Az EMCDDA közleménye szerint ezzel már sorozatban három éve emelkedik a halálesetek száma, a legtöbb túladagolásos haláleset a heroinhoz vagy annak metabolinjaihoz köthető. Az értékelés szerint tavaly összesen 8441 ember vesztette életét túladagolás következtében a vizsgált országokban (az EU tagállamai mellett Norvégiában és Törökországban) a 2015-ös 7950-nel szemben. A leggyakoribb tiltott stimulánsoknak továbbra is a kokain, az MDMA és az amfetaminszármazékok számítanak, ezek tisztasága magasabb, mint egy évtizeddel ezelőtt.
A túladagolás okozta halálozások csaknem felét Nagy-Britanniában és Németországban regisztrálták, az esetek 81 százalékában mutattak ki opioidokat, az áldozatok több mint háromnegyede férfi volt. A halálesetek számának emelkedése egyebek mellett annak a számlájára írható, hogy az utóbbi években jelentősen nőtt a heroin tisztasága, az ára ugyanakkor csökkent, így szélesebb körben hozzáférhetővé vált.
Óriási pénzek vannak benne
A 2015-ben bejelentett kábítószer-bűncselekmények becsült száma 1,5 millió volt az Európai Unióban, amelyek többsége kannabisz használatához vagy birtoklásához kapcsolódott, körülbelül egymillió elkövetővel. A bejelentett bűncselekmények száma 2006 és 2015 között nagyjából egyharmadával növekedett. A leggyakrabban lefoglalt kábítószer a kannabisz, amely a lefoglalások több mint 70 százalékát teszi ki. A kokain áll a második helyen, ezután következnek az amfetaminszármazékok, a heroin és az MDMA. Óvatos becslések szerint a drogok kiskereskedelmi piacának értéke 2013-ban 24 milliárd eurót tett ki az unióban.
Mit tolnak a magyarok? A szervezet szerint a magyar droghasználók többsége a 18-34 éves fiatal korosztályból kerül ki, és bár a használata csökken, továbbra is a kannabisz a legkedveltebb drog. Az ecstasy, a kokain és az amfetaminok használata azonban 2007 óta erősödik, emellett egyre többen szoknak rá az új szintetikus pszichoaktív anyagokra is. Ezzel egy időben több magyar középiskolás diák esetében regisztráltak rendszeres, nagymértékű alkoholfogyasztást. |