Helyére Jurij Boriszov eddigi miniszterelnök-helyettest nevezte ki - írja az MTI a Kreml pénteki elnöki rendeletére hivatkozva.
Rogozin elég sokszor megnyilatkozott az orosz-ukrán háború kitörése óta, hol nácizott, hol Elon Musknak szólt oda, hol atomháborúval riogatott. Az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) feje előszeretettel szúr oda közösségi oldalán az Egyesült Államoknak vagy a SpaceX-nek, de olyan üzenetet is megfogalmazott már, ami az egész világ számára aggasztó lehet.
A 24.hu szerint 2011-ben Putyin miniszterelnök-helyettese lett, ezt követően főként harcászathoz és űriparhoz köthető feladatokat látott el. Két doktori címet is elnyert, egyet háborúfilozófiából és -elméletből, egyet pedig hadipari-mérnöki területen. 2018-ban nevezték ki a Roszkoszmosz élére, s úgy tűnik, ezzel vége is itteni karrierjének.
Alekszej Navalnij, az orosz ellenzék vezéralakja korrupcióval vádolta meg, hogy hatalmas állami fizetést vesz fel és luxuséletmódot folytat. A jelenleg börtönbüntetését töltő Navalnij 2019-ben olyan dokumentumokat tett közzé, melyek szerint Rogozin egy hatalmas nyaralót vásárolt Moszkvától északra, a becslések alapján mintegy 3 millió dollárért (~1 milliárd forintért).
De az elmúlt időszak leginkább hajmeresztő esete az volt, amikor Rogozin Telegram-csatornáján arról írt, hogy egy nukleáris háborúban Oroszország fél óra alatt pusztítaná el a NATO tagállamait.
Az új elnök, Boriszov 2012 és 2018 között az orosz védelmiminiszter-helyettesi posztot töltötte be, ezt követően nevezte ki Putyin kormányfő-helyettesnek, aki a katonai és ipari kérdésekért volt felelős, és ide tartozott az űrkutatás is.
Putyin egy másik pénteki rendeletében Jurij Boriszov helyére Gyenyisz Manturov eddigi kereskedelmi és ipari minisztert nevezte ki miniszterelnök-helyettesnek.
Manturov pénteken egyébként bejelentette: Moszkva nem tervezi az oroszországi külföldi tulajdonú vállalatok államosítását, és azt is hangsúlyozta, hogy Oroszország képes lesz kiépíteni a szükséges gázszállítási infrastruktúrát ahhoz, hogy az egész országot önállóan ellássa földgázzal.
MTI- frissítés: most jött a hír, - s nincs kizárva, hogy ezért történt a személycsere -, hogy a NASA amerikai és a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivatal megállapodást írt alá a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) induló vegyes legénységű járatokról, lehetővé téve, hogy orosz kozmonauták amerikai, illetve amerikai űrhajósok orosz űrhajókkal jussanak fel.
"A megállapodás célja, hogy rendkívüli helyzet esetén, amennyiben egy orosz, vagy amerikai űrhajó indulása elmarad, illetve jelentősen késik, biztosítva legyen az ISS fedélzetén legalább egy NASA- és egy Roszkozmosz-űrhajós az orosz, illetve az amerikai modulok üzemeltetése érdekében" - olvasható a tájékoztatásban.