A költségvetési tervezetről született megoldás "jó Olaszországnak és kielégítő Brüsszel számára is" - jelentette ki Giuseppe Conte olasz miniszterelnök a római szenátusban szerdán arra reagálva, hogy az Európai Bizottság nem indít túlzottdeficit-eljárást Rómával szemben. Hangsúlyozta, hogy az olasz kormány a költségvetési tervezet "tartalmi részéből nem engedett".
Hozzátette: az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Liga alkotta római kormány nem távolodott el a két párt által a március 4-i parlamenti választásokon tett ígéretektől, vagyis továbbra is elsőrendű kormánycélnak számít az M5S tervezte alapjövedelem bevezetése, valamint a Liga ígérte nyugdíjreform.
A miniszterelnök kiemelte, hogy a római kormány hosszú és összetett egyeztetést folytatott Brüsszellel. Megjegyezte, hogy az egyeztetés "erősen politikai jellegű" volt. Giuseppe Conte megismételte korábbi kijelentéseit, miszerint Róma számára a legfontosabb a túlzottdeficit-eljárás elkerülése volt.
Sajtóforrások szerint a hónapok óta zajló erőpróbát Róma és Brüsszel között a Giuseppe Conte és Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke közti keddi telefonbeszélgetés zárta le.
Az Európai Bizottság szerdán jelentette be, hogy nem indít túlzottdeficit-eljárást Olaszország ellen, amennyiben a római parlament az év vége előtt megszavazza a kormány által javasolt új költségvetési tervezetet.
Ennek központi eleme a hiánycél csökkentése a korábbi 2,4 százalékról 2,04 százalékra, ami olasz lapértesülések szerint több mint 10 milliárd eurós költségvetési korrekcióra kényszerítette Rómát. Elemzők kiemelték, hogy a két miniszterelnök-helyettes, Luigi di Maio és Matteo Salvini kezdetben "egy tizedesvesszőt" sem akartak változtatni a költségvetési tervezeten, végül azonban a pénzügyi szakértőknek és főleg a közvélemény-kutatásoknak engedtek, mivel a felmérések szerint az olaszok többsége el akarta kerülni a brüsszeli szankciókat.
Matteo Salvini most úgy nyilatkozott, hogy a sok változtatás után a jelenlegi költségvetési csomag még jobb is mint az eredeti volt.
A költségvetési tervezet korábbi változatát az olasz parlament alsóháza bizalmi szavazással már elfogadta. A végleges csomagról a felsőház csütörtökön kezdheti el a voksolást.
Paolo Gentiloni volt olasz balközép miniszterelnök közösségi oldalán azt írta, ez a legelső olasz költségvetés, amely Brüsszelben született.
Maurizio Gasparri, a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) szenátorának véleménye szerint az M5S-Liga kormány engedett Brüsszelnek. Párttársa, Renato Brunetta kijelentette: egyetlen megoldás Olaszországban az maradt, hogy a Liga buktassa meg a kormányt és a jobbközép élén vegye át Olaszország vezetését.
Brüsszel a falnak szorította Olaszországot és diktálni akar neki - mondta Fabio Rampelli a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) politikusa.