Oroszország átmenetileg megszerezte a Fortum finn energiaipari csoport és korábbi német leányvállalata, az Uniper lokális érdekeltségeinek ellenőrzését. Ez fontos precedens lehet más nyugati vállalatok számára Oroszországban.
Vlagyimir Putyin elnök kedden késő este aláírta azt a rendeletet, amely ideiglenes ellenőrzést biztosít a két európai állami tulajdonú energetikai cég oroszországi érdekeltségei felett.
A rendeletből - amely körvonalazza a lehetséges megtorlást, ha külföldi orosz vagyonokat foglalnak le - kiderült, hogy Moszkva már intézkedett az Unipro és a Fortum vagyona ellen. Fontos ugyanakkor, hogy az elnöki rendelet világossá teszi, a lépés visszafordítható – azaz elméletileg, abban az adott esetben, ha a Nyugat hajlandó egyes szankciókat visszavonni, vagy a befagyasztott vagyonokat feloldani, az orosz állam is visszaadhatja a lefoglalt érdekeltségeket.
Az Uniper 83,73 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik az Uniproban, amely öt erőművet üzemeltet Oroszországban több mint 11 gigawatt összkapacitással és mintegy 4300 alkalmazottal. A Fortum és az Uniper egyelőre még nem reagált érdemben az orosz lépésre.
További lépéseket terveznek Oroszország ellen
A rendelet azután érkezett, hogy kiderült, a G7-ek az Oroszországba irányuló export közel teljes betiltását fontogatják, és az eddigieknél is komolyabb szankciókat követelnek, hogy korlátozzák Oroszország ukrajnai harci képességét. Az Európai Unió emellett azt is vizsgálja, hogy a befagyasztott orosz vagyonokat hogyan lehetne az ukrán újjáépítésre fordítani.
Az orosz külügyminisztérium szerdai közleményében ellenintézkedéseket helyezett kilátásba Moszkva részéről arra az esetre, ha Helsinki nem oldja meg az Orosz Tudományos és Kulturális Központ által használt lakások ügyét. A tárca szerint a központot április közepén a finn bírósági végrehajtó szolgálat arról értesítette, hogy három hét erejéig megtilt számára minden lépést az adminisztratív épületével, a telekkel, valamint több lakással kapcsolatban. A Helsingin Sanomat című lap szerint a finn főváros központjában lévő hét lakásról van szó, amelyek alapterülete 36 és 175 négyzetméter közötti, és amelyek összértéke 1,4 millió euró.
A RIA Novosztyi hírügynökség szerint a finn bírósági végrehajtó szolgálat az orosz "különleges hadművelettel" összefüggésben mintegy 1710 alperessel szemben alkalmazott uniós szankciókat, és mintegy 244 millió euró értékű vagyontárgyat foglalt le. Az intézkedések ellen eddig mintegy 30 fellebbezést nyújtottak be, a tárgyalások megkezdődtek.
(Reuters/MTI)