A német pénzügyminiszter véleménye szerint az európai egyesülés nagy erőről tett tanúbizonyságot - Wolfgang Schäublét ma a Budapesti Corvinus Egyetemen az intézmény díszdoktorává avatták.
Az ünnepéles ceremóniát követően kerekasztal-beszélgetést tartottak "Európa válaszúton: stratégiák a versenyképesség és a növekedés erősítésére" címmel. Matolcsy György beszédét követően a német szövetségi pénzügyminiszter tartott előadást.
Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminisztert a mai napon a Budapesti Corvinus Egyetem díszdoktorává avatták. A német szövetségi pénzügyminiszter az egyetem díszdoktori címét Magyarország európai integrációs törekvéseinek támogatásáért, és az európai, valamint a német gazdaság versenyképességének javítása érdekében tett munkájáért kapta. Wolfgang Schäuble, aki 2009 óta a Merkel kormány szövetségi pénzügyminisztere a barátság, és a mélyebb kötelék jelenként értékeli a kitüntetést. |
A Merkel-kormány pénzügyminisztere hangsúlyozta, egyetlen európai ország sem elég nagy ahhoz, hogy érdekeit egymaga érvényesíteni tudná, közösen azonban nagy az esélyünk a közös érdekek érvényesítésére. A pénzügyminiszter mindezek mellett kiemelte, hogy a válságok Európát csak még inkább erősebbé tették.
"Szabályok nélkül nem megy"
Schäuble elmondta, hogy vissza kell nyerni a pénzpiaci bizalmat. A javak előállítása az iparban folyamatosan gyorsul, ma ez a verseny munkamegosztás révén zajlik. A német vállalatok nem lennének képesek egyetlen autót sem legyártani, ha nem tudnák a termelés nagy részét különböző beszállítóktól beszerezni.
Wolfgang Schäuble véleménye szerint a hitel csupán csak eszköz, hogy a gazdaság körforgását fenntartsa. A munka és a tőke optimális allokációja a piacgazdaság rendje mellett működik a legjobban, azonban nem szabad azt hinni, hogy szabályok nélkül, jól működne a rendszer. Véleménye szerint a pénzpiacok önmagukat tették tönkre, ennek elkerülésére ezért megfelelő egyensúlyra van szükség a szabályozás és szabad piac között. A miniszter elmondta, hogy jelenleg ezt az egyensúlyt próbálják visszanyerni.
Kell az euró, Németország a jó példa
A szövetségi pénzügyminiszter arra is rávilágított, hogy a közös pénz az, mely az elért gazdasági integrációt visszafordíthatatlanná teszi, és arra ösztönzi a gazdaságokat, hogy versenyképességüket javítsák. Németországot egy klasszikus példaként említette a közös pénz adta lehetőségek megfelelő kihasználására
A miniszter elmondta, hogy jelenleg ott tartunk, hogy a befektetők nem vesznek európai papírokat, mert nem tudják, hogy melyik országban milyen a gazdasági helyzet, így egész Európára vonatkozóan alkotnak véleményt.
A következő szintre kell lépni
Schäuble szerint a legfontosabb teendő egy fiskális unió felállítása a monetáris unió mellé, hozzátette, hogy amíg ez nem valósul meg addig fenn fog állni a válság. Amíg nincs fiskális unió, és közös költségvetési politika, addig a kedvezőbb kamatozású eladósodás egy ellenállhatatlan kísértést jelent majd az országok számára. Ezen tényező elkerülésére a miniszter szerint olyan szabályt kell alkotni, amely a tagállamok költségvetéseit figyelemmel kíséri és esetleges kiigazításokat irányoz elő, mindez pedig az európai versenyjog keresztülvitelét jelenti.
Fegyelemre van szükség
"Úgy tűnik, a Bokros-csomag után illúzió volt azt hinni, hogy a fiskális fegyelem értéknek számít" - részletek >>> |
Wolfgang Schäuble véleménye szerint a fiskális unió felállításának első lépése kell, hogy legyen, hogy egyetlen ország sem valósíthatja meg költségvetését, ha az nem felel meg a kritériumoknak. Utána pedig meg kell vizsgálni, hogy mennyire lehet előre menni a szolidaritásban, az egyes országok szuverenitása mennyire képes elfogadni a fiskális uniót, mindezek mellett meg kell győzni a lakosságot a fiskális fegyelem elfogadásáról.
Az identitással kapcsolatban a pénzügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy nem szabad semmit sem annyira eltúlozni, hogy az megsértse az identitást. A közös költségvetéssel kapcsolatban elmondta, hogy a forrásokat koncentráltan kell felhasználni, ott ahol a legnagyobb szükség van rájuk. Hozzátette, hogy amennyiben ezt lehet fogadtatni a lakossággal, akkor a piacok bizalma is növekedni fog és a problémák el fognak tűnni. Schäuble szerint minden egyes országnak meg hoznia ilyen irányba a döntést és akkor működésképes lesz az egységes folyamat. Mindezen tényezőhöz pénzügyi és fiskális fegyelemre mellett versenyképes struktúrára van szükség.