Az oroszok megoldják maguknak
Az elmúlt hetekben a három nagy közül kettő, a Moody's és a Fitch is azt közölte: inkább beszüntetnik tevékenységüket az oroszországi piacon, minthogy beleegyezzenek, hogy az orosz kormány felügyelje helyi kirendeltségeiket, megszegve ezzel a nemzetközi szankciókat. Az így keletkező űrt viszont szépen betöltheti saját hitelminősítőjével Vlagyimir Putyin: az AKRA a második félévtől elkezdi kiadni értékeléseit.
Oroszországban már majdnem 15 éve működnek kisebb hitelminősítők, Putyin elnök egy tavalyi rendelete tette lehetővé egy nemzetközi ügynökség megalapítását. Az AKRA névre keresztelt hitelminősítőt 3 milliárd rubel (12,3 milliárd forint) alaptőkével hozza létre a jegybank, bankok, biztosítók és vagyonkezelők bevonásával.
Egy rakás orosz bankról nem tudni, milyen állapotban van
Amikor a három nagy nemzetközi hitelminősítő bóvliba vágta az orosz gazdaságot, az oroszok politikai motivációt kiáltottak - pedig egy olyan országot, amely gyakorlatilag a nyersanyagok exportjából él, valóban megviselheti annyira az olajár jelentős zuhanása, hogy az elbizonytalanítsa a befektetőket... elég csak a rubel árfolyamának alakulására vagy az orosz költségvetés helyzetére nézni.
A Bloomberg cikke emlékeztet: amikor Putyin annektálta a Krímet, az elnökhöz közeli oligarhákkal szemben szankciókat léptetett életbe az Egyesült Államok. A listán szereplő "üzletemberek" érdekeltségébe tartozó bankokat innentől nem minősítik az ügynökségek, magyarán nem tudni, mennyire vannak náluk biztonságban a bankbetétek.
A politikától független lesz - ha elhiszi ezt valaki Moszkván kívül
Esetleg nem akarnak tripla A-t adni a magyar barátoknak? A hitelminősítő kezdetben az orosz piacon működik. Középtávon, mintegy öt év múlva a tevékenysége kiterjedhet már az Eurázsiai Gazdasági Unióra - ennek azonban (egyelőre?) nem tagja Magyarország. |
Az AKRA igazgatóságának elnöke egy amerikai: Karl Johansson, aki korábban az Ernst & Young oroszországi tanácsadójaként a kormányt segítette. A cég vezetője Jekatyerina Trofimova, az állami Gazprombank korábbi első alelnöke lesz. Johansson azt ígérte, az AKRA függetlenül működik majd a politikától, 23 elemzője komoly rálátással bír az orosz cégek működésére.
Moszkván kívülről azonban nem tűnik ilyen rózsásnak a helyzet: a Bloombergnek nyilatkozó befektetési szakember szerint egyáltalán nem fogják figyelembe venni döntéseiknél az AKRA anyagait. Az összes orosz ügynökség a Kreml zsebében van; egyébként pedig ez a klasszikus reakció arra, ha egy országot leminősítenek. Az egész ügy a kutyát se érdekli a piacon - véli a befektető.