Ha van ’tragikomikusnak’ nevezhető hadgyakorlat, akkor arra a címre bizonyosan pályázhat a június 5-19 között Lengyelországban megtartandó DEFENDER-Europe 20. Ez eredetileg az elmúlt 25 év legnagyobb európai hadgyakorlata lett volna, mintegy 37 ezer katonával. A járvány azonban közbeszólt és most 6 ezer amerikai és lengyel katona fog egy elképzelt orosz fenyegetést elhárítani 50 kilométerre a kalinyingrádi orosz exklávétól. A hadgyakorlat az eredeti tervek szerint egy háborút szimulált volna, amely 2028-ban tör ki Európa és „egy közeli ellenség” között.
Legyengült ellenfelek
Az amerikai erődemonstráció Moszkvával szemben akkor zajlik le, amikor mindkét ország vezető lett a globális koronavírus járványban: az USA esetében a fertőzöttek száma már meghaladja az 1 millió 600 ezret, Oroszországban pedig a 317 ezret. Kissé szánalmas politika színezetet ad a pár ezer katona megjelenésének az a nemrég készült felmérés is, miszerint csupán 3 NATO tagállam – az Egyesült Királyság, Hollandia és Litvánia – lakosságának többsége szeretne látni NATO-válaszcsapást egy esetleges orosz támadásra.
A hadgyakorlat része lesz a Pentagon által a krími invázió után felállított és Moszkva feltartóztatását képező programnak European Deterrence Initiative (EDI). Ennek keretében az elmúlt években a NATO megerősítette a Baltiak, Lengyelország, Délkelet-Európa és Izland légvédelmét. Ennek a hadgyakorlatnak kellene választ adnia arra a gyengeségre, miszerint a baltiak nem rendelkeznek megfelelő infrastruktúrával ahhoz, hogy a nyugati megerősítés időben és zavartalanul megérkezhessen. Az amerikai hadsereg az európai szövetségesekkel való harmonikusabb együttműködés érdekében februárban még egy új támaszpontot is létrehozott Fort Knox, Kentuckyban.
Forrósodó arktikus térség
A hadgyakorlat tervezői fél szemüket a leolvadó arktikus térségen tartották, ahol Moszkva öles léptekkel modernizálja katonai bázisait, és ahol a különleges egységek a közelmúltban végrehajtották első ejtőernyős gyakorlatukat. Putyin elnök márciusban írta alá azt a 15 éves fejlesztési tervet, amelynek keretében 2035-ig át akarnak adni négy regionális repteret és megépíteni 40 tengerjáró hajót. Az orosz katonai dinamika egyenesen oda vezetett, hogy Terrence O’Shaughnessy, az amerikai légierő tábornoka szerint az Egyesült Államok és Kanada elvesztette katonai előnyét az arktikus térségben.
Az utóbbi hetekben ezért érezhetően megélénkült az amerikai haditengerészet aktivitása a Norvég- és a Barents-tengeren. Három hete amerikai rombolók és atommeghajtású tengeralattjárók – egy brit fregatt által kísérve – gyakorlatoztak Norvégia partjainál, közel az orosz határhoz. Ezután – az 1980-as évek óta első alkalommal - 3 amerikai hadihajó belépett a Barents-tengerre, ahol a legerősebb orosz flotta, az Északi Flotta állomásozik Szeveromorszk zárt város kikötőjében.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)