További, a társadalmi és közvetve a gazdasági életet is korlátozó intézkedéseket vezet be Spanyolország az emelkedő fertőzöttségi adatok láttán.
Nincs több buli
A kormány nagyrészt betiltja az éjszakai életet:
az éjszakai klubokat és bárokat az egész országban bezárják.
Emellett minden vendéglátóhelynek be kell zárnia legkésőbb éjjel egy órakor, éjféltől pedig már nem engedhetnek be új vendégeket, közölte Salvador Illa egészségügyi miniszter a régiók vezetőivel tartott válságülést követően.
A kabinet döntött arról is, hogy a jövőben nem lehet a szabadban alkoholt inni, valamint dohányozni is tilos, ha nem lehet betartani a szükséges távolságot.
Egyidejűleg arra kérték a lakosságot, hogy
ne találkozzanak más háztartásokban élő emberekkel, a privát ünnepségek és egyéb találkozók létszámát pedig tíz főben maximálják.
A hatóságok mindemellett tovább növelik az idősotthonokban elvégzett koronavírus-tesztek számát.
Az egészségügyi miniszter szerint ezek az intézkedések csak a szükséges minimumot jelentik, az egyes régiók pedig saját hatáskörben további szigorításokról dönthetnek, ha azokat indokoltnak látják.
Az elmúlt hetekben egyre több járványgócot találtunk
- indokolta az egészségügyi miniszter a lépéseket.
Kiugró számok
Spanyolországban július óta jelentősen és egyértelműen növekszik a napi új fertőzöttek száma: míg például június végén kevesebb mint 200 új fertőzöttet találtak naponta, addig július végén több mint ezret, az elmúlt napokban pedig már csaknem 3 ezret.
Igaz, az Ourworldindata.org adatai szerint június vége óta az elvégzett tesztek száma is jelentősen emelkedett, és elérte, esetenként pedig meghaladta az április végi és májusi szintet – a diagnosztizált fertőzések számának emelkedése tehát valószínűleg ezzel vagy ezzel is magyarázható.
Eközben vasárnap Madridban több százan tüntettek a kötelező maszkviselés és az egyéb korlátozó intézkedések ellen.
Besárgult Spanyolország
A vírusválság miatt Spanyolország turizmusa története legrosszabb időszakát éli,
számos ország pedig ismét utazási korlátozásokat vezetett be az onnan érkezőkkel szemben. Magyarország például az úgynevezett sárga zónába tette a spanyolokat.
A dél-európai országban eddig 343 ezer fertőzöttet regisztráltak összesen, ami a második legmagasabb érték Európában Oroszország után. A halálos áldozatok száma 28,6 ezer – kontinensünkön ennél többen csak az Egyesült Királyságban (46,8 ezer), Olaszországban (35,4 ezer) és Franciaországban (30,4) ezer hunytak el.
A világon az Egyesült Államokban haltak meg a legtöbben (170 ezren) a koronavírussal összefüggésben.
Globálisan a diagnosztizált fertőzöttek száma 21,7 millió. 775 ezren vesztették életüket, 13,7 millióan meggyógyultak.