5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tajvan lesz San Franciscó-i találkozó legfeszültebb témája, mivel mindkét ország belpolitikai erőközpontjai a szigetország kapcsán érzékelik a legnagyobb nézeteltérést. A Kínához fűződő kapcsolatok kérdése az egyik legjelentősebb kérdés az USA polarizált politikai színterén, és kétségtelenül meghatározó lesz az elnökválasztási kampányban. Káncz Csaba jegyzete 

A jövő szerdán az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) San Franciscóban megrendezésre kerülő csúcstalálkozójának részeként Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök az év talán legjelentősebb találkozójára kerül sor.

Előző találkozójuk a G20-ak indonéziai csúcstalálkozóján volt - éppen egy évvel ezelőtt. Azóta azonban nagyot fordult a világ.

A Kínai Kommunista Párt egyik prominens tanácsadója, a Renmin Egyetem professzora, Csin Canrong november 9-én leszögezte: "A világ ma a nagy küzdelem korszakába lépett: a régi rendet a Nyugat uralja. Ez felbomlóban van, de az új rend még nem jött létre".

Belső nyomás a kommunista vezetésen

A belföldi helyzet miatt mindkét fél óvatosan közelít a jövő heti találkozóhoz. A kínai vezető egy évvel ezelőtt a pártkongresszuson biztosította a Kommunista Párton belüli vitathatatlan egyeduralmát, és újabb 5 éves mandátumot kapott a párt és az állam vezetésére.

Azóta azonban látványos zavarok léptek föl a párt- és állami vezetésben. Rejtélyes körülmények között az elmúlt hónapokban leváltották a külügyminisztert és a védelmi minisztert. Tisztogatások folytak a stratégiai rakétaegységek vezetésében is.

Hszi elnökre napjainkban óriási nyomás nehezedik, mivel nem teljesülnek a várakozások és az egy évvel ezelőtti ígéretekhez képest. A központi kormány terveivel ellentétben a gazdaság az idei évet valószínűleg a tervezett 5,5 százalék helyett legfeljebb 4 százalékos növekedéssel zárja. Az országban már most válság van az ingatlanpiacon, ami veszélyezteti az építőipart és a bankszektort.

Óriási nyomás nehezedik rá. Fotó: MTI/EPA pool/Mark R. Cristino
Óriási nyomás nehezedik rá. Fotó: MTI/EPA pool/Mark R. Cristino

A külföldi befektetők egyre inkább vonakodnak Kínában befektetni az új belső korlátozások miatt, amelyek biztonsági kockázatoknak teszik ki őket. Hszi ezért érkezik a Kaliforniába azzal a várakozással, hogy a legnagyobb, de egyben legversenyképesebb gazdaságtól megoldást kérjen a látványos kínai növekedést megakasztó felhalmozódott problémák legalább egy részére.

A Bidenre vonatkozó várakozások

Biden elnök is nyomás alatt van, mivel a Hszivel folytatott tárgyalásokra a választási kampány kezdetén kerül sor. Ráadásul a Kínához fűződő kapcsolatok kérdése az egyik legjelentősebb kérdés az USA polarizált politikai színterén, és kétségtelenül meghatározó lesz az elnökválasztási kampányban.

Az egyik legutóbbi nyomásgyakorlás e tekintetben a héten érkezett a Kínával foglalkozó Különbizottság republikánus kongresszusi képviselők egy csoportjától, akik arra kérték az elnököt, hogy keményebb politikával kényszerítse Pekinget arra, hogy közeledjen az amerikai politikákhoz és követelésekhez: "Ha Hszi nem teljesít, az Ön kormányának véget kell vetnie a zombi elkötelezettségre való törekvésnek, és egy keményebb pozícióra kell váltania az amerikai érdekek és értékek védelme érdekében".

A washingtoni kormányzatot azonban aligha érheti bírálat, amiért "túl sok engedményt tett, miközben nem követelt eleget Kínától" – amint azt republikánus képviselők írták a abban a bizottságban, amelyet januárban hoztak létre a Kína globális befolyása elleni politika kidolgozására. Az USA eddig több, mint 1300 kínai szervezetet és személyt vett fel különböző szankciós listákra, amelyek egyre hosszabbak és hosszabbak.

Augusztusban Biden elnöki rendeletet adott ki, amely korlátozta az amerikai befektetéseket Kínában három jelentős területen: a mesterséges intelligencia (AI), a kvantumtechnológia és a fejlett chipek területén, amelyek a kínai védelmi iparnak kedvezhetnek.

Keményebb politikát várnak tőle. Fotó: EPA/Yuri Gripas / POOL
Keményebb politikát várnak tőle. Fotó: EPA/Yuri Gripas / POOL

A Kínába irányuló csúcskategóriás chipek exportjára vonatkozó amerikai korlátozások azonban nem akadályozták meg a Huawei Technologies-t abban, hogy új okostelefont, valamint mesterséges intelligencia processzorokat kínáljon, amelyek teljesítménye hasonló - vagy közel azonos - a Nvidia által elért teljesítményhez. November 7-én a Reuters arról számolt be, hogy a kínai internetes óriás, a Baidu 1600 darabot rendelt a Huawei 910B Ascend AI-chipjéből, amely állítólag az Nvidia A100 grafikus processzorával, a legnépszerűbb AI-processzorral egyenértékű.

Ettől eltekintve a Fehér Ház döntése a gyakorlatban is demonstrálta Biden politikáját, amely az indo-csendes-óceáni térségbeli partnerek összefogására irányul Kína agresszív gazdasági és biztonsági befolyásának megfékezése érdekében. Ebben a tekintetben az USA Japánnal és Dél-Koreával tartott csúcstalálkozója, valamint az Indiával a QUAD fórumának keretében folytatott fokozott együttműködés az elmúlt évben megerősítette a befolyásos szereplők blokkját a kínai befolyással szemben a térségben.

Tajvan, Ukrajna és a Közel-Kelet

Tajvan lesz San Franciscó-i találkozó legjelentősebb témája, mivel mindkét ország belpolitikai erőközpontjai a szigetország kapcsán érzékelik a legnagyobb nézeteltérést. A múlt hónap végén tett washingtoni látogatása során Vang Ji kínai külügyminiszter világossá tette, hogy a Tajvani-szoroson átívelő békét és stabilitást fenyegető legnagyobb veszélyt a "tajvani függetlenség" jelenti, amely egyben a Kína és az USA közötti kapcsolatok legnagyobb kihívása is.

Eközben a muzulmán világban vezető gazdasági jelenlétével Kína a gázai háborút az USA ellen irányuló érzelmek gyűjtőpontjának tekinti. A Globális Dél hangja egyre hangosabbá válik, miközben a közel-keleti arab világ a megbékélés felé halad.

Bár San Franciscóban nehéz jelentős áttörést várni a bonyolult és feszültségekkel terhes amerikai-kínai kapcsolatokban, a közelgő csúcstalálkozón mégis megerősödhet pár halvány reménysugár.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG