6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az oroszok egyre nehezebben tudják figyelmen kívül hagyni, hogy Irán az egyetlen jelentős és erőforrásokkal bőven ellátott állam a Közel-Keleten, amely feltétel nélkül hajlandó Moszkva oldalára állni a Nyugattal szemben. Ezzel összehasonlítva az izraelieknek egyre nehezebb egyensúlyba hozniuk orosz és nyugati érdekeiket. Káncz Csaba jegyzete.

Irán és Oroszország minden eddiginél szorosabbra fűzi a kapcsolatait, mivel nemzetközi elszigeteltségük szorosabb kereskedelmi és katonai együttműködés felé tolja Amerika két elszánt ellenséget. Ez természetesen riasztó fejlemény Washington számára, írja a Wall Street Journal.

Egyre közelebb

Irán júliusban megelőzte Egyiptomot és Törökországot Oroszország legnagyobb búzafelvásárlójaként, 360 ezer tonnás szállítással. Összességében az idén 10 százalékkal nőtt a kétoldalú kereskedelem Oroszország és Irán között. Mindez azok után, hogy Oroszország adatai szerint 2021-ben a két ország közötti kereskedelem 80 százalékkal, 4 milliárd dollárra nőtt.

Ebben a hónapban Oroszország egy iráni műholdat bocsátott az űrbe, a múlt héten pedig az iráni hadsereg adott otthont az orosz erőkkel közös dróngyakorlatoknak, miközben Moszkva már megkapta az iráni drónokat, amelyeket az ukrajnai háborúban vet be.

Iráni üzletemberektől származó értesülések szerint az oroszok az elmúlt hónapokban az Iszlám Köztársaságba özönlöttek, hogy megvitassák a szankciók megkerülésének módjait.

A Wall Street Journal idézi a Bourse & Bazaar Foundation, egy gazdaságdiplomáciával foglalkozó agytröszt vezérigazgatóját, aki szerint egy újjáélesztett nukleáris megállapodás – amelynek Washington és Teherán a megkötése előtt áll – több orosz befektetést indíthat el Iránban.

A szorosabb orosz-iráni szövetség segítene mindkét országnak enyhíteni a nyugati szankciók hatását azáltal, hogy új piacokat talál termékeiknek, és fellendítené a katonai együttműködést, amely elősegítheti Moszkva ukrajnai háborúját és Teherán regionális tevékenységét a Közel-Keleten. Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a közelmúltban „súlyos fenyegetésnek” nevezte az egyre növekvő orosz-iráni kapcsolatokat.

Az iráni érdekek

Irán tudja, hogy Moszkvának óriási a befolyása Eurázsiában, ahogyan az kiderült a Shanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) esetében is, amely múlt szeptemberben döntött úgy, hogy Teheránt befogadja teljes jogú tagjának. Teherán ezen kapcsolatokat ugródeszkának tekinti az Eurázsiai Gazdasági Unióval (EAEU) fennálló kereskedelmi kapcsolatainak erősítéséhez, amely szervezettel tavaly decemberben hosszabbította meg átmeneti szabadkereskedelmi egyezményét. 

Az orosz gazdasági, politikai és biztonságpolitikai támogatás növeli Irán alkuerejét az Egyesült Államokkal szemben. Ez már a szemünk előtt zajlik, nem véletlen, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter fél éve kijelentette: minden olyan amerikai szankciót, amelyek ellentétesek az iráni atomalkuval (JCPOA), fel kell oldani. Ez egyébként Teherán fő célja is a jelenleg Bécsben zajló tárgyalásokon a JCPOA újjáélesztéséről.

Moszkva játszmája

Putyin meleg fogadtatása Teheránban a múlt hónapban azt szemlélteti, hogy az iráni és orosz érdekek várhatóan erősebben felülmúlják az eltérő érdekeket a jövőben. Az ukrajnai invázió jobban elszigetelte Oroszországot, Moszkva pedig ragaszkodik ahhoz, hogy kapcsolatokat ápoljon a kiközösített államokkal – például Iránnal –, hogy leküzdje a nyugati szankciókat és ellenálljon az egyéb nyomásoknak.

