4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az USA és az EU között zajló, Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerségről szóló megállapodás jelentős kereskedelmi előnyökkel kecsegtet: új munkahelyek, megugró export, magasabb GDP. Mindez persze nincs ingyen, mit kér Amerika Európától egy egyenlőtlen tárgyalás során?

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap washingtoni tárgyalásain kijelentette: elkötelezettek vagyunk az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) iránt. A mi számításaink szerint, ha egy kellően ambiciózus partnerségi megállapodás jön létre, akkor az 15-20 százalékkal tudná növelni a magyar exportot, 20-30 ezer új munkahelyet jelentene Magyarországon és a magyar GDP-t éves szinten 0,2-0,3 százalékkal meg tudná növelni.

Nos, egy tavaly nyáron megjelent Bertelsmann Alapítvány által készített tanulmány is hasonló következtetésekre jut és Magyarország esetében 23 ezer új munkahelyet és egyenesen 4,4 százalék egy főre jutó GDP növekedést vizionál. Ez nagyszerűen hangzik az első látásra, de hogy állnak most ezek a tárgyalások?

Titkos tárgyalások

Mivel az európai társadalmak és a tagállami kormányok eddig egyszerűen ki voltak hagyva a tárgyalásokból azok titkos jellege miatt, és a TTIP ellen már számos demonstráció zajlott le az európai fővárosokban, a kérdés igenncsak jogosnak tűnik.

Az EU tagállamok, a politikai pártok és civil szervezetek hónapok óta tartó nyomásának eredményeképpen csak pár napja, október 8-án az esti órákban született meg a döntés az EU Bizottság 18 oldalas tárgyalási mandátuma titkosságának a feloldása mellett.

Lehetetlen küldetés

A tárgyalások feszültségét egyébként jól mutatja az Európai Parlament Költségvetési Bizottságának elnökének, Jean Arthuis múlt heti szavai, aki szerint lehetetlen a küldetés, hiszen „két egyenlőtlen hatalom tárgyal egymással – egy egységes és egy balkanizált”.    

Szükséges kiemelni, hogy az Obama adminisztráció a TTIP mellett párhuzamosan egy másik szabadkereskedelmi egyezményen is dolgozik.  A TransPacificPartnership (TPP) a TTIP hasonmása, csak éppen a csendes-óceáni régiót foglalja magában. Az eddig kikerült dokumentumok nagyon sok területet lefednek, a TTIP szempontjából talán a legérdekesebbek a szerzői jogokat rendezni kívánók, a környezetvédelmi előírások és a „testhezállóbb bíróságok” kérdése.

Kemény elvárások, problémás pontok

A szakértők attól tartanak az eddig kiszivárgott dokumentumok alapján, hogy az USA rákényszeríti a csatlakozó országokat, hogy lazítsanak környezetvédelmi és a dolgozói jogokat érintő szabályozásukon.  Ezek az EU-ban mind jóval szigorúbbak, mint Amerikában. Nyilvánvaló, ha az USA így jár el a TPP-nél, akkor hasonló megállapodást kíván kötni az EU-val is. 

Az egyik legprobelmatikusabb pont a bíróságok (investor-trade dispute settlement – ISDS) kérdése.  A készülődő TPP szerint amennyiben egy vállalat úgy érzi, hogy egy adott ország szabályozása árt a bevételeinek, akkor könnyedén egy nemzetközi bíróság elé citálhatja azt - és ez nemcsak ágazati különadókra vonatkozhat, hanem bármilyen környezetvédelmi vagy egészségügyi szabályozásra is.  Ezzel tulajdonképpen beleszólást nyernek a vállalatok az adott államok törvényhozásába.

Ez bizony kulcskérdés: az ENSZ adatai szerint az USA cégei több milliárd dollárral gazdagodtak az elmúlt 15 évben azáltal, hogy 130 peres eljárást indítottak kormányok ellen a TTIP-hoz hasonlatos szabadkereskedelmi egyezmények keretében.   

Forrnak az indulatok

Az európai környezetvédők eközben attól tartanak, hogy a GMO termékek legálisan léphetnek be majd az EU területére. A Bizottság a maga részéről állítja, hogy a  GMO-s, emberi- és állat-egészségügyi és jóléti, valamint környezetvédelmi jogszabályok nem képezik részét a tárgyalásoknak.  

Az indulatok azonban forrnak és kemény érdekek feszülnek egymásnak. A készülő TTIP egy stratégiai lépés hazánk jövője szempontjából is. Amikor Magyarország legutóbb egy hasonló jellegű keretrendszerhez csatlakozott (EU), akkor népszavazással döntött róla.
Ha a TTIP elkészül, és azt az Európai Parlament jóváhagyja, akkor itthon is társadalmi vitára és népszavazásra kell bocsátani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG