- Európában társadalmi feszültségek alakulhatnak ki, ha kemény lesz a tél, Oroszország ukrajnai hadművelete pedig már most borzalmas gazdasági következményeket okoz és recessziós félelmeket gerjeszt - közölte szerdán Krisztalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ügyvezető igazgatója.
A bolgár politikus szerint jelen helyzetben az Európai Központi Banknak óvatosan kell egyensúlyoznia az infláció elleni küzdelmében, párhuzamosan pedig "figyelemmel kell lennie a gazdaság működése fenntartásának szükségletére".
"Minden bizonnyal vannak recessziós félelmek egyes országokban, és ha nem is lesz tényleges recesszió, mégis a gazdaság zsugorodásához hasonló érzést kelthet ezen a télen" - hangsúlyozta Georgieva. "Némi társadalmi elégedetlenséghez vezethet, ha az anyatermészet úgy dönt, hogy nem segít, és kemény telünk lesz" - tette hozzá az MTI szerint.
- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán ellátogatott az orosz megszállás alól felszabadított Harkiv megyei Izjum városba - jelentették ukrán hírportálok.
"Korábban, amikor felnéztünk, mindig a kék eget kerestük. Ma, amikor felnézünk, egyetlen dolgot keresünk: Ukrajna zászlaját. A mi kék-sárgánk már a felszabadított Izjumban lobog. És így lesz ez minden ukrán városban és faluban. Csak egy irányba haladunk: előre és a győzelem felé" - hangoztatta Zelenszkij az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolója szerint.
Az ünnepélyes zászlófelvonás kezdetén a megjelentek egyperces csenddel tisztelegtek az elesett ukrán katonák emléke előtt - írta az UNIAN hírügynökség. Az eseményen jelen voltak azoknak az ukrán fegyveres és biztonsági erőknek a képviselői, amelyek részt vettek a város felszabadításában, írta az MTI.
- Az ukrán vezérkar szerdai helyzetjelentésében azt írta, hogy az elmúlt napon az orosz erők 350 katonát, két repülőgépet és két helikoptert vesztettek.
- Az ukrán vezérkar szerint eddig már csaknem ötezer ukrán katona vett részt kiképzésen Nagy-Britanniában.
A közlemény szerint az ukrán katonákat kanadai, holland, új-zélandi, ukrán és brit oktatók képezték. A katonák alapvető ismereteket, készségeket és képességeket szereztek városi területeken történő támadó és védekező műveletek végrehajtása terén egyaránt.
- Oroszország szankciókat vezetett be 30 brit állampolgár - PR-cégek vezetői és a védelmi lobbi képviselői - ellen - közölte szerdán az orosz külügyminisztérium.
Az indoklás szerint London a Moszkvával szembeni barátságtalan irányvonala keretében lépéseket tesz Oroszország ukrajnai "különleges hadműveletének" meghiúsítására, és következetes katonai támogatást nyújt a "kijevi náci rezsimnek".
- Legkevesebb hatszáz fő lehet az ukrán hadsereg vesztesége az elmúlt nap folyamán az orosz légierő, rakétaerő és tüzérség csapásai nyomán - közölte Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a szerdai hadijelentésben.
Andrej Marocsko, a luhanszki "népi milícia" tisztje a Rosszija 24 hírcsatornának nyilatkozva azt mondta, hogy a Luhanszki Népköztársaság egész területe továbbra is a szakadár erők ellenőrzése alatt áll, de a frontvonal egyes szakaszokon már nagyon közel, mintegy tíz kilométerre húzódik a határtól.
- Az Európai Unió szankciói érvényben maradnak, az EU továbbra is határozottan fel fog lépni Oroszországgal szemben, "ebből nem engedünk" - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke Strasbourgban, az unió helyzetét értékelő éves beszédében szerdán.
Ursula von der Leyen szerint az uniós szankciók következtében az orosz pénzügyi rendszer az életéért küzd, az orosz ipar térdre esett.
"Az ukrajnai orosz háború a jövőnk ellen indított háború. Ukrajnában a tekintélyelvűség áll szemben a demokráciával. Legmélyebb meggyőződésem, hogy a bátorság és a szolidaritás Vlagyimir Putyin orosz elnök bukásához és Európa győzelméhez vezet majd" - fogalmazott az uniós bizottság elnöke, majd hozzátette: az EU szolidaritása Ukrajnával megingathatatlan, "hosszú távra készülünk".
- Az ukrajnai háború kitörése után Oroszország lett Kína első számú nyersolajszállítója; a május és július közötti időszakban a kínai behozatal 19 százalékát adta Moszkva, az egy évvel korábbi 15 százalékhoz képest - derül ki a szerdán közzétett kínai vámstatisztikákból.
A holland ING Bank elemzői szerint az év végére az orosz nyersolaj a kínai olajimport 20 százalékára emelkedhet.