Katonás beszéd
Putyin elegáns télikabátban, a Kreml előtt állva mondta el beszédét, amelyben külön megemlékezett a katonákról, melyek távoli régiókban védik az ország nemzetközi érdekeit. Kiemelte a terrorizmus elleni harcot, hozzátéve, hogy Oroszország az óévben ünnepelte a második világháborús győzelem 70. évfordulóját, és buzdította a mostani katonákat azzal, hogy apáik és nagyapáik akkor győzelme a nagy példa számukra.
Nem kizárt, hogy ezzel egyúttal felkészítette népét arra, hogy az eddiginél több katonára lesz szükség a szíriai konfliktusban, miután az oroszok által támogatott szír, és az amerikaiak által támogatott iraki hadsereg meglehetősen vontatottan szerez vissza kisebb területeket az Iszlám Államtól. Egyelőre úgy tűnik, kellene oda egy ütőképesebb haderő, és talán Oroszország az egyetlen, aki képes is és hajlandó is ezt bevetni.
Új stratégia
Az ország egyúttal új katonai stratégiát is hirdetett, igazodva Oroszország immár helyreállított nagyhatalmi szerepéhez. Ebben hangsúlyozzák, hogy a nyugat által támogatott hatalomváltások, amely például Ukrajnában zajlott, vagy a színes forradalmak, melyeket külföldről szerveznek a volt szovjet területeken, veszélyesek, és szembe mennek az orosz érdekekkel.
Burkoltan jelzi a nyugatnak, hogy legitim politikai rendszereket támogasson, ne alkalmazzon kettős mércét, attól függően, hogy egy ország vezetése szimpatikus-e számára, mert ennek az lesz az eredménye, hogy hatalmi vákumok jönnek létre, melyeket terrorszervezetek töltenek be, mint amilyen az Iszlám Állam.
Világhatalom
Végül jön a lényeg, melyben a stratégia fehéren-feketén kimondja, hogy Oroszország újra szuperhatalomnak tekint magát: az ország atomarzenálját készültségben tartja, bármikor bevethetően, tekintettel az elmúlt időben kialakult, Oroszországot érintő krízishelyzetekre. Ez világos üzenet, hogy ne próbálják Oroszországot provokálni, talán még a törököknek is üzentek ezzel diszkréten, hogy az orosz repülő lelövésénél nagyobb katonai konfliktusba nem érdemes velük keveredni.
Az atomarzenál készültségben tartásának egyik célja, hogy jelezze: Oroszország egyike a vezető világhatalmaknak. Mindazonáltal együttműködésre törekszik a Natoval, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval, de szigorúan az egyenlőség alapján. Vagyis vége annak a Szovjetunió összeomlása óta tartó időszaknak, amikor Oroszországot gyengébb félként lehetett kezelni.