4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Abe Sinzó és Vlagyimir Putyin is gazdasági és geopolitikai előnyt remél a mai csúcstalálkozótól. Abe számára egy paktum Moszkvával jó pontokat hozna a konyhára konzervatív szavazóinál, ellensúlyozná Kína regionális befolyását és megnyithatná Szibéria mellett a közép-ázsiai piacokat is. Putyin az orosz sarkköri térségbe is szívesen látna japán befektetéseket, nem véletlenül segítette Tokiót megfigyelő státuszhoz az Északi-sarkvidéki Tanácsban.

Putyin elnök ma érkezik Japánba és a látogatást mindkét részről komoly várakozás előz meg. A két ország között a második világháború vége óta vita tárgyát képezi a Kuril-szigetek Szovjetunió által 1945 szeptemberében annektált négy legdélebbi tagjának hovatartozása. Emiatt Tokió és Moszkva a mai napig nem kötött békeszerződést. Októberben volt ugyanakkor a 60. évfordulója annak, hogy a Szovjetunió és Japán 1956-ban közös nyilatkozatot fogadott el a hadiállapot megszüntetéséről, és Moszkva ígéretet tett két sziget visszaadására.

A lerobbant Kelet-Szibéria helyrepofozása

Káncz Csaba

Abe Sinzó miniszterelnök még szeptemberben oroszországi látogatásán egy nyolcpontos gazdasági együttműködési tervet terjesztett Moszkva elé, amely átöleli az energiaipar fejlesztését Kelet-Szibériában és a kkv-k fejlesztését is. A Sojitz kereskedőház ki akarja bővíteni Habarovszk repterét, míg más japán cégek technológiai, várostervezési és szennyvíz-tisztítási projektekbe szállnának be – ahol versenyelőnyük van a kínaiakkal szemben. Az orosz fél friss tőkét szeretne látni az elhanyagolt távol-keleti infrastruktúrába, nehéz-gépiparba és gyógyszer-szektorba. Az orosz sarkköri térségbe is szívesen látnának japán befektetéseket – nem véletlenül segítette Moszkva Tokiót megfigyelő státuszhoz az úgynevezett Északi-sarkvidéki Tanácsban (Arctic Council) az ukrán válság előtt.

A japán fél komolyan gondolja, hogy a gazdasági kooperáció végül egy előnyös békeszerződéshez vezethet, ezért a projektbe komoly politikai tőkét is invesztálnak. Ezért a japán gazdasági miniszternek szeptember óta az orosz együttműködés is a kiemelt feladata, miközben a miniszterelnök testvére külügyi államtitkár lett augusztusban, hogy a moszkvai diplomáciai kapcsolatokat fejlessze. A japánok előtt nem kis feladat áll, hiszen Moszkva még júliusban úgy döntött, hogy az egyik vitatott szigeten fogja felépíteni új bázisát a csendes óceáni flottája számára. Mi több, múlt hónapban Moszkva hadihajó-elhárító rakétákat telepített a Kuril-szigetcsoport négy legdélebbi tagjára, amelyre Japán is igényt tart.

Mik a geopolitikai megfontolások?

Geopolitika szempontból Moszkva szívesen látna egyfajta japán függetlenedést az amerikai külpolitikától. Moszkva ellensúlyt szeretne látni Peking régiós befolyásában is, de eddig csupán Vietnámot tudta felhasználni ezen céljai elérésére. Viszont Putyinnak azt is figyelembe kell vennie, hogy az orosz polgárok 78 százaléka elutasítja a szigetek visszaszolgáltatását Japánnak.

A japán fél Trump rapszodikus külpolitikai vonalvezetését kiváló fedésként tudja ezekben a napokban felhasználni a maga pro-aktív diplomáciája számára. Tokió az elmúlt időszakban bizonytalanná vált Washington hét évtizede fennálló biztonsági garanciájában, látva Peking egyre agresszívabb fellépését a Dél-kínai-tengeren. Abe számára egy paktum Moszkvával jó pontokat hozna a konyhára konzervatív szavazóinál, ellensúlyozná Kína regionális befolyását és megnyithatná Szibéria mellett egyben a közép-ázsiai piacokat is.

Bár az ASEAN lett a kínai-japán üzleti vetélkedés fő színhelye, a Peking által kidolgozott OBOR nevű eurázsiai kereskedelmi és geopolitikai stratégia Tokió figyelmét egyre inkább Közép Ázsia felé fordítja. Noha a kazah-japán kereskedelmi forgalom csupán 1.4 milliárd dollárt tett ki tavaly, Tokió hamar lecsapott Kazahsztán ritkaföldfém kincseire. A japán JOGMEC cég már szerződéseket kötött két kazah régióval az ottani ásványkincsek és ritkaföldfémek kiaknázásáról, ami lehetővé tenné Japán számára, hogy csökkentse ráutaltságát Kínától e vonatkozásban.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG