4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Ha Putyin hitelesen nem tud győzelmet hirdetni népének, akkor jó eséllyel tovább eszkalálja a feszültséget. Akárcsak az 1930-as években, még a legelképzelhetetlenebb forgatókönyvek, egy mentálisan instabil ember dühkitörései is megvalósulhatnak, ha Európa túl sokáig hagyja eszkalálódni a folyamatokat. Káncz Csaba jegyzete

Mark Edele, a sztálinista korszakot kutató történész szerint a szovjet Vörös Hadsereg soha nem volt hatékony, de mindig hatásos: amikor a finomabb módszerek csődöt mondtak, jött a tömeges, brutális erő bevetése. Ezt a megközelítést aztán áthagyományozták az Orosz Hadseregre. 

Csecsenföldön az orosz csapatok súlyos veszteségeket voltak hajlandók elviselni – miközben Groznijt is porig bombázták – az áhított győzelem megszerzése érdekében. Szintén adja magát párhuzamként az 1939-es finnországi Téli Háború, ahova óriási tervezési hibákkal vonultak be a szovjet csapatok, de végül a túlerő győzedelmeskedett és egy kedvezőtlen, de azért nem katasztrofális tűzszünettel zárult.  

Az eszkaláció második fázisa

Miután kiderült, hogy Ukrajna megszállása nem lesz sétagalopp és senki sem fogadta az oroszokat integetve, a második fázisban a nehéztüzérség veszi tűz alá a körülkerített városokat, nem nézve a civil áldozatok számát.

Rengeteg polgári célpontot lőnek az oroszok, itt a harkivi városháza találatot kapott épületének romjait látjuk. Fotó: MTI/AP
Rengeteg polgári célpontot lőnek az oroszok, itt a harkivi városháza találatot kapott épületének romjait látjuk. Fotó: MTI/AP

Putyin elnök politikailag sokat fektetett ebbe a háborúba. Ha hitelesen nem tud győzelmet hirdetni népének, akkor jó eséllyel tovább eszkalálja a feszültséget. Sajnos nem elképzelhetetlen egy olyan – akár véletlenszerű – forgatókönyv, amikor egy összeütközés a NATO-val kikerül a felek ellenőrzése alól. Putyin és Lavrov külügyminiszter már többször a nukleáris erők bevetésével fenyegetőzött azon nemzetek ellen, amelyek beavatkoznak a konfliktusba.

Megrendült európai biztonságpolitika rendszer

Moszkva február 24-én indított támadása az európai politikában nagyobb sokkot váltott ki, mint a 2001. szeptember 11-i merénylet New York-ban. Az már most látható, hogy a sokk hatására azonnal új életre kelt a NATO, amely a Varsói Szerződés felbomlása óta számos válságot élt át. Az ukrajnai háború véget vetett annak a NATO érvényességéről folytatott vitáknak, mivel világosan kibontakozott egy közös veszély. 

A háború megerősítette a NATO kohézióját és történetében először aktiválta gyorsreagálású, 40 ezer fős erejét, amelyet még 20 éve a prágai csúcstalálkozón hívtak életre. 

Ez a sokk egyben előhívta az Európai Uniót, mint egy geopolitikai hatalmat. Az európai középhatalmak évek óta küszködtek azért, hogy egyfajta védelmi kohéziót és katonai ambíciót varázsoljanak kontinensünkön. A Kreml ezt három nap alatt elintézte. Február 27-én az EU megegyezett abban, hogy finanszírozza fegyverek vásárlását támadás alatt levő ország számára.

Olaf Scholz kancellár egyben 100 milliárdos eurós befektetést jelentett be a német hadsereg számára, egyben felhagy eddigi politikájával, miszerint nem szállít fegyvereket háborús övezetbe. A semleges Svédország 1939 óta először szakított hagyományával és fegyvereket szállít egy háborút viselő félnek. 

Ez a háborús sokk egyben jóval vonzóbba tette a NATO-tagságot, amelynek azonnali kihatása lett Svédországra és Finnországra. Ahogyan a finn miniszterelnök mondta az invázió első napján: Ukrajna megváltoztatja a NATO-tagságról szóló nemzeti vitát. Pár nappal később már a finnek többsége támogatta a NATO-csatlakozást. 

Párhuzamok az 1930-as évekkel

Valóban, akárcsak az 1930-as években, az európai békerendszer egyik napról a másikra esett szét. Akkor a német agresszió súlya alatt esett szét poszt-versaillesi békerendszer. Csehszlovákia egyetlen puskalövés nélkül tűnt el kontinensünk térképéről. 

1938 szeptemberében Neville Chamberlain brit miniszterelnök leszögezte: „Micsoda szörnyű, képtelen és hihetetlen dolog az, hogy nekünk lövészárkokat kellene ásni és gázálarcokat felvenni itt egy távoli ország népei közti vita miatt, akikről mi semmit sem tudunk. Én a magam részéről a béke embere vagyok a lelkem mélyéig.” Nos, egy évvel később Európa már háborúban találta magát.

Most pedig Ukrajna – amelyről a nyugati ember szinte semmit sem tudott –, hirtelen Európa elmúlt 80 évének legjelentősebb hadszínterévé változott. 

Putyin nem náci – ő éppenséggel az ukrán vezetést vádolja meg ezzel lassan már napi szinten. De a náci Németország terjeszkedése és behatolása Kelet-Európába az 1930-as években kijózanító leckével szolgál, amely érvényes lehet napjainkban Putyinra és Oroszországra: még a legelképzelhetetlenebb forgatókönyvek, egy mentálisan instabil ember dühkitörései is megvalósulhatnak, ha Európa túl sokáig hagyja eszkalálódni a folyamatokat.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
Makro / Külgazdaság Harmadszor emelkedett idén az USA 30 éves jelzáloghiteleinek kamata
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:37
Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 8-án záródott héten – ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezt posztolta Vogel Evelin Magyar feljelentésére
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:54
A Tisza Párt elnöke kedden közölte, hogy feljelenti volt barátnőjét, Vogel Evelint, aki egy rövid poszttal reagált a bejelentésre.
Makro / Külgazdaság Románia döntött: F-35-ös harci repülőgépeket vásárol az Egyesült Államoktól
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:15
Jóváhagyta a kétkamarás bukaresti parlament szenátusa szerdán, hogy Románia 32 darab ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépet vásároljon az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Luxusparfümériát nyithat Schadl György felesége a belvárosban
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 12:15
A kurrupciós ügy vádlottja bízik az üzleti sikerben.
Makro / Külgazdaság Drága a benzin, mégis egész nap dugó van
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 10:31
Csütörtöktől nem várható változás a benzinkutak nagykereskedelmi árában, sem a benzin, sem a gázolaj tekintetében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG