Az európai részvénypiacokon folytatódik a csúnya lejtmenet, a főbb indexek jellemzően 2-3 százalékkal esnek, de néhány tőzsdén, mint Ausztriában és Olaszországban a 4-5 százalékot is eléri a szakadás. Az amerikai határidős indexek is további fél-egy százalékos mínuszban állnak.
Pedig a vártnál súlyosabb vámbejelentések hatására már csütörtökön is rég nem látott zuhanás volt az amerikai részvénypiacokon, ahogy jórészt a világ többi részén is. Az S&P 500 és a Dow Jones Ipari Átlag közel öt, a Nasdaq Composite hat százalékos eséssel zárt. Az elemzők most azt találgatják, hogy a vámháborús meglepetések miatt mekkorára ugrott az esélye egy új világgazdasági válságnak, amire a második világháború óta csak párszor volt példa. Sokak szerint bőven 50 százalék fölé.
A magyar részvénypiac sem fogadta jól Trump bejelentéseit, jelentős volt az esés csütörtökön is, és pénteken is folytatódik. Főleg az OTP 4,4 százalékos zuhanása húzza le a BUX-ot, amely így 2,2 százalékot veszít. A Mol csak 0,1, a Richter 0,7, a Telekom 1,0, a 4iG pedig 1,5 százalékkal lett olcsóbb az előző záráshoz képest.
Az euró ára már 405,70, három forinttal van a csütörtök esti felett. Jövő kedden inflációs adat érkezik Magyarországon, ami a forintra is hatással lehet.
Olaj, arany, bitcoin
Rengeteget esett az olaj az utóbbi napokban a recessziós félelmek miatt, ma újabb 3,5 százalékkal 67,70 dollárra ment le. Ráadásul az OPEC+ is bejelentette, hogy májustól a vártnál nagyobb mértékben növelik az olajkitermelést, napi 411 ezer hordóval.
A menedékeszköznek számító arany viszont jól tartja magát 3100 dollár felett. A kriptovaluták esése is megállni látszik, csütörtökhöz képest legalábbis, a bitcoin 84 300, az ether 1817 dollár. A „digitális aranynak” is nevezett bitcoin mindössze 0,8 százalékkal esett egy hét alatt.
Intenzív forintgyengülés indult
A forint árfolyamában intenzív gyengülés indult az Equilor Befektetési Zrt. szerint. De a lengyel jegybank erőteljes jelzésének köszönhetően – ami nagyobb kamatcsökkentésre utalt – intenzíven gyengült a zloty is, és fontos szinteket lépett át a jegyzés. (Lásd a fenti ábrát is.)
Az érkező negatív hírek ellenére sokáig stabilan tartotta magát a forintárfolyam, azonban kora délután gyengülni kezdett, és áttörte a 200 napos mozgóátlagot, amely így már támaszt jelent 401,90-nél – írták. Csökkentek a magyar kamatvárakozások is.
A jegybankok világszerte nehéz helyzetbe kerülhetnek, mivel az inflációs kilátásokat növelik a vámok, a gazdasági növekedési potenciált viszont csökkentik.
Brutális hazai adat érkezett
Padlón a hazai ipari termelés több elemző értékelése szerint. A pénteken közölt adat még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlta – írta például Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
Még ha bizakodhattunk volna is abban, hogy lassan véget ér a hazai ipar vesszőfutása, az április eleji újabb, vártnál nagyobb amerikai vámemelések és az ezzel megkezdődő vámháború réme ezeket a reményeket is szertefoszlatta.
Ez eléggé megnehezíti a termelő vállalatok tervezési folyamatait az egész világon, így Magyarországon is, e pillanatban előrejelzést is nehéz mondani a következő hónapok legfontosabb hazai gazdasági folyamataira.
Borús kilátások a gazdaságunkban
A tényadat lényegesen rosszabb lett mint, amit vártunk. Kedvezőtlen képet fest az első negyedéves GDP-adatról is – írta Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője is. A kilátások vegyesek, de összességében borúsnak nevezhetők:
- A német gazdaság javulása, az előirányzott gazdaságélénkítés kedvezően hathat az üzleti hangulatra.
- Ugyanakkor a héten bejelentett masszív amerikai vámok rövidtávon a kibocsátás csökkenését, majd a beruházások visszafogását és a tőke visszavonulását eredményezhetik.
- Az európai elektromobilitás még nem vett újabb lendületet, ez az ehhez kapcsolódó hazai beruházások elhúzódását eredményezheti.
- Érdemben nőtt a bizonytalanság.
Féléves mélyponton a Trump
Amint az alábbi ábrán látszik, a Trump Media is alaposan megszenvedte az utóbbi idők tőzsdei lejtmenetét. A részvény árfolyama csaknem fél éves mélyponton van, az őszi csúcsának alig több, mint harmadán. Az általános tőzsdei hangulaton túl a társaság részvényeladási tervei is szerepet játszhattak ebben.
A cég friss értékpapírokat is eladna, de Donald Trump érdekeltsége is értékesítene meglevő részvényeket, a bekerülési ár felett. (Emellett talán a kriptovaluták gyengélkedése is játszik szerepet az áralakulásban.)
Az elnök jelöltje lehet a tőzsdefelügyelő
Donald Trump elnök jelöltje az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) élére átment az egyik szavazáson április 3-án, a szenátus bankbizottsága ugyanis jóváhagyta a kinevezését. Ha a teljes szenátus is megerősíti, ő váltja majd Gary Genslert. Így első körben 2026-ig vezetné a szervezetet, a 2031-ig történő hosszabbítás lehetőségével. Atkins „a digitális eszközökkel kapcsolatos tisztánlátást” ígért, és kriptovaluta-pártinak számít.
A SEC Gensler lemondása után az utóbbi hetekben már sorra vonult vissza olyan perekből, amelyeket korábban kriptós vállalkozások ellen indított.
A stabilérmék sem biztonságosak?
Hongkongban vizsgálatot indítottak a First Digital nevű cég ellen, Justin Sun híres-hírhedt kriptós vállalkozó ugyanis azt állította, hogy a cégnél csalást követtek el egy 500 millió dolláros vagyon terhére. A First Digital Trust az FDUSD dollárhoz kötött stabilérme kibocsátója, amelynek árfolyama a botrány során ideiglenesen elvált az 1:1-es szinttől, 94,7 centre is leesett, de jelenleg ismét 99,6 cent.
A cég kategorikusan tagadja a vádakat, rágalmazásnak nevezve azokat, és jogi lépéseket fontolgat Sun ellen. Korábban egyébként már voltak stabilérmék, amelyek elveszítették értéküket, a leghíresebb alighanem az összeomlott Terra (LUNA) rendszer UST érméje volt 2022-ben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.