Az IMF tárt karokkal várja vissza Görögországot. |
Frissített globális prognózisában az IMF közölte, hogy 2017 egészére a brit hazai össztermék (GDP) 1,7 százalékos növekedésével számol. A pénzügyi szervezet 2018-ra további lassulást vár: új előrejelzése szerint a brit gazdaság teljesítménye jövőre 1,5 százalékkal bővül.
Az idei év lesz szörnyű
A jövő évi előrejelzést az IMF változatlanul hagyta, a 2017-re szóló brit növekedési becslését azonban 0,3 százalékponttal rontotta az áprilisban összeállított legutóbbi világgazdasági prognózisához képest, az a jelentés ugyanis még 2 százalékos idei egész éves növekedést valószínűsített a brit gazdaságban.
A brit gazdaság növekedési üteme jelentősen lassult az idei első negyedévben: a brit statisztikai hivatal (ONS) végleges adatai szerint a hazai össztermék 2017 első három hónapjában átlagosan 0,2 százalékkal nőtt a 2016 utolsó negyedévében mért 0,7 százalékos negyedéves összevetésű növekedés után.
Semmi nem biztos
A brit gazdaság rövid távú kilátásait a nagy londoni elemzőházak legutóbbi helyzetértékelései is igen borúsan ítélik meg, mindenekelőtt a Brexit-tárgyalások bizonytalan kimenetele, illetve a múlt havi brit parlamenti választások eredményéből fakadó bizonytalanságok miatt.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő Londonban bemutatott minapi átfogó szektorelemzése szerint a brit gazdaság több ágazatát súlyosan érintené, ha a brit EU-tagság megszűnéséig London nem tudna átfogó megállapodásra jutni az Európai Unióval a további kapcsolatrendszerről. A Moody's szerint ebben az esetben nem lehet kizárni a recesszió lehetőségét sem.
Így látják a világot
Az IMF fenntartotta a globális gazdaság növekedésére vonatkozó áprilisi előrejelzését, miközben javította a Az IMF változatlanul azt jelzi előre, hogy a globális GDP az idén 3,5 százalékkal, jövőre pedig 3,6 százalékkal emelkedik.
A valutaalap ugyanakkor derűsebben ítéli meg az euróövezet, Kína és Japán növekedési kilátásait, az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával kapcsolatban azonban pesszimistább lett.
Kína belehúz
A kínai gazdaság az idén 6,7 százalékkal, jövőre pedig 6,4 százalékkal bővül az áprilisban várt 6,6 százalékkal, illetve 6,2 százalékkal szemben, mert a pekingi kormány magas szinten tartja a közületi beruházásokat. Az IMF ugyanakkor rámutat, hogy a növekedés az első fél évi gyors tempó után már a második fél évben lelassul, mert a hatóságok gátat akarnak vetni a hitelkihelyezés és a nem teljesítő hitelállomány emelkedésének.
A korábban jelzettnél gyorsabbnak ígérkezik az eurózóna növekedése is, mert a belső kereslet erőteljesebb az áprilisban számítottnál. Az eurózóna gazdasági teljesítménye az idén 1,9 százalékkal, jövőre pedig 1,7 százalékkal bővül, míg az IMF áprilisi prognózisában 1,7 százalék, illetve 1,6 százalék állt.
A személyi fogyasztás, az export és a beruházások első fél évi növekedése azt vetíti előre, hogy Japán bruttó hazai terméke az idén 1,3 százalékkal emelkedik a korábban várt 1,2 százalékkal szemben. A valutaalap ugyanakkor változatlanul hagyta a jövő évi növekedésre vonatkozó 0,6 százalékos prognózisát.
Trumpék késlekedése sem tesz jót
Borúsabban ítéli meg viszont az IMF az Egyesült Államok kilátásait. Az amerikai gazdaság növekedési üteme 2017-ben és 2018-ban csak 2,1 százalék lesz az áprilisban prognosztizált 2,3 százalékkal, illetve 2,5 százalékkal szemben, mert késik a Trump-adminisztráció által beharangozott költségvetési expanzió.
Az IMF figyelmeztet: rövid távon stabilak ugyan a növekedési impulzusok, középtávon azonban kockázatok terhelik a fejlődést.
Javítja a rövid távú kilátásokat, hogy az eurózónában a vártnál erősebb és tartósabb lehet a ciklikus fellendülés, és csökkentek a politikai kockázatok is. A globális gazdaságban azonban távolabb tekintve rizikót jelent, hogy a növekvő politikai bizonytalanság piaci korrekciókat idézhet elő, ami gyengíti a bizalmat és a növekedést. A monetáris politika több fejlett gazdaságban, mindenekelőtt az Egyesült Államokban "normalizálódik", és ennek következtében a vártnál gyorsabban szigorodhatnak a globális pénzügyi feltételek.