szeretné Putyin bukását? Fotó: Kreml
  • Az orosz belbiztonsági szolgálat (GUS) letartóztatta a Calsbergtől elkonfiskált Baltika sörgyártó vállalat két vezetőjét azzal a gyanúval, hogy a cég egyes márkáinak jogait át akarták adni a dán vállalat érdekeltségeinek – jelentette a szentpétervári Fontanka internetes portál. A sajtóorgánum úgy tudja, hogy a Zatecky Gus sörmárkáról van szó.

BBC, Guardian, Moscow Times, Times Radio

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG