1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hetekben a figyelem középpontjába kerülő Spanyolországot egy újabb Görögországként emlegetik, a helyzet azonban korántsem ilyen egyértelmű, hiszen a két mediterrán ország sem méretét sem minőségét tekintve nem vehető egy kalap alá. A spanyol helyzet ennek ellenére vélhetően hónapokig napirenden lesz, így érdemes lesz euró helyett dollárba fektetni.

Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint habár az adósságproblémával küzdő mediterrán országok sorában következő gócpontként jelentkező Spanyolországot előszeretettel emlegetik második Görögországként, a helyzet ennél jóval összetettebb. A munkanélküliség – amely az egész uniót tekintve a legmagasabb (24,1%) –, és a költségvetési hiány valóban a görögökéhez hasonló méreteket öltött, hiszen 10 százalék közelében mozgott az elmúlt években, valamint a legfrissebb adatok szerint az idei első negyedévben mintegy 0,3 százalékkal csökkent az ország GDP-je.

Mindezek mellett az államadósság növekedésének üteme is komoly aggodalomra ad okot: míg négy éve csupán 40 százalék körül mozgott a spanyol államadósság, addig ez az idei évre várhatóan megduplázódik, hiszen az IMF 2012-re vonatkozó előrejelzése már 79 százalékos GDP arányos hiányt vetít előre.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a spanyol gazdaság sem nagyságában, sem minőségében nem hasonlítható a görögökéhez. Méretét tekintve a spanyol gazdaság mintegy ötször nagyobb a görögnél, és még az elmúlt években közel duplájára duzzadt államadósság is elmarad a 87 százalékos uniós átlagtól. Emellett az is fontos különbség a két ország között, hogy a spanyol gazdaság mind versenyképesség, mind korrupció tekintetében lényegesen jobb helyzetben van - hívta fel a különbségekre a figyelmet Horváth István.

A Világbank által összeállított versenyképességi mutató idei rangsorában Spanyolország a 44., Görögország pedig a 100. helyen végzett a vizsgált 183 ország között, ami arra utal, hogy a spanyol vállalkozások jóval kedvezőbb üzleti környezetben működhetnek. A Transparency International tavalyi korrupciós rangsora pedig a spanyolokat a 31., míg a görögöket a 80. helyre sorolja. Ennek a két tényezőnek kiemelt szerepe lehet abban, hogy a válságot követően könnyebben talpra tudjanak állni a spanyol vállalkozások, és ezzel együtt az egész gazdaság.

Horváth István úgy gondolja a következő hónapok nagy dilemmáját az fogja jelenteni Spanyolország számára, hogy a gazdaság csökkenő teljesítménye mellett mennyi megszorítás szükséges az államadósság olyan szintű mérsékléséhez, ami már a piacok számára is megnyugtató: kevesebb megszorítás mellett megkímélni a gazdaságot, vagy agresszív megszorításokkal hosszú távon visszafogni a növekedést.

A szakértő a magyar EU-IMF tárgyalások elhúzódása miatt a befektetők számára a forinteszközök helyett a devizaeszközöket ajánlja, ugyanakkor a fent említett spanyol adósságprobléma várhatóan hosszadalmas rendezése rá fogja nyomni a bélyegét az uniós devizára, ezért elsősorban a dollár befektetéseket javasolja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG