2020 októberében az ipari termelés volumene 0,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a nyers adatok szerint, számolt be a KSH. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,7 százalékkal emelkedett. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az előző hónaphoz képest a bővülés 2,8 százalékos volt.
Ugyanakkor, ha az év első tíz hónapját nézzük, akkor nem maradt nyomtalanul a járvány okozta válság, hiszen ebben az időszakban 8,2 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az áprilisi mélyponthoz képest ugyanakkor rendkívül látványos volt a kilábalás, hiszen az akkori volumenhez képest 66 százalékkal nőtt az ipari termelés.
Noha a fontosabb szektorok között volt olyan, amely visszaeséssel zárt októberben, például az élelmiszeripar (élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása), a két legnagyobb súlyú iparágban tovább folytatódott a javulás. Októberben a KSH adatai szerint a járműgyártás, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása is bővült.
A magyar ipar szempontjából az októberi adaton túl egyébként is biztató, hogy a legfontosabb exportpiacunkról péntek reggel egy újabb pozitív hír érkezett. A német feldolgozóipari megrendelések ugyanis október a hatodik egymást követő hónapban nőttek - közölte a Destatis szövetségi statisztikai hivatal pénteken.
A feldolgozóipari megrendelések 2,9 százalékkal nőttek októberben, kiigazítva a szeptemberi, felfelé módosított 1,1 százalékos bővülés után a Destatis szerint. A növekedés abból a szempontból is kedvező, hogy meghaladta az elemzői konszenzust. A The Wall Street Journal által megkérdezett közgazdászok ugyanis arra számítottak, hogy az októberi megrendelések 1,1 százalékos ütemben növekednek a hónaphoz képest.
2018-ban és 2019-ben a német és a magyar ipar mozgása elvált egymástól, hiszen előbbi nem tudott érdemi növekedést felmutatni, míg nálunk elsősorban a folyamatosan bővülő járműgyártásnak köszönhetően nőtt a volumen. Ugyanakkor a szakértők az elmúlt hónapokban többször jelezték, hogy a magyar autóipar szempontjából kulcsfontosságú, hogy Németországban milyen irányt vesznek a gazdasági folyamatok. Az persze kérdés, hogy a járvány miatti intézkedések a novemberi és a decemberi adatokat miként befolyásolják, összességében – például az oltások megkezdése miatt – pozitív kép kezd kialakulni.