4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Putyinnak el kell ámítani a szavazópolgárt, akiknek a fele már tavaly nyáron szerette volna befejezettnek látni a szíriai hadműveleteket. Ha az orosz vezetés egy új nukleáris versenyfutást akar kezdeni, az alapvetően az ő saját problémája marad. A nagyzási hóborton túl stratégiai értelemben ezek az új fegyverek szükségtelenek.

Az elmúlt napokban a világ egy újabb, nagy lépéssel került közelebb a ma ismert világrend felbomlásához. Trump kirobbantott egy nemzetközi kereskedelmi konfliktust és a hétvégén már az európai autók elleni intézkedésekkel fenyegetőzött. De még ezt is képes volt háttérbe szorítani Putyin múlt csütörtöki beszéde, amelyben az orosz elnök forradalmian új robotrakéták hadrendbe állításáról számolt be.

Egy jó adag propaganda

17 nappal az orosz elnökválasztás előtt meggyőzően hatott a bejelentés, amelyet Putyin számítógépes animációval támasztott alá, bizonyítva, hogy az új orosz robotrakéták és tengeralattjáró drónok úgy képesek atomtöltetet juttatni a célpontig, hogy azok ellen a jelenlegi amerikai rakétavédelmi rendszerek tehetetlenek. Mindenesetre a katonai szakértők azóta is vitatják a bejelentés műszaki realitásait és számos kritikusnak feltűnt, hogy egyes videók feltűnően hasonlítanak az Interneten már régóta keringő filmecskékre. Putyin pár nappal korábban írta alá a 2027-ig szóló orosz fegyverkezési programot, amelynek súlypontjai szintén magukban foglalják a stratégiai rakétabázis megújítását, a cirkálórakétákat és a precíziós fegyvereket.

Ha az egész bejelentés nagy része blöff, az bizony nem először fordulna elő. 1999-ben például Moszkva bejelentette a megdöbbent világnak egy állítólagos „ötödik generációs, rejtőzködő harci gép” tesztelését. Mint kiderült, ez egyszerű lódítás volt és még két évtizednek kellett eltelnie, hogy Oroszország hadrendbe tudjon állítani ilyen gépeket.

Az orosz elnöknek mindenesetre most el kellett ámítani a szavazópolgárt, akiknek 49 százaléka már tavaly nyáron szerette volna befejezettnek látni a szíriai hadműveleteket – ehelyett a harcok folytatódnak, sőt orosz zsoldosok tucatjai haltak meg az elmúlt hetekben. Az átlagember és a roncstársadalom tűrőképességet kikezdi az infláció is, az alapvető élelmiszerek ára tavaly decemberben 12 régióban 9.5 százalékkal ugrott meg, a hivatalos inflációs ráta háromszorosával. Fekete-Afrikát megszégyenítő módon ráadásul az orosz társadalmat permanensen feszítik a brutális társadalmi különbségek is – 2016-ban a lakosság 1 százaléka uralta az ország teljes vagyonának 89 százalékát!

Továbbra is a kölcsönös elrettentés az úr

Káncz Csaba

Putyin bulvárízű bejelentése ellenére a hidegháború „kölcsönös elrettentés egyensúlya” alapvetően nem változott meg, mindkét nagyhatalom képes egymást teljes fizikai valóságában elpusztítani. Ha tehát az orosz vezetés egy új nukleáris versenyfutást akar kezdeni, az alapvetően az ő saját problémája marad. A nagyzási hóborton túl stratégiai értelemben ezek az új fegyverek szükségtelenek.

Mindenesetre a katona-ipari komplexum Godzillája mindkét országban már önálló életet él. Percekkel Putyin bejelentése után a washingtoni Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) igazgatója feldúlva közölte a sajtóval, hogy az ügynöksége is agresszívan törekszik hasonló képességek kifejlesztésére. A National Defense Magazine szerint a DARPA munkatársai tavaly arról tájékoztatták a Pentagont, hogy az USA fegyverrendszerei is belépnek a hiperszonikus korba. Ráadásul, hogy mindenkinek megnyugodjon a lelkivilága, a DARPA az ideihez képest 2019-ben már 139 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, jelentette be az ügynökség szóvivője.

Káncz Csaba jegyzete.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Hiába a baráti tarifa, Londonban is vérengzés volt a papírok között
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:54
London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG