A szerbiai bankok az utóbbi években úgynevezett szenior hiteleket is kínálnak Szerbiában – írta a vajdasági Szabad Magyar Szó óvatosságra intve az érintetteket. A kölcsönök között a legtöbb fix kamatozású dinárhitel, de vannak euróhoz kötött fogyasztói és szabad felhasználású személyi kölcsönök is. A bankok előszeretettel hirdetik ezeket a termékeiket azzal, hogy ma már a nyugdíjasok is könnyebben élhetnek ezekkel a lehetőségekkel, ráadásul az életkort is megemelték. Ez igaz is, de ezek a hitelek több csapdát is rejtenek –gyakran ugyanis drágábbak, mint a foglalkoztatottaknak nyújtott banki hitelek.
A legtöbb bank esetében a szenior (55 és 79 év közötti) kérelmezőnek a hitel felvételét megelőzően legalább egy hónappal nyugdíjasnak kell lennie. Van olyan pénzintézet, ahol a felső korhatár 75 év. Más banknál viszont az az előírás, hogy amikor az utolsó részlet kifizetésére kerül sor, az igénylő nem lehet 80 évnél idősebb. A kölcsönösszeg maximuma is eltérő, a futamidő felső határa pedig általában 71 hónap, azaz majdnem hat év. A szakértők azt javasolják, hogy a nyugdíjasok a teljes hiteldíjmutatót vegyék figyelembe a döntés meghozatalakor, ugyanis ez mutatja meg azt, hogy az adott hitel felvétele után az adósnak egy év alatt a tőkén túl mekkora összeget kell visszafizetnie (kamat, kezelési költség, különféle eljárási díjak, bankszámlavezetés díj stb.).
A nominális kamatok 11 és 15 százalék között alakulnak, miközben a teljes hiteldíjmutató meghaladhatja a 20 százalékot is.
Több banknak is van kalkulátora a honlapján, amely megmutatja, hogy egy adott hitel mennyibe kerül egy alkalmazottnak és mennyibe egy nyugdíjasnak. Az egyik pénzintézetben például egy munkaviszonyban lévő ügyfélnek egy 300 ezer dináros (1,05 millió forint) készpénzhitel 24 havi, alig több mint 14 ezer dináros részletfizetéssel végül több mint 343 ezer dinárba kerül majd. Ugyanez az összeg ugyanilyen futamidővel szenioroknak 14 825 dináros havi törlesztéssel majdnem 359 ezer dinár lesz.
A 15 ezer dináros különbség forintban számolva több mint 52 ezer forint. Nagyobb hitel esetén a különbség elérheti a 30 ezer dinárt is. A nyugdíjasoknak általában életbiztosítást is kell kötniük, hogy a futamidő alatt bekövetkezett halál esetén a bank a biztosítón hajthassa be a fennmaradó tartozást.