Mintha változna a széljárás az ukrán fronton. Kijev módszeresen morzsolja föl az orosz fekete-tengeri flotta erőforrásait. Ukrán drónok repülőtereket és más katonai célpontokat támadnak Oroszország mélyén. Bahmutnál az ukránok körülzártak és megsemmisítettek egy orosz dandárt. Dél-Ukrajnában pedig a kijevi erők kiszélesítik és elmélyítik azt a törést, amelyet Oroszország megtépázott védelmébe ütöttek.
Sikerek az új fronton
Valóban, Ukrajna ellentámadása a jelek szerint főként a nyílt tengeren jár sikerrel: ukrán rakéták csapódnak be az orosz Fekete-tengeri Flotta főhadiszállására és ukrán gabonahajók ismét elhagyhatják a kikötőket. Kijev hetek óta „Storm Shadows” cirkálórakétákat és drónokat küld a Krím felé – és joggal ünnepli a sikert.
Az orosz haditengerészet pedig lassan visszavonul. Múlt csütörtökön Natalja Humenjuk, a dél-ukrán fegyveres erők szóvivője arról számolt be, hogy az orosz partraszállóhajókat kivonják Szevasztopol kikötőjéből. Márpedig ez az orosz fekete-tengeri flotta legfontosabb kikötője.
A támadási hullámok okozta általános bizonytalanság mellett a támadásoknak valószínűleg egy másik célja is van: a Fekete-tenger legalább egy része feletti szuverenitás visszaszerzése. Ennek gazdasági okai is vannak: az ukrán gabona nagy részét hajóval exportálják.
Oroszország eleinte blokkolta az útvonalakat, majd beleegyezett a gabonamegállapodásba, végül ismét kilépett. „Céljuk alapvetően az, hogy gazdaságilag megfojtsanak bennünket” – mondja Andrij Zagorodnyuk, Ukrajna volt védelmi minisztere - jelenleg a védelmi minisztérium tanácsadója - a Newsweek című amerikai magazinnak.
Ennek megakadályozása érdekében fontos az orosz fekete-tengeri flotta megsemmisítése. „Nincs más lehetőség. És addig kell élnünk ezzel a lehetőséggel, amíg ez meg nem történik” – mondja Zagorodnyuk.
A megnövekedett tevékenységre hívja fel a figyelmet az ukrán katonai hírszerzés vezetője, Kyrylo Budanov is. Arra a kérdésre, hogy visszafoglalják-e a Krímet, a „The Drive”-nak adott interjújában leszögezte: „Bizonyára nem kerülte el a figyelmét, hogy augusztus közepe óta kiéleződik a helyzet a Krímmel kapcsolatban, és ez közvetve támpontot adhat a kérdésére adott válaszhoz.”
Emellett az ukrán támadások „az orosz légvédelmi rendszerek nyilvánvaló alkalmatlanságát mutatják, ami kevésbé jövedelmezővé teszi őket a globális fegyverpiacon” – mondja Budanov.
Egy gabonaszállító újra áttöri a tengeri blokádot
A hajózási útvonalak orosz ellenőrzéséről már aligha lehet szó. Az „Aroyat” gabonaszállító hajó az orosz haditengerészeti blokád ellenére múlt pénteken elhagyta az ukrán csernomorszki kikötőt.
A hajó 17 600 tonna gabonával Egyiptomba tart – közölte Olexander Kubrakow ukrán miniszterelnök-helyettes múlt pénteken. A Palau lobogója alatt közlekedő „Aroyat” volt a második teherszállító, amely behajózott, és aztán elhagyta a kikötőt az Ukrajna által kialakított ideiglenes tengeri folyosón keresztül – hangsúlyozta.
Tengeri csata azonban nem lesz – egyszerűen ukrán haditengerészet hiánya miatt. Ezért Kijev más stratégiát alkalmaz: az infrastruktúra - például a légvédelmi rendszerek és radarrendszerek - elleni támadásokat, a légvédelmet drónrajokkal gyengítve és a közepes hatótávolságú rakétákkal célzott csapásokat.
"Ukrajna azonosítja ezeket a sebezhetőségeket Oroszország krími védelmében" - mondja Andrij Ryzsenko, az ukrán haditengerészet nyugalmazott kapitánya, jelenleg a Sonata védelmi és logisztikai tanácsadó cég stratégiai szakértője a Newsweeknek. Különösen a légvédelmi létesítmények megsemmisítése fogja növelni a harc intenzitását, hangsúlyozza Ryzsenko.
A katonai felszerelések megsemmisítése mellett Kijev láthatóan a pszichológiai hatásokra is összpontosít. Nemcsak az orosz katonai vezetést, de a lakosságot is nyugtalanítani kívánják. Júliusban az ukrán hírszerzés arról számolt be, hogy a Krím-félszigeten, Szevasztopol közelében lévő lőszerraktáraknál bekövetkezett robbanásokat szabotázs okozta.
A titkosszolgálati főnök bizonytalanságot kelt
„Ezen erőfeszítések többsége valószínűleg az ukrán különleges erőkkel összehangolt akció, amely jelentősen hozzájárul taktikai megzavarásukhoz” – írja a Kyiv Independent. A legaktívabb csoport itt az „Atesh”, a tagjaik a tatár kisebbséghez tartoznak.
Budanov tisztában van a pszichológiai hatásokkal. A hazai fejlesztésű haditengerészeti drónok például károkat okoznak a hajókban, de az orosz flottát aligha tudják megsemmisíteni. De – mondja Budanov – bizonytalanságot keltenek. A hatalmas támadások megbénították az orosz flottát – mondja a katonai hírszerzés vezetője.
Ukrajna a jelek szerint megtalálta az oroszok Achilles-sarkát: a tengeren haladó orosz utánpótlási vonalakat. Márpedig ez érintheti a Dél-Ukrajnában harcoló orosz csapatokat is. Az orosz Fekete-tengeri Flotta főhadiszállása elleni hatalmas csapással Kijev újabb lépéssel került közelebb az orosz flotta és szuverenitás gyengítéséhez a Fekete-tengeren.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)