Nógrádi György szerint az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy nincs abszolút védelem és döntően a harmadik világ van veszélyben, mert az európai kemény fellépés miatt az úgynevezett "puha célpontokat" támadják a terroristák. Így kisebb az esélye egy 2001-eshez hasonló terrorcselekménynek Európában, de bármikor, bárhol bekövetkezhet ilyen. Száz százalékos védelem nem létezik - mondta a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezetője.
Tálas Péter úgy látja: nem lehet kizárni, hogy egy szeptember 11-éhez hasonló nagyságú terrorcselekmény újra megtörténjen, de nem valószínű, hogy ilyen bekövetkezik. Az szinte biztos, hogy hasonló repülőgépes támadás nem lesz, a módszerek ugyanis változnak. A legtöbb elmélet tömegpusztító fegyverek bevetésével számol, ezek megszerzése azonban rendkívül nehéz - tette hozzá a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem intézetvezetője. A szakember szerint annak ellenére, hogy egyes területeken a terrorizmus erősödött, összességében biztonságosabb lett a világ.
2001 előtt általában beszéltek a terrorizmusról a világban. Ma már differenciáltabb a kép: vannak a világnak jobban és kevésbé fenyegetett területei. Az Egyesült Államok egyértelműen biztonságosabb lett, hiszen ott minimális mennyiségű terrorcselekményt követtek el az elmúlt években, a Közel-Keleten, Közép-Ázsiában és Délkelet-Ázsiában viszont látványos a terrorizmus növekedése - mutatott rá Tálas Péter.
A légi közlekedés továbbra is ki van téve a terrorizmus fenyegetésének - jelentette ki Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások évfordulója kapcsán.
Chertoff elmondta: az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat - amelynek számlájára a hét évvel ezelőtti merényleteket írják - továbbra is célpontjának tekinti a légi közlekedést. A miniszter hangsúlyozta: ennek ellenére kétség sem férhet ahhoz, hogy a közlekedés ezen ága ma sokkal biztonságosabb, mint a 2001-es merényletek előtt. |
Nógrádi György szerint szeptember 11-e és az azt követő, döntően téves nyugati reakciók felerősítették a nemzetközi terrorizmust. Másrészt olyan ellentétek alakultak ki az Egyesült Államok és az európai szövetségesei, valamint az USA és az arab világ között, amelyre a történelemben korábban soha nem volt példa - fűzte hozzá.
Szeptember 11-e előtt az Al-Kaida egy szervezet volt, most sok kicsi al-kaidát lehet látni szerte a világon. A szervezet csápjai a világ szinte minden országában jelen vannak, így az Európai Unió és a NATO tagállamaiban is - mondta a biztonságpolitikai elemző. Tálas Péter szerint viszont az elmúlt hét évben nem erősödött meg az Al-Kaida, az Oszama Bin Laden vezette szervezett lehetőségei leszűkültek, elsősorban Pakisztánra és Afganisztánra korlátozódnak. Ugyanakkor mivel az Al-Kaida egyfajta védjeggyé vált, sok szervezet szereti azonosítani magát vele - tette hozzá.
A szakember arról is beszélt, hogy a 2001. szeptember 11-ei támadás után megnőtt a kormányok támogatottsága, az emberek a kormányoktól várták a védelmet. Ez pedig sokáig csábító volt a politikusok számára, ma már azonban kezd normalizálódni a helyzet - mutatott rá. A politikusok kezdenek leszokni arról, hogy kijátsszák a terrorizmus-kártyát, egyes jelek szerint ők is felismerték, hogy nem a terrorizmus a legnagyobb veszély. Az amerikaiak ma már leginkább nukleáris támadástól tartanak, a britek a tinédzser-erőszakkal foglalkoznak - hangsúlyozta Tálas Péter.
Nógrádi György szerint azonban még mindig országonként változik az, hogy a terrorizmus veszélyét a politikusok mennyire használják fel saját céljaikra. Az elemző kiemelte, hogy a jövő beláthatatlanná vált. A terrorizmus visszaszorításában döntő lehet az amerikai elnökválasztás, az új elnöknek mindenképpen párbeszédre és megegyezésre kell majd törekednie, csak ez vezethet a nemzetközi terror visszaszorításához.
Az is fontos lenne, hogy a Nyugat a terrorellenes intézkedésekre költött dollár százmilliárdokból gazdaságfejlesztő és segélyprogramokat finanszírozzon a harmadik világban - tette hozzá. Akkor lehetne igazán visszaszorítani a terrorizmust, ha a világ képes lenne egységesen cselekedni, erre viszont képtelen - mondta Nógrádi György.
Tehetetlen a világ a tömegpusztító fegverek ellen
Obama hírszerzési információkhoz jutott
McCain tudja, hol bujkál bin Laden?
Amerikai nyaralás: ne csak a laptopjától búcsúzzon
A hidegháborúnál is keményebb harcra készül az USA
MTI