Az év első hónapjában 698 millió euró volt a külkereskedelmi többlet, a kivitel volumene 11, a behozatalé 10 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakának szintjét. Az aktívum 698 millió euró volt, amely 135 millióval több éves alapon – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal közleményéből.
Éves összehasonlításban – euróban kifejezve - az export értéke 10, míg az importé 9,1 százalékkal nőtt. A forgalom forintban mért árszínvonala exportban 0,5, importban 0,8 százalékkal csökkent, míg a cserearány 0,3 százalékkal javult.
A gépek és szállítóeszközök előző év januári áron számított kereskedelme a kivitelben 12, a behozatalban pedig 9,2 százalékkal nőtt. A közúti járművek exportja és importja több mint tizedével emelkedett az előző év azonos időszakához képest, energiafejlesztő gépek és berendezések exportja kismértékben nőtt, míg importja több mint tizedével visszaesett. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek importja több mint tizedével, exportja több mint ötödével emelkedett.
A feldolgozott termékek exportvolumene 9,1, az importé 16 százalékkal nőtt. A gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kivitele csaknem tizedével, behozatala mintegy ötödével emelkedett. A vas és acél importja több mint ötödével, exportja pedig több mint harmadával nőtt, míg a színesfém kivitele csaknem ötödével emelkedett – az importban ugyanakkor minimális lett a bővülés.
Kevesebb áram, több cigi
Az energiahordozók importja 15 százalékot esett tavaly januárhoz képest. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala megközelítőleg ötödével, a természetes és mesterséges gáz importja pedig kismértékben csökkent. A villamos energia behozatalában közel 20 százalékos csökkenés figyelhető meg.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kereskedelme dominánsabb volt, az export volumene 11, az importé 15 százalékkal nőtt. A kivitel növekedésében a kukorica-vetőmag, a behozatalnál pedig egyrészt a kukorica, másrészt a kenyér és egyéb pékáruk forgalma dominált. Az ital és dohány exportja közel tizedével, az importja viszont majdnem felével nőtt. A növekedést importban a szivar és a cigaretta, exportban pedig az ásványvíz forgalomváltozása eredményezte.
Az EU-s országokba irányuló kereskedelme csaknem 10 százalékkal haladta meg a 2017. januárit. A külkereskedelmi többlet 82 millió euróval nőtt, és 977 millió eurót tett ki. Az export 80, az import 75 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban. Európán kívüli kereskedelemben a kivitel volumene 15, a behozatalé 12 százalékkal emelkedett. A mérleg itt 53 millióval javult, és 279 millió eurós passzívumot mutat.