Vlagyimir Putyin orosz elnök és stábja nem hajlandó részt venni a választások előtti vitán. Az elnök sajtótitkára szerint az oroszok már úgyis minden nap látják Putyin nyilatkozatait – és ez milyen igaz!
Az elnökválasztás kutyakomédiája
Tavaly december 8-án Putyin bejelentette, hogy a március 15-17-re tervezett elnökválasztáson ötödik ciklusra is jelölteti magát. A szavazás kiterjed majd az Oroszország által "új területeinek" nevezett területekre is - az Ukrajna keleti és déli részén fekvő Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon területére, amelyek Moszkva folyamatban lévő, teljes körű inváziójának következményeként orosz ellenőrzés alatt állnak.
Ez a bejelentés a Kreml-palota pazar Georgijevszkij termében tartott rendezvényen történt, ahol aranycsillagos "Oroszország Hőse" kitüntetéseket adott át orosz katonáknak az Ukrajnában teljesített szolgálatukért. Televíziós felvételek rögzítették azt a pillanatot, amikor Artjom Zsoga alezredes Putyinhoz lépett, és hűségét fejezte ki: "Ön a mi elnökünk, mi vagyunk a csapata. Szükségünk van Önre. Oroszországnak szüksége van Önre".
Válaszul Putyin nyíltan elismerte vívódását, és kijelentette: "Nem titkolom önök előtt - idővel különböző gondolataim voltak erről, de most igazuk van, dönteni kell. Indulni fogok az Orosz Föderáció elnöki tisztségéért".
Vaskézzel irányít
A 71 éves elnök gyakorlatilag a század eleje óta irányítja Oroszországot. Miután négy elnöki cikluson át biztosította a hatalmat - és rövid időre átvette a miniszterelnöki szerepet is - 2020-ban megszilárdította hatalmát azzal, hogy aláírta azt a törvényt, amely visszaállította a hivatali időkorlátokat, és így potenciálisan 2036-ig hatalmon maradhat.
Az ukrajnai konfliktus eddig több százezer áldozatot követelt az orosz katonák körében, és aláásta Oroszország katonai legyőzhetetlenségének auráját. Ráadásul januárban a Baskír Köztársaságban kitört zavargások miatt legalább 10 embert letartóztattak, akik a bebörtönzött jogvédővel, Fail Alszinovval szolidaritást vállalva tüntettek.
Mindezek ellenére Putyin népszerűsége az oroszok körében továbbra is megközelítőleg 85 százalékos, amint azt a Levada Center legfrissebb közvélemény-kutatásai mutatják. Az a tény, hogy az orosz hadsereg offenzívát indított a dél- és kelet-ukrajnai fronton - miután sikeresen visszaverte Ukrajna nyári ellentámadását -, tovább növeli a Kreml urának népszerűségét.
A Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin által 2023 júniusában szervezett rövid felkelés idején sokakban fölvetődött, hogy az orosz elnök elveszítheti az irányítást. Prigozsin két hónappal későbbi rejtélyes repülőgép-szerencsétlenségben bekövetkezett halála azonban csak megerősítette azt a felfogást, hogy Putyin továbbra is megingathatatlan hatalommal rendelkezik az országban.
Jelöltek kálváriája
A Központi Választási Bizottság hivatalosan három jelöltet támogatott, akik a közelgő választásokon kihívói lehetnek Putyinnak. A Liberális Demokrata Párthoz (LDPR) kötődő Leonyid Szluckij az Állami Duma nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke. Vlagyiszlav Davankov, a Duma alelnöke, aki az Új Emberek Pártját (Újvidék) képviseli, szintén az esélyesek között van. Emellett Nyikolaj Haritonov veterán törvényhozó, aki korábban a 2004-es elnökválasztáson Putyin ellen indult, szintén részt vesz az Orosz Kommunista Párt (KPRF) jelöltjeként.
