Első alkalommal indul peres eljárás a Boeing repülőgépgyártó óriás ellen a kétszeres katasztrófát szenvedett MAX 737-es típusú gép miatt – írja a Financial Times internetes kiadása.
Avia Capital Services, a Rostec orosz állami konglomerátum leányvállalata szerződésszegésre hivatkozva perli az amerikai céget, mondván a két, több száz halálos áldozatot okozó szerencsétlenség hátterében nem csak tervezési hiányosságok álltak, hanem az is, hogy az amerikai hatóságok a tanúsítványok kiadásakor sok fontos, a repülés biztonságát érintő információt is visszatartottak.
A chicagói Cook megyei körzeti bíróságon a hét elején benyújtott kereset azt állítja, hogy a Boeing szándékosan nem hozta nyilvánosságra a Max 737 légi alkalmasságáról szóló információkat ügyfelei, így az Avia számára sem, annak érdekében, hogy így ösztönözze a társaságokat a légi járművek megvásárlására.
Az Avia Capital összesen 35 darab Max 8 típusú repülőt rendelt a Boeingtől, mielőtt márciusban világszerte visszarendelték volna a földre a légi járműveket. Az orosz cég most azt akarja, hogy az eddigi rendeléseit töröljék. A társaság - állítása szerint - 35 millió dolláros előleget fizetett a Boeingnek a megrendelés biztosítása érdekében, most pedig azt akarja elérni, hogy az összeget kamatokkal térítse vissza a Boeing. Ráadásul ez nem minden, hiszen állításuk szerint a hibás gépek a társaság számára 75 millió dolláros veszteséget okoztak, ami szintén szerepel a követelésükben, így együtt pedig, összesen 115 millió dollárnyi kártérítési igénnyel jelentkeztek.
Mélységekben a nemzetközi reputáció
Az Avia ügyvédje, Steven Marks a Financial Timesnak nyilatkozva elmondta, hogy a Boeing bár kártérítést ajánlott fel részükre, ezt azonban ők nem tartották elfogadhatónak, hozzátéve, hogy a többi Boeing-ügyfél is kapcsolatba lépett vele. A chicagói székhelyű repülőgépgyártó tárgyalásokat folytatott az ügyfelekkel a kompenzációkról, a második negyedévben pedig erre a célra 4,9 milliárd dollárt különített el.
Egyébként Steven Marks ügyvéd vállalta el 30 család ügyének képviseletét is, akik érintve vannak az indonéz Lion Air, illetve az Ethiopian Airlines összesen 346 áldozatot követelő katasztrófáiban. A Boeinget is komolyan megrázták az események, a cég nemzetközi reputációja a mélységekben, és júliusban a legnagyobb negyedével veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.
A történet pikantériája egyébként az, hogy az Avia és a Boeing még a balesetek előtt abban állapodtak meg, hogy elhalasztják a Max típus 33 repülőgépének az orosz társaságnak történő leszállítását. Eredetileg 2019. októbere és 2022. februárja között tervezték a szállítást, a megrendelések teljesítését azonban 2022. márciusára és 2024. decemberére halasztották. Az okok nem tisztázottak.
Miközben a balesetek körülményeinek hivatalos vizsgálata folyamatban van, a Boeing gépein ellátta egy átesést gátló rendszerrel, az MCAS-sal.