Magyarázza a bizonyítványt Mariano Rajoy, spanyol miniszterelnök. Az államháztartási deficit tavaly év végén a GDP 6,7 százaléka volt, ami brutálisan magas, viszont ahhoz képest, hogy tavaly 9,4 százalék volt, jelentős eredménynek mondható. Senkit sem lep meg, hogy a spanyol deficit a 3 százalékos referenciaérték felett van magasan, ezt már tavaly év elején is lehetett tudni, az Ecofin is folyamatosan lazította a célértéket.
Mariano Rayoj Van Rompuy-jel és Barrosóval a legutóbbi EU-csúcson |
Rajoy magyarázkodik: ez a szükséges rossz
Rajoy azt emelte ki, hogy a strukturális kiigazítás a GDP 3,5 százalékára rúg, ilyet egyetlen OECD tagállam sem ért el korábban - mondta ma a Képviselői Kongresszus (a spanyol parlament alsóháza) ülésén. A bankmentésre szánt hitelkeret nagysága ugyanakkor eléri a spanyol nemzeti össztermék 3,2 százalékát - a spanyol bankszektort a dominóhatástól tartva ugyan uniós alapból mentik, de Brüsszel már a múlt héten jelezte, hogy az összeurópai segítség nélkül a spanyol hiány 10,2 százalék lenne. A spanyol bankok közül elsőként bajba kerülő Bankia megmentését korábban átvállalta volna a kormány, hamar kiderül azonban, hogy a pénzszektor nagy része bajban van a rossz hitelek hatalmas aránya miatt, és hogy a költségvetés egyértelműen nem bírta volna el ezen bankok megmentését. A spanyol hitelintézeti szektor problémájának méretét jól jelzi, hogy hiába a kiigazítócsomag, a bankok megmentése még ennek az "eredményét" is lenullázta volna. Idén szintén a GDP 6,7%-a lehet a hiány a Bizottság szerint (itt javított a prognózison), az adósság leépítése és a deficit lefaragásának üteme azonban lassulhat a korábban várt ütemhez képest.
Jön az elrugaszkodás
Rajoy szerint a spanyol gazdaságpolitika jó irányba mutat, még akkor is ha ennek jelei még nem mutatkoznak meg. A kormányfő ugyanakkor azt is jelezte, hogy bizonyos lépéseket egyszerűen szükségből kell meglépniük, hogy csökkentsék az adósságot. Rajoy szerint 2013-ben vége lehet a recessziónak, az év második felében megindulhat a növekedés, jövőre pedig a munkaerőpiaci helyzet is javulni fog. "Az a fontos, hogy kitartsunk a gazdaságpolitika mellett, folytatni kell a költségvetési kiigazítást, a strukturális reformokat és a bankszektor újrastrukturálását" - mondta a kormányfő.
A megszorítások következtében azonban továbbra is nagyon gyenge a belső kereslet, a Spanyol Nemzeti Bank (BE) mai kiadott előrejelzése szerint a tavalyi év utolsó negyedévében tapasztalt 0,7%-os gazdasági visszaesés után az idei első negyedévben is valószínűleg zsugorodik a gazdaság. Jó hír lehet ugyanakkor, hogy a központi bank szerint bár a munkanélküliségi ráta nagyon magas (26%), a munkaerőpiaci helyzet stabilizálódhat és folyamatosan csökkenhet az állástalanok száma a közeljövőben (januárban a regisztrált munkanélküliek száma csökkent 0,1%-kal).