Hivatalos jelöltségük ellenére ezek a személyeket széles körben úgy tekintik, mint akik csak szimbolikus ellenzéket képviselnek, mivel álláspontjuk általában Putyin politikájával megegyezik. Fontos kiemelni, hogy a két legjelentősebb ellenzéki személyiség, Alekszej Navalnij és Vlagyimir Kara-Murza jelenleg be van börtönözve.
Ezenkívül Jekatyerina Duncovát, a Tveri régió volt regionális törvényhozóját és az ukrajnai konfliktus megoldását és a politikai foglyok szabadon bocsátását szorgalmazó újságírót a Bizottság elutasította, mivel a papírmunkájában hibákat találtak, többek között helyesírási hibákat. Az orosz Legfelsőbb Bíróság ezt követően elutasította Duncova fellebbezését a Bizottság határozata ellen.
Nadezsdin lekeverése a színpadról
Duncovához hasonlóan Borisz Nadezsdin, egy hatvanéves fizikus és matematikus akadémikus, aki a moszkvai régió önkormányzati tanácsának tagja, ellenzi az ukrajnai háborút. Óvatosan, a Kreml irányelveinek megfelelően "különleges katonai műveletnek" nevezi a Kreml hadjáratát, miközben egyúttal elítéli a politikai ellenfelek elnyomását.
Januárban egy televíziós műsorban kijelentette, hogy a művelet "katasztrofális hiba volt, és hogy ez egy értelmetlen helyzet, amely zsákutcába vezeti az országot". Nadezsdin 1999 és 2003 között képviselő volt, és több ellenzéki csoporttal is kapcsolatban állt. Nevezetesen Borisz Nyemcov, a 2015-ben gyanús körülmények között meggyilkolt Putyin rezsimjének egyik prominens ellenfele és bírálója tanácsadójaként dolgozott.
Nadezsdin december végén kezdte meg az aláírásgyűjtést, és kezdetben korlátozott támogatást kapott. Népszerűsége azonban ugrásszerűen megnőtt, amikor az ellenzék befolyásos személyiségei, köztük Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz egykori olajmágnása és a több mint 2 millió feliratkozóval büszkélkedő YouTube-csatornájáról ismert Maxim Katz betámogatták jelöltségét. Annak ellenére, hogy egyes első kritikusok megkérdőjelezték a múltját, és azt gyanították, hogy esetleg a Kreml által jóváhagyott ellenzéki jelölt, aki csupán a demokrácia látszatát akarja fenntartani, a háborúellenes oroszok összefogtak Nadezsdin mögött, mint elégedetlenségük szimbóluma mögött.
A Washington Post szerint Nadezsdin több, mint 180 ezer támogató aláírást gyűjtött össze, ami meghaladja a 100 ezer aláírást, amely ahhoz szükséges, hogy hivatalosan is jelöltként indulhasson a választásokon. Ennek ellenére a Központi Választási Bizottság február 8-án bejelentette, hogy Nadezsdin nem vehet részt az elnökválasztáson.
Úgy tűnik, hogy ez a döntés eloszlatja gyanút, hogy a moszkvai régió törvényhozója a Kreml bábjelöltje lenne. A Bizottság szerint ugyanis a Nadezsdin jelölését támogató aláírások több mint 15 százaléka érvénytelen volt, ami meghaladja az 5 százalékos megengedett küszöböt.
Egyelőre úgy tűnik, hogy a márciusi oroszországi választásokon nem várható meglepetés. A közvélemény-kutatók szerint Putyin továbbra is jelentős támogatottságot élvez.
Ráadásul olyan rezsimet hozott létre, amely biztosítja, hogy nincsenek valódi kihívói, mivel fő politikai ellenfelei vagy börtönben vannak, vagy nem vehetnek részt a választásokon. A Nadezsnyin kampányközpontja előtt álló sorokból ítélve azonban nyilvánvaló lett, hogy a háborúellenes oroszok egységesen támogatják a moszkvai régió törvényhozójának ügyét.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)