1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy általános monetáris lazítás a devizaadósság következtében stabilitási kockázatot jelenthet - hangsúlyozta Simor András jegybankelnök a Napi Gazdaság makrogazdasági konferenciáján, ahol a hitelezés élénkítését célzó új jegybanki eszközökről beszélt. „A pénz kölcsönvételén túl fontosabb a hitelesség kölcsönvétele” – mondta.

Simor elmondta, hogy Magyarország magas adósságszinttel lépett be a válságba, az adósság "kinövését" pedig a régiótól elmaradó növekedés hátráltatta. Az emelkedő finanszírozási költségek és a szűkülő külső források alkalmazkodásra kényszerítették a gazdaságot, de ez sem eredményezte az adósságszintek érdemi javulását. A jegybankelnök leszögezte, hogy egy fenntartható adósságpálya kialakulásához elengedhetetlen a bizalom erősítése és a növekedési kilátások javítása.


Fotó: Soós Lajos/MTI

Simor az állampapír-kamatok, az euró/forint-árfolyam, a CDS-felár és a régiós hosszú kamatswapok felárait felidézve emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hónapokban a bizalom romlásának jelei egyre több piacon megmutatkoztak. Aláhúzta, hogy a bizalomhiány miatt az erőfeszítések ellenére az adósság a gyengülő árfolyamon, a tőkekivonáson és a hitelezés befagyásán keresztül "újratermelődik", így a súlyos áldozatokkal járó alkalmazkodás elhúzódhat. A továbbra is jelentős adósságállomány - a kedvező fiskális és külső egyensúly ellenére - fenntarthatósági kockázatokat hordoz.

Az adósságráták tartós csökkentésének feltétele Simor szerint a befektetői bizalom helyreállítása, a kiegyensúlyozott, hosszú távú növekedési pálya, valamint az alacsony finanszírozási költség és a stabil árfolyam. Ellenkező esetben az adósságráta a kedvező éves folyó hiányszámok (költségvetés, folyó fizetési mérleg) ellenére is tovább emelkedhet. Simor szerint a bizalom helyreállításához elengedhetetlen az EU-val és az IMF-fel történő megállapodás.

„A pénz kölcsönvételén túl fontosabb a hitelesség kölcsönvétele” - fogalmazott Simor. Ezt bizonyítja, hogy a kormányzati kommunikációban bekövetkezett váltás nyomán a decemberi szintekre erősödött vissza a forint, igaz, a nemzetközi kockázatviselési hajlandóság is jelentősen javult. Egy általános monetáris lazítás a devizaadósság következtében stabilitási kockázatot jelenthet - hangsúlyozta Simor, aki a legutóbbi kamatdöntő ülésen a monetáris tanács újonnan kinevezett tagjaival szemben 50 bázispontos szigorításra voksolt.

A bankok hitelezési aktivitása az alacsony hajlandóság és képesség miatt visszafogott. A hajlandóságon elsősorban a kormány, a képességen részben az MNB is segíthet - utalt Simor a szerdán bejelentett új eszközökre. Nem garantált, hogy mindettől megindul a hitelezés, de a jegybank megtesz mindent, amit tud - húzta alá Simor.

A jegybankelnök szerint a bizalom növelése kiszámítható és piacbarát gazdaságpolitikát igényel, amit támogathat az EU-val és az IMF-fel történő gyors megállapodás. A jegybank Simor szerint ezt a folyamatot tudja támogatni a monetáris politikai eszköztár bővítésével.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG