Az egyik Kuril-sziget partja. Fotó: Anatoly Gruzevich, VNIRO Russia |
Megszületett az elvi döntés arról, hogy Oroszország univerzális haditengerészeti bázist építsen ki a Kuril-vonulathoz tartozó Matua szigeten - jelentette ki Franc Klincevics, az orosz parlamenti felsőház védelmi és biztonsági bizottságának első alelnöke.
A lakatlan, vulkáni sziget nem tartozik a Kuril-szigetek azon részéhez, amelyre Japán igényt formál. Klincevics az Interfax orosz hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy a projekt a szervezés és megvalósítás fázisába lépett. A szenátor a RIA Novosztyival közölte, hogy a hadikikötő alkalmas lesz az összes típusú hadihajó fogadására.
A Kuril-szigeteken egy géppuska-tüzérségi hadosztály teljesít szolgálatot, amely az orosz keleti katonai körzet sajtóosztályának májusi bejelentése szerint új típusú fegyverzetet és hadfelszerelést kapott. Az orosz hadsereg közölte, hogy a szigeteken folytatódik a katonai infrastruktúra fejlesztése.
Világháborús sztori
A Kuril-vonulat négy déli szigetét (Kunasirt, Itoroput, Sikotant és Habomait) a második világháború végén foglalta el Szovjetunió, és Oroszország sem hajlandó lemondani róluk. Japán saját északi területeinek tartja őket. A két ország a területi vita miatt még mindig nem írta alá a háborút hivatalosan lezáró békeszerződést, csak fegyverszünet van érvényben közöttük.
A Szovjetunió és Japán 1956-ban közös nyilatkozatot fogadott el a hadiállapot megszüntetéséről, és Moszkva ígéretet tett két sziget visszaadására.
2013 áprilisában Abe Sindzó volt az első japán miniszterelnök, aki tízévi szünet után Moszkvában járt, és ő volt az, aki ismét felvetette a területi vita rendezésének ügyét. Azóta intenzívvé vált a legmagasabb szintű párbeszéd, igaz, Vlagyimir Putyin orosz elnök értésre adta: Oroszország hajlik ugyan a kompromisszumkötésre Japánnal, de nem hajlandó az érintett szigeteket eladni vagy elcserélni.