Angol nyelven közölt írást Rácz András Oroszország-szakértő tollából az Euronews. Rácz ebben egykori munkahelye, a Magyar Külügyi Intézet új elnökével, Gladden Pappinnal száll vitába, aki néhány nappal korábban ugyanezen a felületen írt arról, hogy Svédország talán mégsem lesz a szövetség tagja - és ez nem is akkora baj.
Rácz András először is kijelenti, hogy Pappin értékelésével szemben Oroszország igenis fenyegetést jelent a NATO számára, és hogy ennek a fenyegetésnek a tagadása szöges ellentétben áll a NATO saját értékelésével is, sőt a magyar kormány álláspontjával is, hiszen utóbbi is elfogadta a vilniusi NATO-csúcson kiadott közös nyilatkozatot, amelyben Oroszországot a szövetség békéjére, biztonságára és stabilitására leselkedő "legnagyobb és legközvetlenebb veszélynek" nevezték.
A szakértő abban is vitatkozik a szerinte inkább politikai filozófusként és nem biztonságpolitikai szakértőként ismert Pappinnal, hogy Svédország csatlakozásával ne nőnének jelentősen a NATO képességei. Itt is hozzáteszi, hogy a tudós itt a magyar vezérkari főnöknek, Böröndi Gábornak is ellentmond, aki elismerően nyilatkozott a svéd haderőről, illetve a várható svéd hozzájárulásról a szövetség északi szárnyának védelméhez.
Rácz András azt is hozzáteszi, hogy Pappin véleményét nem lehet elszigetelten kezelni, hiszen a Külügyi Intézet közvetlenül a Miniszterelnökség irányítása alá tartozik, így cikkét biztosan előzetesen látták és jóváhagyták kormányzati körökből is. Kiemeli azt is, hogy a magyar kormány halogatása csak Törökországnak és Oroszországnak kedvez, miközben Orbán Viktorék még konkrét követeléseket sem fogalmaztak meg Svédországgal szemben, amelyek teljesülésének esetén megszavaznák az ország felvételét a NATO-ba.