Az áprilisi 22,1 százalékos, kissé csökkent emelkedés után ismét megtalálta a lendületét az építőipar, így májusban a termelés volumene 35,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi alacsony bázist. A növekedés mindkét építményfőcsoportot érintette, az épületek építése 27,2, az egyéb építményeké pedig 46,7 százalékkal nőtt, ezt közölte a KSH a Privátbankár.hu-val. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján májusban az építőipar termelése 7,5 százalékkal bővült az előző hónaphoz képest.
A költözködés és a sport hajtja a szektort
Az épületek építésének növekedése májusban is elsősorban az ipari és raktárépületek, kisebb mértékben pedig a sportlétesítmények és oktatási épületek építésének az eredménye a statisztikai hivatal szerint. Az egyéb építmények esetében a termelés – az alacsony bázis mellett – elsősorban az út- és vasútépítési munkák következtében bővült. Az építőipar ágazatai közül így az épületek építésének termelése 25,7, az egyéb építményeké 51,9, a speciális szaképítésé 32 százalékkal nőtt.
Egyre több a szerződés
A megkötött új szerződések volumene az előző évihez képest 53,2 százalékkal emelkedett. Ezen belül a két építményfőcsoport ellentétesen változott: az épületek építésére kötött szerződéseké 12 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építésére vonatkozóké ugyanakkor 99,5 százalékkal nőtt. Az egyéb építmények esetében bekövetkezett növekedés elsősorban a sportlétesítményekre, valamint közlekedési infrastruktúra fejlesztésére kötött szerződéseknek köszönhető.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene május végén 94,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, alacsony bázist. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 38,5, az egyéb építményeké pedig 132 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
De ki fogja mindezt felépíteni?
A megugró eredményeknek nem örülhetünk maradéktalanul. A szektort sújtó munkaerőhiány mellett az építőanyagokra és a kivitelezőre is gyakran heteket, hónapokat kell várni, a hirtelen ugrás ugyanis kapacitáshiányt okozott. Emellett a cégek valósággal ölik egymást a szakképzett munkaerőért, egyes helyeken akár 30 százalékos béremelésre is hajlandóak, csak, hogy elcsábítsák a dolgozókat, erről korábban itt írtunk a Privátbankár.hu-n. >>>