5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jogállamisági mechanizmus megindítása Magyarországgal szemben történelmi lépés, amely fordulatot jelenthet a brüsszeli politikában: a jövőben valóban felelősségre vonják majd a demokrácia leépítésével vádolt tagállamokat. Az eljárás hosszú hónapokat vesz majd igénybe, de végeredményben jelentős forrásokat vonhatnak el Magyarországtól. A mechanizmust azért is most indíthatta el Brüsszel, mert sokkolta a Fidesz újabb kétharmados győzelme. Nemzetközi lapok értékeléseiből válogattunk.

Történelmi pillanat ez Brüsszel számára, mivel az Unió most először használja hatalmát arra, hogy visszatartsa az uniós alapokat a jogállamiság megsértése és a demokrácia hanyatlása miatt

– így kommentálta a Politico Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének tegnapi bejelentését, miszerint az Európai Bizottság – két nappal az újabb kétharmados kormánypárti győzelmet hozó választás után  – megkezdi Magyarországgal szemben az uniós pénzek befagyasztását is lehetővé tévő jogállamisági eljárást.

Brüsszeli fordulat

A brüsszeli lap emlékeztet arra, hogy az Európai Parlament (EP) már hosszú ideje követelte ezt a lépést, sok EP-képviselő pedig úgy véli, hogy a Bizottság túl későn lépett. Szerintük Orbán Viktor évekig megúszta, hogy - ahogy k fogalmaztak - "miközben semmibe vette az EU alapértékeit, több milliárd euró uniós forrást vett fel, amit cimboráinak játszott át". (A jogállamisági mechanizmust ugyanakkor csak idén februárban hagyta jóvá az Európai Unió Bírósága, tehát előbb nem is léphetett volna életbe – a szerk.)

Von der Leyen bekeményít. EPA/RONALD WITTEK
Von der Leyen bekeményít. EPA/RONALD WITTEK

Bár Lengyelország ellen nem indította meg a Bizottság az eljárást, szombaton pedig Von der Leyen személyesen is ellátogat Varsóba, ez még nem jelenti azt, hogy most már minden rendben lenne Brüsszel és Varsó között. A Bizottság elnöke tegnap ugyanis világossá tette, hogy Lengyelország (Magyarországhoz hasonlóan) továbbra sem juthat hozzá az uniós Helyreállítási Alap forrásaihoz – a lengyelek az úgynevezett igazságügyi reformmal kapcsolatos viták miatt.

Visszatérve a Magyarország elleni eljárásra:

a Politico szerint ez a döntés fordulatot jelenthet a brüsszeli politikában, és azt jelezheti, hogy a jövőben felelősségre vonják a korrupcióval és demokrácia leépítésével vádolt tagállamokat.

A lap ugyanakkor emlékeztet arra, hogy az uniós pénzmegvonásról szóló döntést komoly bürokratikus lépések és politikai viták előzik majd meg. Előbb Brüsszel és Budapest próbál majd dűlőre jutni a kérdésben, ami hosszadalmas folyamat lehet, majd – ha nincs megegyezés – a tagállamokat tömörítő Európai Tanács mondja ki a végső szót: a szankció elfogadásához minősített többség kell, azaz a tagállamok legkevesebb 55 százalékának rá kell bólintania, és ezeknek az országoknak reprezentálniuk kell az EU lakosságának legalább 65 százalékát. (A várakozások szerint tehát ősz előtt nem lesz döntés a szankciók ügyében – a szerk.)    

A Spiegel felidézi, hogy a Bizottság már tavaly novemberben megkezdte az eljárás előkészítését, amikor levélben kért tájékoztatást Budapesttől és Varsótól az általa észlelt jogállamisági problémák miatt. (Ezt tegnap meg is említette von der Leyen.)

A tét több milliárd euró: Magyarország 2019-ben például mintegy ötmilliárd euró uniós forrásban részesült, írja a Spiegel.

Sokkban a Bizottság

A Die Presse a mechanizmus megindítását a választási eredménnyel hozza összefüggésbe:

Brüsszelt annyira sokkolta a nacionalista-autoriter, oroszpárti Fidesz egyértelmű győzelme, hogy az Európai Bizottság hosszas késlekedés után most először jelentette be egy olyan jogi eszköz alkalmazását, amelyet éppen a magyar (és lengyel) problémára hozott létre

- írja az osztrák lap. (Ursula von der Leyen nem is gratulált a magyar kormányfőnek a győzelemhez – a szerk.)  

Szerinte egyébként azért sem indította meg von der Leyen az eljárást a választások előtt, mert tanácsadói úgy vélték, hogy abból csak profitálhatott volna Orbán Viktor – hiszen az EU áldozataként állíthatta volna be magát (és az országot) a kampányban.

Bár – a hetes cikkely szerinti eljárással szemben – a jogállamisági mechanizmusban a szankciót nem tudja megakadályozni egyetlen ország vétója, sok hónapba telik majd, amíg a folyamat esetleg eljut addig a pontig.

Még ha lesz is szankció, kérdéses, hogy a Bizottság jelentős vagy csak szimbolikus összegek befagyasztását javasolja majd ráadásul, Magyarország ezt a döntést is biztosan megtámadja majd az Európai Unió Bíróságán, írja a Die Presse. (Magyarország és Lengyelország 2021. márciusban magát a mechanizmust is megtámadta a bíróságon, amely azonban idén februárban elutasította a beadványukat.)

Egyedül marad az Orbán-kormány?   

A mechanizmus lényege, hogy amennyiben egy tagállam megsért bizonyos jogállami normákat, akkor a Bizottság visszatarthatja az uniós pénzek kifizetését.

Erre konkrétan akkor kerülhet sor, ha oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

Tehát a mechanizmust nem lehet minden jogállamisági probléma esetén megindítani.

Minderről Feledy Botond külpolitikai szakértő lapunknak tegnap azt mondta: a pénzek kapcsán a kondicionalitási eljárás beindítása a Bizottság mozgásterét növeli.       

Hozzátette: a "politikai hangulat az ukrán ügyben elfoglalt budapesti álláspont miatt" kedvez ennek a lépésnek, tehát nem kell a Bizottságnak "lengyel vagy szlovén szolidaritásra számítania" a Magyarországgal szembeni lépés miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG