Az elnöknek így nagyjából 11 hónapja van arra, hogy megoldjon olyan kulcskérdéseket, amelyek alapjaikban befolyásolják az amerikaiak mindennapjait. Pandémia, gazdasági kilábalás - ez csak néhány azokból a területekből, amelyen dolga lesz a Biden adminisztrációnak.
Nincs vége a pandémiának
Az, hogy az Egyesült Államok hogyan manőverezik a járvány alatt, alapjaiban fogja meghatározni a 2022-es évet Joe Biden kormánya számára. A New York Egyetem történésze, Timothy Naftali a Time megkeresésére úgy fogalmazott, hogy elsősorban a víruson múlik, milyen lesz az elnökség második évének megítélése.
Az omikron variáns terjedése komoly problémát jelent az országban, így egyre nagyobb a nyomás az elnökön arra, hogy az átoltottság általános növelése mellett a szülőket is meggyőzze arról, hogy a négy évnél idősebb gyermekeket oltassák be.
A pandémiaellenes tervek közt szerepel még a gyorstesztek elérhetőségének bővítése, valamint az emlékeztető-oltások beadásának gyorsítása is. Ennek keretében Biden ígéretet tett arra, hogy január végéig 500 millió ingyenes otthoni gyorstesztet osztanak szét, valamint ezer katonai egységet rendeltek ki a túlterhelt kórházak megsegítésére. Mindez azonban úgy tűnik, hogy nem elegendő.
Az Egyesült Államok úgy indítja a 2022-es évet, hogy mindössze a lakossága 60 százaléka kapta meg mindkét oltását a Mayo Clinic adatai szerint: ez jócskán elmarad attól a 80 százalékos szinttől, amelyet a vírus lényegi lassításához neveztek meg a szakértők.
Joe Biden népszerűségi indexe jelenleg 40 pont közelében mozog, és Naftali szerint a szavazók az elhúzódó járvány mellett a megugró inflációért és az ebből fakadó gazdasági nehézségekért is őt hibáztatják. Mindezen problémák bármelyikének orvoslása sokat segíthetne az elnöknek abban, hogy végrehajtsa a kampány során megígért céljait lecsökkenő politikai ellenállás mellett.
Előrébb tolni a megakadt újraindítási programot
Joe Biden ott folytathatja 2022-ben, ahol abbahagyta, hiszen a 'Build Back Better' névre keresztelt újraindítási program továbbra is elfogadásra vár. A szociális háló erősítését és a klímaváltozást is magába foglaló terv az alsóházban már zöld utat kapott, azonban novemberben felsőházban pont egy demokrata szenátor, a nyugat-virginiai Joe Manchin torpedózta meg ezt.
A politikus egyértelmű nemet mondott, a szenátus 50 republikánus tagja pedig a kezdetek óta ellenzi a csomag bevezetését, igy Biden gyakorlatilag lehetetlen helyzetbe került. A Biden-csomag tartalmáról korábban egyébként ebben a cikkben írtunk:
A demokraták előtt tehát úgy tűnik, hogy egyetlen út maradt - amennyiben Manchin nem gondolja meg magát, úgy kénytelenek lesznek a csomag a szenátor által is támogatott elemeit egyesével átnyomni a szenátusban,
Begyűjteni az elismerést
Az elnök legkellemesebb 2022-es feladatának egyértelműen az tűnik, amit politikai tanácsadói javasolnak: egy turné az országban, ahol személyesen találkozhat a választókkal, és saját maga számolhat be a kormánya által végrehajtott fejlesztésekről.
Jim Margolis, az egyik legismertebb demokrata stratéga, aki már Barack Obama 2008-as és 2012-es kampányain dolgozott, úgy fogalmazott, hogy az elnöknek, a kabinet tagjainak, és a képviselőknek hirdetnie kell a sikeresen megvalósított terveket.
Meg kell értetni az amerikaiakkal, hogy mi a kapcsolat a végrehajtott tervek, és a saját életükben érzékelhető pozitív változások közt
- mondta Margolis. Biden már megkezdte ezt a turnét, 2021 utolsó hónapjaiban megfordult például Michigan, Minnesota, Missouri és New York államokban is. Nem kérdés, hogy a körutat folytatni kell 2022-ben is.
Munkaerőhiány - a kormányzatban is
Bár a Biden adminisztráció második évét kezdi, még mindig meghökkentően sok a betöltetlen pozíció a kormányzatban - Biden 171 jelöltje még mindig arra vár, hogy megkapja a szenátus jóváhagyását. A Fehér Ház egyelőre nagyrészt tehetetlen az ügyben, hiszen úgy tűnik, a republikánus szenátorok így állnak bosszút - a szándékos akadékoskodás a betöltött pozíciók arányát a Donald Trump elnökségének első éve alatt látott szintre csökkentette. Csak összehasonlításképp: ugyanennyi idő alatt az Obama és Bush adminisztráció több mint 400-400 kinevezésen túl volt már.
Kezdődik a nagy munka
Feladat tehát akad bőven, és Bidenen egyre nő a nyomás, hiszen támogatottsága egyelőre folyamatosan csökken, miközben a félidős választás vészesen közeleg. Az előző, 2018-ban tartott voksoláson Donald Trump kormánya nagyot bukott, elveszítve a képviselőházi többséget. Ha Joe Biden is így jár, annak csúnya vége lehet - elég csak belegondolni, hogy az amerikai elnököt már nem Donald Trumpnak hívják.