A volt LMP-s parlamenti képviselő, Vágó Gábor rögtön három kezdeményezést is benyújtott magánszemélyként: a letelepedési engedélyek megszerzésével, valamint kiadásával kapcsolatban, valamint a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatályon kívül helyezéséről. Az NVB a kérdések hitelesítését megtagadta, részben választópolgári, illetve jogalkotói egyértelműségi problémára, részben pedig okafogyottságra hivatkozva.
Humornak helye nincs!
A fennmaradó három javaslatot a Magyar Kétfarkú Kutya Párt nyújtotta be, ezeket azonban egyhangúlag elutasította a testület, mondván, hogy azok a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvébe ütköznek. Az ülésen felmerült, hogy egy viccpárt komolytalan kezdeményezéseit egyáltalán érdemben kell-e tárgyalniuk.
Az első kérdés azt célozta, hogy az Országgyűlés nevezze át Paks városát, annak érdekében, hogy a tervezett atomerőművi beruházást érintő nemzetközi szerződések érvényüket veszítsék. A második kezdeményezés szerint új atomerőművi blokkot csak a felcsúti stadion 50 méteres körzetében építhetnének, míg a harmadik kezdeményezés arra irányult, hogy az NVB ne minősíthesse a választópolgárok számára túl bonyolultnak az atomenergiával kapcsolatos népszavazási kérdéseket.
Egy büntetés azért született
Az NVB egy, a múlt vasárnapi zuglói időközi önkormányzati választást érintő határozatot is hozott. A testület ugyanis 11:1 arányban egy nem jogerős határozatban megállapította, hogy az ATV műsorszolgáltatóként az egyik választási hírműsorával megsértette az esélyegyenlőség alapelvét, mert egyik híradójából - a többi jelölő szervezet közül egyedüliként - kihagyta a Magyar Munkáspártot. Az NVB határozatai nem jogerősek, azokkal szemben a Kúrián lehet jogorvoslattal élni.