Az évek során Moszkva nem volt hajlandó állást foglalni a Közel-Kelet geopolitikájában. Noha úgy tűnik, Moszkva továbbra sem akar oldalt választani a Közel-Kelet hatalmi harcában, az oroszok egyre nehezebben tudják figyelmen kívül hagyni, hogy Irán az egyetlen jelentős és erőforrásokkal bőven ellátott állam a térségben, amely feltétel nélkül hajlandó Moszkva oldalára állni a Nyugattal szemben. Ezzel összehasonlítva az izraelieknek egyre nehezebb egyensúlyba hozniuk orosz és nyugati érdekeiket.

Mit szól Putyin játszmájához Izrael? Fotó: EPA/ALEXEY MAISHEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK POOL MANDATORY CREDIT
Mit szól Putyin játszmájához Izrael? Fotó: EPA/ALEXEY MAISHEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK POOL MANDATORY CREDIT

Izraeli aggodalmak az együttműködéssel kapcsolatban

Áprilisban az iráni Forradalmi Gárda vezetője, Esmail Ghaani azt állította, hogy Irán két drónt küldött Izrael fölé, tesztelve Izrael légvédelmi rendszerét. Ghani nem árulta el, hogy Irán milyen típusú drónt küldött Izraelbe, és az izraeliek sem reagáltak az állításra.

Nem véletlen, hogy az iráni alkudráma elképesztő politikai összecsapást indított el, mind nyilvánosan, mind a színfalak mögött. Izraelben Jaír Lapid ügyvivő miniszterelnök csúnyán összekülönbözött a Moszad igazgatójával, David Barneával.

Az eszkaláció augusztus 25-én kezdődött, amikor Barnea egy sor médiatájékoztatót tartott, amelyek éles hangú szalagcímeket generáltak, különösen a Biden-kormányzat rovására. Barnea azzal érvelt, hogy az Iránnal kötött megállapodás példátlan csalás volt. Azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy hajlandó a megállapodás aláírására és végrehajtásának megkezdésére, még azelőtt, hogy az ítélet megszületett volna a feltételezett iráni nukleáris telephelyeken végzett nemzetközi ellenőrök megállapításairól. „Stratégiai katasztrófának” nevezte a megállapodást, és az Egyesült Államokat hibáztatta azért, mert szerinte a tárgyalásokat mindenáron le akarja zárni.

Lapidot leginkább az lepte meg, hogy Barnea elmulasztotta tájékoztatni az újságírókat arról, hogy az USA megszigorította álláspontját a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) folyamatban lévő vizsgálataival kapcsolatban, amelyek leállítását Irán követeli. Washington már az izraelihez közelebb álló álláspontot képvisel, Eyal Hulata izraeli nemzetbiztonsági tanácsadó múlt heti amerikai látogatásának eredményeképpen.

Beni Ganc védelmi miniszter augusztus 26-i washingtoni látogatása a jelek szerint egy megerősített amerikai-izraeli erőfeszítést sugall, hogy „hiteles katonai lehetőség” benyomását keltse Irán nukleáris infrastruktúrájával szemben. Izrael véleménye szerint ez a lehetőség rugalmasabbá teszi Irán pozícióit, és elősegíti a továbbfejlesztett, hosszabb lejáratú megállapodás elérését.

A politikai vihart le kell csendesíteni, ezért Lapid miniszterelnök és Biden elnök tegnap hosszan beszélt telefonon „a nukleáris megállapodásról szóló tárgyalásokról és különféle erőfeszítésekről, amelyek célja, hogy megállítsák Irán előrehaladását az atomfegyverek felé”. Lapid gratulált az elnöknek a legutóbbi amerikai csapásokhoz Szíriában, Biden pedig hangsúlyozta Izrael biztonsága iránti elkötelezettségét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG