Az IMF tárt karokkal várja vissza Görögországot. |
E szerint 3,1 százalékos átlagos gazdasági növekedéssel számol a szervezet, ami 0,3 százalékponttal alacsonyabb tavalyinál és 0,4 százalékponttal marad el az áprilisi becsléstől. Jövőre a globális gazdaság 3,6 százalékkal nőhet, ami 0,2 százalékponttal szerényebb az áprilisban vártnál.
Egyre nehezebbek a feltételek
Az elemzés alapvető megállapítása szerint a fejlett világban tartósan mérsékelt a növekedés, a feltörekvő országokban pedig öt éve folyamatosan lassul. A fejlett országokra középtávon leselkedő kockázat abból ered, ha a fejlődő és feltörekvő régiókban rosszabbodó helyzet miatt a globális kereslet visszaesik, a feltörekvő országokra pedig abból, ha Kínában "kemény leszállás" következik be, és lassabb, vagy sokkal lassabb lesz a potenciális növekedés üteme. A feltörekvő országoknak meg kell küzdeniük a lassuló növekedés és a keresletélénkítés között feszülő ellentmondással miközben egyre nehezebb feltételek között igyekeznek csökkenteni külső sérülékenységüket.
Az IMF GDP növekedésre adott becslései. Forrás: World Economic Outlook |
Mindenhol rontottak a kilátásokon
A fejlett országok körében az idei növekedést az áprilisba becsült 2,4 százalékról 2 százalékra, a feltörekvőknél 4,3 százalékról 4 százalékra rontotta az IMF. Jövőre a fejlett országokban 2,2 százalékos GDP-növekedést prognosztizál az IMF, ami 0,2 százalékponttal kisebb az áprilisban vártnál. A feltörekvő országokban átlagosan 4,5 százalékos gazdasági élénkülés lehet jövőre, kisebb az áprilisban várt 4,7 százaléknál.
Mit várnak Európában?
A magyar számokon viszont javítottak A magyar gazdaság növekedésének mértékét 3 százalékra változtatták az áprilisban várt 2,7 százalékról. Részletek >>> |
Az euróövezetben az IMF idén 1,5, jövőre 1,6 százalékos gazdaságnövekedést vár, ugyanúgy, ahogy áprilisban. A térség gazdasága tavaly 0,9 százalékkal erősödött. Az Európai Unió idei GDP-növekedésére vonatkozó előrejelzését 1,8 százalékról 1,9 százalékra javította mostani jelentésében a szervezet, amely jövőre az áprilisi becsléshez hasonlóan 1,9 százalékos gazdasági növekedést vár.
Oroszország és Kína sem ússza meg
Az IMF szerint idén 3,8 százalékkal zsugorodik az orosz GDP, ami azonos az áprilisi várakozással, a jövő évi visszaeséssel kapcsolatos előrejelzést 1,1 százalékról 0,6 százalék csökkenésre javította.
Kína gazdaságnövekedése a tavalyi 7,3 százalék után idén 6,8 százalékra, jövőre 6,3 százaléka lassul. Az IMF áprilisban is ugyanezzel számolt.
Amerika is lassul
Az amerikai gazdaság idén 2,6 százalékkal nő, 0,5 százalékponttal kisebb ütemben az áprilisban becsültnél, a jövő évre vonatkozó előrejelzést 3,1 százalékról 2,8 százalékra változtatta az IMF.
A jelentés szerint a kőolaj hordónkénti (159 liter) átlagos világpiaci ára a tavalyi 96,25 dollár után idén 51,62 dollár, jövőre 50,36 dollár lesz.
Az infláció alakulását elemezve a szervezet azzal számol, hogy az jócskán elmarad a jegybanki inflációs céloktól: a fejlett országokban a tavalyi 1,4 százalék után idén 0,3 százalék, jövőre 1,2 százalék lesz a fogyasztói áremelkedés. A feltörekvő országokban az infláció a tavalyi 5,1 százalékról idén 5,6 százalékra változik, jövőre visszatér az 5,1 százalékra.