Az EP képviselői visszautalták az Európai Bizottsághoz a terrorizmus finanszírozása szempontjából kiemelt és korrupciós kockázatot jelentő, pénzmosásban érintett országok feketelistájára vonatkozó előterjesztést. A képviselők szerint nem egyértelmű, hogy az uniós bizottság listájára milyen kritériumok alapján kerül fel egy-egy ország, vagy kerül le onnan.
Hol vannak az adócsalók?
Az ülésen 393 támogató és 67 ellenszavazattal döntöttek arról, hogy az előterjesztést át kell dolgozni. A képviselők egyfelől hiányosnak találták a listát, amelyet szerintük ki kellene egészíteni az adózási bűncselekményeket elősegítő államok és területek neveivel is.
Van egy másik lista is Az unióban már létezik egy nyilvántartás arról, hogy mely EU-n kívüli országok nyújtanak elégtelen teljesítményt a pénzmosás ellen küzdelemben és a terrorizmus forrásokhoz jutásának megakadályozásában. Ez a szabályozás érvényben marad addig is, amíg a brüsszeli bizottság elkészíti és beterjeszti most visszautasított javaslatának újabb változatát. |
Egy ország akkor kerülhetne fel a listára, ha egyértelmű bizonyíték van a pénzmosással és a terrorizmus finanszírozásával kapcsolatos veszélyre, de ehhez az uniós bizottságnak átlátható és egyszerű módszert kell alkalmaznia.
A listán a bizottsági tervezet szerint 11 ország szerepel, köztük Afganisztán, Irak, Bosznia-Hercegovina és Szíria - derül ki az EP közleményéből. A felsorolt országok az Európai Bizottság szerint nem lépnek fel kellő eréllyel a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása ellen.
A listára felvett államokból származó egyéneknek és jogi személyeknek a szokásosnál szigorúbb ellenőrzéseken kell átesniük, ha az unióban akarnak gazdasági tevékenységet folytatni.