5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Moszkvában rengeteg alapélelmiszer ára emelkedett az invázió kezdete óta. Sokaknak ennél nagyobb érvágás, hogy az orosz vodka ára már 40-50 százalékkal nőtt, ráadásul eltűnnek a nyugati alkoholos italok is. Az orosz kormány nem aggódik és már szervezi az utánpótlást. Közben otthonról akarja ellátni a hazai sörgyárakat és Ázsiából is venne whiskyt. 

Vannak még készletek a nyugati röviditalokból, de szép lassan eltűnnek az orosz üzletek polcairól. „Nem baj, így legalább kisebb lesz a konkurencia” – mondhatnák a szomjas oroszok. Csakhogy. Olyasmivel kell szembesülniük, amire már régen nem volt példa: két hét alatt másfélszeresére nőtt a vodka ára, a kedvenc Sztolicsnaja vagy Psenyicsnaja üvegeken. És ez nem azért van, mert már eleve berúgtak, hanem azért, mert ennyire kellett megemelni az árakat egyes alapanyagok akadozása és a termelési költség növekedése miatt.

Putyin elnök Ukrajna elleni agressziójának kezdete óta szép sorban távoztak a nagyobb szeszipari vállalatok. Először az ukrán Nemiroff, majd a Diageo, a világ legnagyobb alkoholkereskedője (a Johnnie Walker, a White Horse, a Smirnoff, a Captain Morgan, a Guinness és más vezető márkák tartoznak hozzá). Később több cseh sörgyártó, majd az amerikai Brown-Forman is vette a kalapját (a Jack Daniel’s és a Finlandia legnagyobb beszállítója). Mindannyian leállították a licenc alapján végzett termelést.

A legkedveltebb alap vodka ára is kilőtt. Fotó: pixabay.com
A legkedveltebb alap vodka ára is kilőtt. Fotó: pixabay.com

Érdekes, hogy a Heineken üzemei nem zárnak be, és ugyanígy tesz a Carlsberg is. Ugyanakkor mindkét világcég bejelentette, hogy egyrészt nem exportál Oroszországból máshová, másrészt nem fektet be oroszt érdekeltségeibe. Időközben az orosz vodkát és minden más orosz szeszes italt kitiltottak az Egyesült Államokból, Finnországból, Norvégiából, Dániából, Svédországból, Litvániából, Ausztráliából és Új-Zélandból. 

A Ria Novosztyi hírügynökség szerint az orosz importőrök tavaly nem éppen jó évet zártak, kisebb veszteség is keletkezett, miközben viszonylag nagy készletek halmozódtak fel. Mostani becsléseik szerint 2-3 hónapra elegendő a készletük.

A kereskedők tehát szűkülő szortimenttel számolnak. Más gondja van a gyártóknak, főleg a sörösöknek. Külföldön veszik a maláta és a komló egy részét. Különösen a kisvállalkozók, a kézművesnek mondható söröket előállítók kerültek bajba. A megkérdezett egyik kisüzem vezetője azt mondta, hogy pár hétig még nem emelnek árat, de áprilisban már biztos legalább 30 százalékkal drágábban adják majd termékeiket és a várható keresletcsökkenés miatt veszteségeik keletkeznek. Az orosz sörgyártók szakmai szövetsége egyenesen a miniszterelnökhöz fordult, hogy adjanak kedvezményes hiteleket és más módon is támogassák a cégeket. Ezzel megakadályozhatnák a tömeges csődöt.

A hírügynökség felkeresett több moszkvai alkoholüzletet, a prémium termékeket és a közepes vagy alsó kategóriára szakosodottak közül is néhányat. Kiderült, hogy egyes boltokban sok üres polcot láttak, főleg a külföldi röviditalok hiányoztak, másutt eltűntek a közepes árú és a nagyon olcsó borok. Mindenütt legalább 15-20 százalékkal drágább volt az ital, mint jó két hete és a boltvezetők további emelésekre készülnek. Azt is megírták, hogy Moszkvában megjelent néhány olyan krími borféleség, amit évek óta nem láttak a fővárosiak. 

Orosz szakértők szerint a nyugati szankciók elsősorban a borpiacot rengethetik meg. A röviditalok közül a vodkánál a forgalom 98 százalékát hazai márkák teszik ki, a whiskynél 35 százalék ez az arány, a söröknél 95 százalék, míg a pezsgőknél mintegy 50 százalék. 

Vagyim Drobiz, a szövetségi alkoholpiaci kutatóintézet vezetője szerint az orosz piac képes elviselni még azt is, ha az import 30-35 százalékkal megdrágul. „Ez nem kellemes dolog, de nem halálos” – mondta. Egy másik vezető, Pavel Sapkin, a Nemzeti Alkoholpolitikai Központ (!) igazgatója úgy vélte, hogy a bor bizonyosan veszteséges üzletág lesz a kereskedőknél, de szerinte „azt úgysem a kispénzűek, hanem a gazdagabbak veszik, ők meg képesek kifizetni a jóval magasabb árat is”.

Van egy „savanyú a szőlő” jellegű kommentár is, amit külön kiemelt a hírügynökség. Meg nem nevezett helyi elemzőket idézve azt írta, hogy Franciaország elvesztette a pezsgőháborút Oroszországgal szemben. Egyébként is a francia cégek csak az olcsóbb kategóriájú pezsgőket és borokat hozták az orosz piacra, akárcsak az olaszok és a spanyolok. Az ezekből az országból származó importon egyelőre nem nagyon érződik, hogy minden mennyire megdrágult – számoltak be a mezőgazdasági minisztérium képviselői.

Ugyancsak egyfajta kárörömmel írt a hírszolgálati iroda arról, hogy az orosz kereskedők milyen forrásból akarják pótolni a kiesett nyugati alkoholos italokat. A Vjatics nevű kirovi sörfőzde például Kínából és Csuvasföldről hozza be ezentúl a komlót, a malátát pedig az Altaj hegység környékéről is beszerezheti, ott is megterem. A kínai importsör is szóba jöhet, a világ legnépesebb országában 4,5 szer annyi sört állítanak elő, mint Oroszországban, úgyhogy lesz miből beszállítani. Bort és konyakot Krasznodar körzetében, Dagesztánban és a Krímben is gyártanak és az orosz közgazdászok szerint Örményországból és Georgiából (Grúzia) is jöhetnek szállítmányok.

„A Tequilán kívül bármit itthon is képesek vagyunk előállítani, vagy megvenni olyan országoktól, amelyek nem vezettek be szankciókat ellenünk. Van például Indiában is jó whisky, igaz, messziről kell behozni, de még így is olcsóbb, mint bármelyik skót verzió.” – érvelt Pavel Sapkin.

Az igazgató előrevetítette, hogy bizonyos alkoholok kerülőúton fognak bejutni Oroszországba. Azt mondta, hogy ne csodálkozzunk, ha Kazahsztánban hirtelen rengetegen akarnak maja francia bort inni. Szépen tovább megy egy része Oroszországnak. Szerinte a nagy nyugati sör és a whisky márkák alig vannak jelen az orosz piacon, de jó a marketingjük. „Amint lehet, biztos vissza fognak jönni, nagy piac a miénk, mégiscsak 140 millió emberről van szó” – jósolta. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG