4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy politikai erőszakot és az elnyomó rezsimeket kutatató szakember Putyin újraindulásával kapcsolatban azt írja, hogy a győzelem ellenére meggyengülhet a hatalma. Sőt, ennél jóval fontosabb dolgokat mond ki.

Decemberben Vlagyimir Putyin véget vetett minden találgatásnak azzal, hogy bejelentette, elindul ötödik ciklusára Oroszország elnöki posztjára. Ezért a választások előtt Oroszország kozmetikai átalakuláson megy keresztül. Utcákat takarítanak, az épületeket friss festékréteggel látják el, a nyugdíjasok pedig megkapják a választásra buzdító támogatásukat, az ingyenes étkezést. A választás napján a diákokat és az állami alkalmazottakat a szavazóhelyiségekbe terelik, hogy elláthassák legfontosabb feladatukat: szavazzanak Putyin iránti hűségükről - írja kemény hangnemű cikkében a The Guardian-en Olga Chyzh, aki elnyomó rezsimeket kutat.

A szakértő azt jósolja, hogy Putyin alázatot színlel elsöprő győzelme után, amit valószínűleg történelmi nagyságú részvételnek minősítenek majd. Arra is rámutat, hogy mégis, bármennyire hamis is lesz a választás, rendkívül fontos, amivel Putyin nagyon is tisztában van. Gondoljunk csak arra, hogy milyen messzire száműzte legnagyobb politikai ellenfelét, Alekszej Navalnijt.

A tekintélyelvű választások többet jelentenek puszta színjátéknál: a diktátorok számára a hatalom megőrzésének kritikus eszközei. Ha hatékonyan vezetik le, a színlelt választások megszilárdítják az uralkodó tekintélyét. Ha azonban rosszul hajtják végre, egy egész rendszert veszélyeztethetnek.

Az abszolút hatalom leple alatt azonban ott rejlik egy igazság, amelyet minden zsarnok ismer: egyetlen uralkodó sem kormányoz egyedül. Minden vezetőnek csak addig van hatalma, amíg fenntartja a győztes koalíció támogatását – azokat a kulcsfontosságú döntéshozókat, akiknek megvan a hatalmuk megtartani vagy kiszorítani őket. A demokráciákban ez a koalíció a szavazók többségéből áll, de Putyin számára ez a belső köre – azok a barátok és bizalmasok, akik segítették őt hatalomra jutni, és akiket a kormány és az ipar vezető pozícióival fizetett meg.

Nem létezik olyan forgatókönyv, hogy elveszítené a választásokat. Fotó: MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Alekszandr Kazakov
Nem létezik olyan forgatókönyv, hogy elveszítené a választásokat. Fotó: MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Alekszandr Kazakov

A választások minden rezsim számára a leszámolás ideje - írja a kutatónő. De az autokratikus rendszerekben a leszámolás informális, és zárt ajtók mögött zajlik. A választások előtt az autokrata és belső körük felülvizsgálja az általuk kötött megállapodást. A vezetőnek erőt kell mutatnia annak bizonyítékaként, hogy folyamatosan képes garantálni a belső kör biztonságát és jólétét. Cserébe a belső kör bizonyítja folyamatos hűségét. 

A politikai kinevezettek leadják a szavazataikat; a gazdasági oligarchák beszállnak, hogy kifizessék a kampányt; a biztonsági apparátus készenlétben áll, hogy megakadályozza a nézeteltéréseket.

A közvélemény – a „szavazók”, akiktől azt várják, hogy gumibélyeggel megerősítsék a vezető uralmát – elhanyagolhatónak tűnhet, de valójában a rezsim stabilitásának szélkakasa. Azt tükrözik, hogy a rezsim "elnyomás és propaganda" keveréke hatékony-e, vagy újra kell-e kalibrálni.

Mindezzel együtt aggodalomra adhatnak okot azok a váratlan fejlemények, amelyek Putyin gyengeségei kitehetik őt belső körének, közvetlenül a kölcsönös ellenszolgáltatás újraértékelése előtt. Az olyan kínos helyzetek, mint például egy jelentős ukrajnai harctéri veszteség, az infláció megugrása vagy akár egy korrupciós botrány, meggyengíthetik Putyin elitjeinek pozícióját, épp amikor a legnagyobb szüksége van rájuk.

De hogy egyértelmű legyen, nincs olyan forgatókönyv, amelyben Putyin elveszítené a választást. A következő néhány hónap azonban meghatározza, mit tesz a választási bohózat végén. Ha minden jól megy neki, olyan erőssé válik, mint valaha, és készen fog állni a hazai elnyomás, mozgósítás és eszkaláció új fordulójára Ukrajnában. Ha a dolgok kevésbé mennek simán, Putyin túlságosan fárasztónak találhatja belső körének újjáépítését ahhoz, hogy aljasabb célokat követhessen - összegez Olga Chyzh.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG