5p

Moszkvában rengeteg alapélelmiszer ára emelkedett az invázió kezdete óta. Sokaknak ennél nagyobb érvágás, hogy az orosz vodka ára már 40-50 százalékkal nőtt, ráadásul eltűnnek a nyugati alkoholos italok is. Az orosz kormány nem aggódik és már szervezi az utánpótlást. Közben otthonról akarja ellátni a hazai sörgyárakat és Ázsiából is venne whiskyt. 

Vannak még készletek a nyugati röviditalokból, de szép lassan eltűnnek az orosz üzletek polcairól. „Nem baj, így legalább kisebb lesz a konkurencia” – mondhatnák a szomjas oroszok. Csakhogy. Olyasmivel kell szembesülniük, amire már régen nem volt példa: két hét alatt másfélszeresére nőtt a vodka ára, a kedvenc Sztolicsnaja vagy Psenyicsnaja üvegeken. És ez nem azért van, mert már eleve berúgtak, hanem azért, mert ennyire kellett megemelni az árakat egyes alapanyagok akadozása és a termelési költség növekedése miatt.

Putyin elnök Ukrajna elleni agressziójának kezdete óta szép sorban távoztak a nagyobb szeszipari vállalatok. Először az ukrán Nemiroff, majd a Diageo, a világ legnagyobb alkoholkereskedője (a Johnnie Walker, a White Horse, a Smirnoff, a Captain Morgan, a Guinness és más vezető márkák tartoznak hozzá). Később több cseh sörgyártó, majd az amerikai Brown-Forman is vette a kalapját (a Jack Daniel’s és a Finlandia legnagyobb beszállítója). Mindannyian leállították a licenc alapján végzett termelést.

A legkedveltebb alap vodka ára is kilőtt. Fotó: pixabay.com
A legkedveltebb alap vodka ára is kilőtt. Fotó: pixabay.com

Érdekes, hogy a Heineken üzemei nem zárnak be, és ugyanígy tesz a Carlsberg is. Ugyanakkor mindkét világcég bejelentette, hogy egyrészt nem exportál Oroszországból máshová, másrészt nem fektet be oroszt érdekeltségeibe. Időközben az orosz vodkát és minden más orosz szeszes italt kitiltottak az Egyesült Államokból, Finnországból, Norvégiából, Dániából, Svédországból, Litvániából, Ausztráliából és Új-Zélandból. 

A Ria Novosztyi hírügynökség szerint az orosz importőrök tavaly nem éppen jó évet zártak, kisebb veszteség is keletkezett, miközben viszonylag nagy készletek halmozódtak fel. Mostani becsléseik szerint 2-3 hónapra elegendő a készletük.

A kereskedők tehát szűkülő szortimenttel számolnak. Más gondja van a gyártóknak, főleg a sörösöknek. Külföldön veszik a maláta és a komló egy részét. Különösen a kisvállalkozók, a kézművesnek mondható söröket előállítók kerültek bajba. A megkérdezett egyik kisüzem vezetője azt mondta, hogy pár hétig még nem emelnek árat, de áprilisban már biztos legalább 30 százalékkal drágábban adják majd termékeiket és a várható keresletcsökkenés miatt veszteségeik keletkeznek. Az orosz sörgyártók szakmai szövetsége egyenesen a miniszterelnökhöz fordult, hogy adjanak kedvezményes hiteleket és más módon is támogassák a cégeket. Ezzel megakadályozhatnák a tömeges csődöt.

A hírügynökség felkeresett több moszkvai alkoholüzletet, a prémium termékeket és a közepes vagy alsó kategóriára szakosodottak közül is néhányat. Kiderült, hogy egyes boltokban sok üres polcot láttak, főleg a külföldi röviditalok hiányoztak, másutt eltűntek a közepes árú és a nagyon olcsó borok. Mindenütt legalább 15-20 százalékkal drágább volt az ital, mint jó két hete és a boltvezetők további emelésekre készülnek. Azt is megírták, hogy Moszkvában megjelent néhány olyan krími borféleség, amit évek óta nem láttak a fővárosiak. 

Orosz szakértők szerint a nyugati szankciók elsősorban a borpiacot rengethetik meg. A röviditalok közül a vodkánál a forgalom 98 százalékát hazai márkák teszik ki, a whiskynél 35 százalék ez az arány, a söröknél 95 százalék, míg a pezsgőknél mintegy 50 százalék. 

Vagyim Drobiz, a szövetségi alkoholpiaci kutatóintézet vezetője szerint az orosz piac képes elviselni még azt is, ha az import 30-35 százalékkal megdrágul. „Ez nem kellemes dolog, de nem halálos” – mondta. Egy másik vezető, Pavel Sapkin, a Nemzeti Alkoholpolitikai Központ (!) igazgatója úgy vélte, hogy a bor bizonyosan veszteséges üzletág lesz a kereskedőknél, de szerinte „azt úgysem a kispénzűek, hanem a gazdagabbak veszik, ők meg képesek kifizetni a jóval magasabb árat is”.

Van egy „savanyú a szőlő” jellegű kommentár is, amit külön kiemelt a hírügynökség. Meg nem nevezett helyi elemzőket idézve azt írta, hogy Franciaország elvesztette a pezsgőháborút Oroszországgal szemben. Egyébként is a francia cégek csak az olcsóbb kategóriájú pezsgőket és borokat hozták az orosz piacra, akárcsak az olaszok és a spanyolok. Az ezekből az országból származó importon egyelőre nem nagyon érződik, hogy minden mennyire megdrágult – számoltak be a mezőgazdasági minisztérium képviselői.

Ugyancsak egyfajta kárörömmel írt a hírszolgálati iroda arról, hogy az orosz kereskedők milyen forrásból akarják pótolni a kiesett nyugati alkoholos italokat. A Vjatics nevű kirovi sörfőzde például Kínából és Csuvasföldről hozza be ezentúl a komlót, a malátát pedig az Altaj hegység környékéről is beszerezheti, ott is megterem. A kínai importsör is szóba jöhet, a világ legnépesebb országában 4,5 szer annyi sört állítanak elő, mint Oroszországban, úgyhogy lesz miből beszállítani. Bort és konyakot Krasznodar körzetében, Dagesztánban és a Krímben is gyártanak és az orosz közgazdászok szerint Örményországból és Georgiából (Grúzia) is jöhetnek szállítmányok.

„A Tequilán kívül bármit itthon is képesek vagyunk előállítani, vagy megvenni olyan országoktól, amelyek nem vezettek be szankciókat ellenünk. Van például Indiában is jó whisky, igaz, messziről kell behozni, de még így is olcsóbb, mint bármelyik skót verzió.” – érvelt Pavel Sapkin.

Az igazgató előrevetítette, hogy bizonyos alkoholok kerülőúton fognak bejutni Oroszországba. Azt mondta, hogy ne csodálkozzunk, ha Kazahsztánban hirtelen rengetegen akarnak maja francia bort inni. Szépen tovább megy egy része Oroszországnak. Szerinte a nagy nyugati sör és a whisky márkák alig vannak jelen az orosz piacon, de jó a marketingjük. „Amint lehet, biztos vissza fognak jönni, nagy piac a miénk, mégiscsak 140 millió emberről van szó” – jósolta. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG