5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.

Az utóbbi másfál évtized kormányzati retorikája alapján már azt is értékelni kell, hogy Orbán Viktor legalább néha érzi, van baj. Még ha ezt csak a megnyilatkozásai kibogozásával, az „átkosban”, vagyis a rendszerváltás előtt dívó sorok közötti olvasás módszerével lehet tetten érni.

„Ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt, talán vérlázító is” – fakadt ki aminap a kormányfő. Más kérdés, hogy abban nincs változás, a kabinet tagjai továbbra is csak és kizárólag külső tényezőkben látják a drágulás okait – Orbán például a Facebook-oldalán megosztott videóban arról beszélt, hogy az elmúlt napokban kedvezőtlen fejlemények történtek az európai energiaellátás területén –, még véletlenül se a saját döntéseikben, most éppen a jövedéki adó január 1-jei emelésében.

Orbán Viktor most sem gyakorolt önkritikát
Orbán Viktor most sem gyakorolt önkritikát
Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Ez már előrevetíti, mekkora inflációval indulhat a 2025-ös év. Miközben az óesztendő sem zárult fényesen. A decemberi éves fogyasztóiár-index 90 bázisponttal lett magasabb, 4,6 százalék a novemberinél. Ez az egyhavi romlás az utóbbi évek rekordja, azt megközelítő, 80 bázispontos értéket 2023 októberében és novemberében jegyezhettünk fel.

Kétségtelen, az egész világon érezhető az inflációs nyomás újbóli erősödése. Míg például szeptemberben még 38 európai országból csak kilenc éves rátája volt magasabb az egy hónappal korábbinál, addig októberben már 40-ből 23-é, novemberben pedig 40-ből 26-é. S a 26-os szám decemberben is összejött. Apró reményre ad okot, hogy ezúttal hárommal több, 43 országból, ráadásul a novemberinél ugyancsak hárommal több ország, kereken tucat számolt be csökkenésről decemberben az adataikat cikkünk megjelenéséig publikálók közül. Lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből az is kiderül, hogy stagnáló inflációról meg ugyanúgy öten adtak hírt, mint egy hónappal korábban.

Ebben a 43-as mezőnyben végzett a 35. helyen Magyarország a maga 4,6 százalékos decemberi éves inflációs rátájával. Ami azt jelenti tehát, hogy mindössze nyolc európai országban volt magasabb az előző év azonos időszakához viszonyított pénzromlás. Ha pedig a 27 tagú Európai Uniót nézzük, akkor még inkább elkeseredhetünk: ott a 25. pozíciót csíptük el. Sovány vigasz lehet az erre hajlamosoknak, hogy az egyik megelőzött Románia – a másik meg Lengyelország.

Ha már mindketten hozzánk hasonlóan egykori szocialista országok, érdemes megnézni, hogyan teljesített a többi régiós ország. Nos

  • Szlovénia 1,9
  • Bulgária 2,2
  • Szlovákia 2,9
  • Csehország 3,0
  • Horvátország 3,4
  • a nem uniós tag Szerbia pedig 4,3

százalékos éves decemberi inflációt hozott össze.

Egész Európát tekintve a legjobban Moldovában gyorsult az éves infláció novemberről decemberre, 1,6 százalékponttal, Cipruson és Lettországban meg 1,1-1,1-gyel – csak e három ország jelentett nagyobb pénzromlást Magyarországnál.

A stagnálásról beszámoló ötök – Franciaország, Izland, Lengyelország, Románia, Szerbia – mellett a törökök viszik a prímet az inflációcsökkentésben. Ám a 2,71 százalékos mínuszuk nem nagy kunszt, lévén, hogy a bázis minden más országénál magasabb – sőt, egyedüliként az övéké két számjegyű –, s még így is 44,38 százalékos lett a múlt havi fogyasztóiár-indexük. Már nagyobb teljesítmény a Feröer-szigetek -0,9 és Svédország -0,8 százalékpontos ezen mutatója – hogy csak a legjobbakat említsük, akik mellett többen is 0,3 százalékponttal tudták lejjebb vinni a rátájukat.

Azt gondolnánk, hogy az infláció feltámadásától való félelem tükröződik a jegybankok intézkedéseiben. Ám nem így van – ami akár bizakodásra is okot adhat, nevezetesen, hogy nem is olyan rossz a helyzet, a központi bankok kedvezően ítélik meg a középtávú, 12-18 hónapos kilátásokat.

Az elmúlt egy hónapban mindössze egy európai ország központi bankja emelte kamatát, Moldováé, ahol az éves fogyasztóiár-index 1,6 százalékpontos egyhavi emelkedése miatt aktivizálódott a pánikgomb. Mindössze négyen csökkentettek kamatot. A legjobban, 2,5 százalékponttal a törökök, akik máris elérkezettnek látták az időt a monetáris gyeplő lazítására. Őket hárman követték – Észak-Macedónia és Svédország jegybankja 0,25-0,25, míg Bulgáriáé 0,09 százalékpontot vágott az irányadó rátáján.

A végére hagytuk magyar szempontból a slusszpoént. A visszatekintő reálkamatok összevetésében ugyanis sikerült a mezőny első ötödében maradni. Annak ellenére, hogy a növekvő infláció és a 6,5 százalékon hagyott MNB-alapkamat együttes hatásaként szűkülő reálkamatunkkal a novemberi ötödik pozícióból decemberben a nyolcadikba csúsztunk.

Más kérdés, hogy – amint azt nem győzzük valamennyi körképünkben hangsúlyozni – ennél, a kormány és az MNB által előszeretettel propagált mutatónál nagyobb létjogosultsága van az előretekintő reálkamatnak. Vagyis annak az indikátornak, ami azt jelzi (majd), hogy a most bankbetétbe tett, illetve befektetett megtakarításainkra fizetett kamatok, hozamok hogyan aránylanak a pénz elhelyezése és a haszon felvétele között eltelt inflációhoz.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG