A kínai és az amerikai elnök egy év után ma először találkozik San Franciscóban, amely során kétoldalú és globális kérdések összetett és sürgős sorát kell megvitatniuk, a feszült kétoldalú kapcsolatoktól kezdve a növekvő globális kihívásokig. A pekingi központi pártlap szerint egy téma azonban világszerte nagy figyelmet fog kapni: hogyan tervezi a világ két legnagyobb gazdasága stabilizálni gazdasági kapcsolatait, és hogyan akarja kivezetni a világgazdaságot jelenlegi szorult helyzetéből.
Enyhülésre lenne szükség
"A világgazdaság minden bizonnyal profitálhatna az amerikai-kínai enyhülésből" - jelentette hétfőn az Associated Press amerikai hírügynökség, megjegyezve, hogy Kína és az USA együttesen a világ áruk és szolgáltatások több mint 40 százalékát állítják elő, és egy ilyen ritka magas szintű találkozónak globális következményei lehetnek.
Ezek a várakozások jogosak, figyelembe véve a világgazdaságot sújtó problémák sorát, valamint Kína és az Egyesült Államok döntő szerepét. Az IMF októberben olyan negatív tényezőkre hivatkozva, mint a világjárvány hosszú távú következményei, az ukrán válság és a növekvő geoökonómiai széttagoltság, azt jósolta, hogy a globális növekedés az előrejelzések szerint a 2022-es 3,5 százalékról 2023-ban 3,0 százalékra, 2024-ben pedig 2,9 százalékra lassul, ami alacsonyabb a 2000 és 2019 közötti 3,8 százalékos átlagnál. Az IMF szerint Kína és az USA a következő öt évben a globális növekedés több mint 30 százalékát adja majd.