Ezermilliárd dollárok tűntek el az elmúlt bő egy napban a világ tőzsdéiről, gazdasági és politikai vezetők próbálják kitalálni a megfelelő válaszlépéseket a Donald Trump által magyar idő szerint szerda késő este bejelentett vámtarifákra.
Elég hamar kiderült, hogy a Trump-adminisztráció meglehetősen furcsa logika mentén jutott a különböző országok amerikai exportjára kivetendő tarifák mértékére. Miközben a kommunikáció arról szólt, hogy ezzel a lépéssel most kiegyenlítik a számlát, a kirótt vámoknak nincs közük az egyes országok által az amerikai árukra kivetett vámokra. A százalék úgy jött ki, hogy egyszerűen elosztották az Egyesült Államok az egyes országokkal szemben fennálló kereskedelmi deficitjét az onnan érkező áruk teljes értékével, aztán elosztották a kapott számot kettővel.
Ez a módszer teljesen figyelmen kívül hagyja a világgazdaság és világkereskedelem logikáját, illetve számos fontos tényezőt is. De ki állhatott elő egy ilyen faék egyszerűségű megoldással?
Nos, egyes szakértők szerint a mesterséges intelligencia. Jordan Fish kriptokereskedő beírta próbaképpen megkérdezte a ChatGPT-t, hogy
„mi lenne egy egyszerű módszer a más országokra kivetett vámtarifák kiszámolására, ha azt szeretnénk, hogy az Egyesült Államok egyenlő pályára kerüljön a kereskedelmi deficit terén? Legyen a minimum érték tíz százalék.”
Erre az MI-ágens szinte tökéletesen azt a választ adta, amivel Trumpék előálltak – de még a chatbot is figyelmeztette felhasználóját, hogy ez a módszer „figyelmen kívül hagyja a nemzetközi kereskedelem bonyolult dinamikáját”.
Hasonló választ adott az Elon Muskhoz köthető Grok MI-chatbot is, de az is megjegyzéseket fűzött a válaszához, melyek szerint az intézkedés végeredménye meglehetősen bizonytalan.
„Bebizonyosodott, ChatGPT – írta Wojtek Kopczuk, a Journal of Public Economics szerkesztője. – Pontosan az, ahogy az osztály legbutább gyereke megoldaná a feladatot, szerkesztés nélkül.”