A parlamenti szavazás végeredménye a kivetítőn. (EPA/FABIO FRUSTACI) |
Kétórás vitát követően a képviselőházban 327 igen szavazattal, 228 nem ellenében és egy tartózkodás mellet fogadták el a javaslatot, melyet a felsőház már a múlt hét végén jóváhagyott.
Tragikomédia a szenátusban
Ugyan a szenátus nagy többséggel szavazta meg a módosított költségvetést (167-en szavaztak a csomag mellett, 78-an ellene), az ellenzéki Demokrata Párt szinte azonnal jelezte, hogy az alkotmánybírósághoz fordul, mert szerinte a szenátus „példátlan erőszakot követett el a képviseleti demokrácia ellen”, ugyanis a szenátoroknak úgy kellett szavazniuk, hogy nem volt idejük elolvasni a tervezetek szövegét. Ráadásul a költségvetési bizottság sem tudott előzetesen véleményt mondani a csomagról, mert nem kapta meg áttekintésre, és a szenátusi szavazást végül hajnali fél háromkor tartották.
A korábbi tervezetet visszadobta az Európai Bizottság - még nem volt ilyen
A Liga-M5S kormány első költségvetési tervezetét korábban visszautasította az Európai Bizottság, mert a korábban tervezettnél, és javasoltnál magasabb hiányt okozott volna az így is tetemes adósságot hordozó olasz államháztartásban. Valdis Dombrovskis, a bizottság euróért felelős alelnöke ekkor úgy fogalmazott, hogy:
az olasz kormány nyíltan és tudatosan megsérti az ország kötelezettségvállalásait, márpedig Európa az együttműködésre, az euróövezet az erős bizalomra épült".
A költségvetés első változatában a kormány jövőre 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolt, és a bruttó hazai termék 2,4 százalékának megfelelő deficittel kalkulált. Ez különösen annak tekintetében aggasztotta az Európai Bizottság közgazdászait, hogy Olaszország államadóssága meghaladja a GDP 130 százalékát, erre reagálva Mario Draghi elmondta, hogyha az olaszok túlköltekeznek az eurózóna nem fogja kifizetni. Ezért a pénzpiacok is kockázatosabbnak kezdték tekinteni az olasz állampapírokat, melyek hozama emiatt emelkedni kezdett.
A kiigazított büdzsé növekedési prognózisa 1 százalékos, és a GDP 2,04 százalékának megfelelő deficittel számol. Az előző olasz kormány még azt vállalta, hogy 2019-re a GDP 0,8 százalékára szorítja le a költségvetés hiányát.
A hírek szerint a két miniszterelnök-helyettes, Luigi di Maio és Matteo Salvini kezdetben „egy tizedesvesszőt” sem akart változtatni a költségvetési tervezeten, végül azonban a pénzügyi szakértőknek és főleg a közvélemény-kutatásoknak engedtek, mivel a felmérések szerint az olaszok többsége el akarta kerülni a brüsszeli szankciókat.
Megúszták az eljárást
A költségvetés elfogadása egyúttal azt is jelente, hogy Olaszország ellen egyelőre biztosan nem indul túlzottdeficit-eljárás, ugyanis az Európai Bizottság már korábban jelezte, hogyha az év vége előtt sikerül megszavazni a csomagot, akkor eltekintenek ettől. A költségvetés megítélése elég vegyes Olaszországban, a kormány szerint jó alku született, míg a szélsőjobb szerint „Brüsszel a falnak szorította Olaszországot és diktálni akar neki”.