5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A jogállamisági mechanizmus megindítása Magyarországgal szemben történelmi lépés, amely fordulatot jelenthet a brüsszeli politikában: a jövőben valóban felelősségre vonják majd a demokrácia leépítésével vádolt tagállamokat. Az eljárás hosszú hónapokat vesz majd igénybe, de végeredményben jelentős forrásokat vonhatnak el Magyarországtól. A mechanizmust azért is most indíthatta el Brüsszel, mert sokkolta a Fidesz újabb kétharmados győzelme. Nemzetközi lapok értékeléseiből válogattunk.

Történelmi pillanat ez Brüsszel számára, mivel az Unió most először használja hatalmát arra, hogy visszatartsa az uniós alapokat a jogállamiság megsértése és a demokrácia hanyatlása miatt

– így kommentálta a Politico Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének tegnapi bejelentését, miszerint az Európai Bizottság – két nappal az újabb kétharmados kormánypárti győzelmet hozó választás után  – megkezdi Magyarországgal szemben az uniós pénzek befagyasztását is lehetővé tévő jogállamisági eljárást.

Brüsszeli fordulat

A brüsszeli lap emlékeztet arra, hogy az Európai Parlament (EP) már hosszú ideje követelte ezt a lépést, sok EP-képviselő pedig úgy véli, hogy a Bizottság túl későn lépett. Szerintük Orbán Viktor évekig megúszta, hogy - ahogy k fogalmaztak - "miközben semmibe vette az EU alapértékeit, több milliárd euró uniós forrást vett fel, amit cimboráinak játszott át". (A jogállamisági mechanizmust ugyanakkor csak idén februárban hagyta jóvá az Európai Unió Bírósága, tehát előbb nem is léphetett volna életbe – a szerk.)

Von der Leyen bekeményít. EPA/RONALD WITTEK
Von der Leyen bekeményít. EPA/RONALD WITTEK

Bár Lengyelország ellen nem indította meg a Bizottság az eljárást, szombaton pedig Von der Leyen személyesen is ellátogat Varsóba, ez még nem jelenti azt, hogy most már minden rendben lenne Brüsszel és Varsó között. A Bizottság elnöke tegnap ugyanis világossá tette, hogy Lengyelország (Magyarországhoz hasonlóan) továbbra sem juthat hozzá az uniós Helyreállítási Alap forrásaihoz – a lengyelek az úgynevezett igazságügyi reformmal kapcsolatos viták miatt.

Visszatérve a Magyarország elleni eljárásra:

a Politico szerint ez a döntés fordulatot jelenthet a brüsszeli politikában, és azt jelezheti, hogy a jövőben felelősségre vonják a korrupcióval és demokrácia leépítésével vádolt tagállamokat.

A lap ugyanakkor emlékeztet arra, hogy az uniós pénzmegvonásról szóló döntést komoly bürokratikus lépések és politikai viták előzik majd meg. Előbb Brüsszel és Budapest próbál majd dűlőre jutni a kérdésben, ami hosszadalmas folyamat lehet, majd – ha nincs megegyezés – a tagállamokat tömörítő Európai Tanács mondja ki a végső szót: a szankció elfogadásához minősített többség kell, azaz a tagállamok legkevesebb 55 százalékának rá kell bólintania, és ezeknek az országoknak reprezentálniuk kell az EU lakosságának legalább 65 százalékát. (A várakozások szerint tehát ősz előtt nem lesz döntés a szankciók ügyében – a szerk.)    

A Spiegel felidézi, hogy a Bizottság már tavaly novemberben megkezdte az eljárás előkészítését, amikor levélben kért tájékoztatást Budapesttől és Varsótól az általa észlelt jogállamisági problémák miatt. (Ezt tegnap meg is említette von der Leyen.)

A tét több milliárd euró: Magyarország 2019-ben például mintegy ötmilliárd euró uniós forrásban részesült, írja a Spiegel.

Sokkban a Bizottság

A Die Presse a mechanizmus megindítását a választási eredménnyel hozza összefüggésbe:

Brüsszelt annyira sokkolta a nacionalista-autoriter, oroszpárti Fidesz egyértelmű győzelme, hogy az Európai Bizottság hosszas késlekedés után most először jelentette be egy olyan jogi eszköz alkalmazását, amelyet éppen a magyar (és lengyel) problémára hozott létre

- írja az osztrák lap. (Ursula von der Leyen nem is gratulált a magyar kormányfőnek a győzelemhez – a szerk.)  

Szerinte egyébként azért sem indította meg von der Leyen az eljárást a választások előtt, mert tanácsadói úgy vélték, hogy abból csak profitálhatott volna Orbán Viktor – hiszen az EU áldozataként állíthatta volna be magát (és az országot) a kampányban.

Bár – a hetes cikkely szerinti eljárással szemben – a jogállamisági mechanizmusban a szankciót nem tudja megakadályozni egyetlen ország vétója, sok hónapba telik majd, amíg a folyamat esetleg eljut addig a pontig.

Még ha lesz is szankció, kérdéses, hogy a Bizottság jelentős vagy csak szimbolikus összegek befagyasztását javasolja majd ráadásul, Magyarország ezt a döntést is biztosan megtámadja majd az Európai Unió Bíróságán, írja a Die Presse. (Magyarország és Lengyelország 2021. márciusban magát a mechanizmust is megtámadta a bíróságon, amely azonban idén februárban elutasította a beadványukat.)

Egyedül marad az Orbán-kormány?   

A mechanizmus lényege, hogy amennyiben egy tagállam megsért bizonyos jogállami normákat, akkor a Bizottság visszatarthatja az uniós pénzek kifizetését.

Erre konkrétan akkor kerülhet sor, ha oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

Tehát a mechanizmust nem lehet minden jogállamisági probléma esetén megindítani.

Minderről Feledy Botond külpolitikai szakértő lapunknak tegnap azt mondta: a pénzek kapcsán a kondicionalitási eljárás beindítása a Bizottság mozgásterét növeli.       

Hozzátette: a "politikai hangulat az ukrán ügyben elfoglalt budapesti álláspont miatt" kedvez ennek a lépésnek, tehát nem kell a Bizottságnak "lengyel vagy szlovén szolidaritásra számítania" a Magyarországgal szembeni lépés miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
Makro / Külgazdaság Harmadszor emelkedett idén az USA 30 éves jelzáloghiteleinek kamata
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:37
Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 8-án záródott héten – ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezt posztolta Vogel Evelin Magyar feljelentésére
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:54
A Tisza Párt elnöke kedden közölte, hogy feljelenti volt barátnőjét, Vogel Evelint, aki egy rövid poszttal reagált a bejelentésre.
Makro / Külgazdaság Románia döntött: F-35-ös harci repülőgépeket vásárol az Egyesült Államoktól
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:15
Jóváhagyta a kétkamarás bukaresti parlament szenátusa szerdán, hogy Románia 32 darab ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépet vásároljon az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Luxusparfümériát nyithat Schadl György felesége a belvárosban
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 12:15
A kurrupciós ügy vádlottja bízik az üzleti sikerben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG