Vlagyimir Putyin(MTI/EPA/Ria Novosztyi/Kreml/Pool/Alekszej Druginyin) |
Az Oroszország történelmének és hazafias hagyományainak meghamisítását célzó információs hatásgyakorlás semlegesítéséről és az informatikai rendszerek védelméről is rendelkezik a dokumentum. Eszerint az egyik fő kockázat az, hogy több ország képessé vált arra, hogy katonai célokból informatikai és műszaki hatást gyakoroljon Oroszország informatikai infrastruktúrájára.
Egyes országok titkosszolgálatai egyre nagyobb arányban alkalmazzák az információs és pszichológiai hatásgyakorlást, amelynek célja a belpolitikai és társadalmi helyzet destabilizálása a világ különböző régióiban, és amely államok szuverenitásának és területi épségének aláásásához vezet - áll a dokumentumban, amelyből nem túl meglepő módon azt aprócska részletet kifelejtették, hogy Oroszország is előszeretettel él ezzel a módszerrel.
Elfogult a nyugat?
A doktrína szerint a külföldi tömegtájékoztatási eszközök egyre nagyobb arányban közölnek olyan anyagokat, amelyek elfogultak az orosz állam politikájával szemben. Az orosz tömegtájékoztatási eszközöknek külföldön gyakran nyílt diszkriminációval kell szembesülniük, az orosz újságírókat pedig akadályozzák szakmai tevékenységükben.
Putyin rendelete szerint erősödik az Oroszország lakosságára, elsősorban az ifjúságra való információs hatásgyakorlás, amelynek célja a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékek fellazítása.
A dokumentum úgy fogalmaz, hogy Oroszországban, elsősorban a hitel- és pénzügyi szférában jelentős méreteket öltött a számítógépes bűnözés és hogy a gazdaságban nem kielégítően fejlett az informatikai biztonság technológiája. Az orosz ipar nagyban függ a külföldi informatikai technológiáktól, mind a komputerbázis, mind a szoftver tekintetében.