5p
Egyre több országban - így Magyarországon is - vezetnek be egyre drasztikusabb korlátozásokat annak érdekében, hogy a koronavírus-járványt lelassítsák, és az egészségügyi rendszereket némiképp tehermentsítsék. Arról, hogy Olaszországban hogyan is néz ki a gyakorlatban, már több cikkben is beszámoltunk, azonban a helyzet szinte óráról órára változik.
Rendőrök és katonák a Milánóból távozni kívánó utasokat ellenőrzik Lombardia tartomány székhelyének központi pályaudvarán. Fotó: MTI/EPA/ANSA/Mourad Balti Touati

Lapunk a napokban már több, a helyszínről kapott tudósításban foglalkozott azzal, hogyan is változott meg drámaian az olasz polgárok élete.

Mentálisan a legnehezebb – így élik meg az országos vesztegzárat Olaszországban

Olasz járvány: mintha a Dekameron lapjai elevenednének meg

Tudósítás a vörös zónából: Milánó, a szellemváros

Tegnap óta alig vannak nyitva üzletek, azaz minden nem létfontosságú kiskereskedelmi egységet be kellett zárni az országban. A dohányboltok, benzinkutak, tisztítók, bankok és posták még üzemelhetnek, ahogy az újságárusok is, ezeket létfontosságúnak minősítették. "Zárva vannak az iskolák, az óvodák, az egyetemek, az üzletek, a kávézók, az éttermek, a múzeumok, az uszodák, a sporttermek, a stadionok, a mozik. Tilos az összes esemény, kongresszus, vásár, koncert, meccsek és egyáltalán minden ahol emberek gyűlnek, bármilyen formában. Elmaradnak az esküvők, a keresztelők és a temetések is. Csak az alapvető szolgáltatások működne, az összes többi zárva van. Be vannak zárva a háziorvosi rendelők és a kórház elsősegély osztályai is, ahová csak mentővel lehet bekerülni. A vállalatoknak, ahol ez megoldható, kötelező smart working-re váltani (az otthonról dolgozás intézménye ez), tehát az irodák többsége is zárva van" - írja Pécsvári Tünde, Milánóban élő üzletasszony Facebook-posztjában, személyes tapasztalataival megerősítve, hogy működik az állami tiltás.

Arról, hogy milyen üzletek vagy szolgáltatások elérhetők még, Pécsvári Tünde így ír: "Víz-, villany- és gázszerelők súlyos helyzetben kimehetnek; valamint autószerelők kinyithatnak. Áruforgalmazók, amennyiben az engedélyezett üzletek vagy szolgáltatások ellátását biztosítják, közlekedhetnek. Gyárak csak úgy lehetnek nyitva, ha tudják garantálni a dolgozóknak hogy egy méter távolság legyen köztük vagy biztosítanak számukra védőeszközöket."

Nincs hiány semmiből

Zökkenőmentes az élelmiszer- és gyógyszerellátás, az élelmiszerüzletekben frissek az áruk, nincs hiány semmiből, csak védőmaszkból, az üzletekben viszont csak korlátozott számú vevő tartózkodhat, és be kell tartani a sorban állás közben is az egy méteres emberek közti távolságot. Rendelni lehet számos helyről, így ételeket vagy gyógyszereket is, mert bár az éttermek nem lehetnek nyitva, de a futárszolgálatokat elláthatják.

A futárok szigorú szabályokat követnek, hogy a saját és az ügyfelek egészségét védjék, gyakorlatilag mindegyikük maszkot visel. A rendelt árut leteszik az ajtó elé, nincs sem aláírás, se semmilyen egyéb kontaktus, és minden eszközüket fertőtlenítik naponta többször - írja Pécsvári.

A tömegközlekedést komolyan korlátozták, a vonatok és a távolsági buszok jelentős része nem jár, a milánói tömegközlekedés munkaszüneti rend szerint működik, de még így is alig utaznak a villamosokon, buszokon.

A legérdekesebb rész a szabad mozgásra vonatkozik, az ugyanis lényegében megszűnt. Ma már nem lehet szabadon sétálni, az utcán csak és kizárólag az tartózkodhat, akinek erre engedélye van, viszont az erre vonatkozó hivatalos iratot mindenki saját maga töltheti ki, ha van rá indoka, amit szükség esetén köteles igazolni. Az jogosult engedélyre, aki munkába megy, de csak abban az esetben, ha a munkája nem végezhető otthonról es nem elhalasztható. Az is jogosult engedélyre, aki élelmiszerboltba vagy gyógyszertárba megy, ilyen esetben csak a lakás és az úticél közötti útvonalon lehet tartózkodni. Szintén jogosult elhagyni a lakását, aki orvosi rendelőbe vagy kórházba igyekszik és jogosult oda menni (a legtöbb rendelő és a kórházi elsősegély is zárva van). Ki lehet menni a kutyával, de csak a ház közvetlen közelébe, és csak a feltétlen szükséges időre.

Mindenki maradjon otthon

A koronavírussal fertőzöttek vagy akik ilyen gyanúval vannak otthonaikban, semmilyen körülmények között nem mehetnek ki lakásukból. a szabály az, hogy akinek 37,5 fok feletti láza van, és/vagy köhög, kötelessége otthon maradni. A 14 napos karantén vonatkozik ezekre az esetekre, és semmilyen indokkal nem hagyhatja el otthonát, orvoshoz főleg nem mehet. Egy központi számot lehet hívni, ahol orvosok meghallgatják, és ellátják tanácsokkal. A szokásos láz vagy köhögés elleni gyógyszereket kell szedni, de senkit, akinek nincsenek kifejezetten súlyos légzési problémái, nem visznek be az orvoshoz, nem tesztelnek, nem kezelnek.

Ha súlyos légzési problémák jelentkeznének, kijön érte a mentő, beviszik a kórházba , megvizsgálják, letesztelik és szükség eseten intenzív osztályra kerül. Ha egy ilyen szigorú házi karanténba került ember mégis kitenné a lábát a lakásból, a közegészség veszélyeztetése miatt akár 12 ev börtönre is ítélhetik.

Az ellenőrzés egyre szigorodik, az engedély nélkül utcán tartózkodók számolhatnak büntetéssel, feljelentéssel, akár letartóztatással is. Pécsvári személyes tapasztalata szerint férje ötperces gyógyszerbeszerző útján csak rendőröket és katonákat  látott az utcákon.

“Andrà tutto bene”, ami annyit jelent: “minden rendben lesz”. Tegnapig, míg ki lehetett menni, az emberek post-itokat tettek ki az utcára, amire ezt ráírtak; most ilyen üzeneteket küldenek egymásnak, online rendelésnél előfordulhat, hogy aki küldte a terméket, ráírja ezt a csomagolásra. Karanténban, bezárva, aggódva, már ez a három szó elég arra, hogy felvidítsa azt, aki olvassa, egy kis emberséget, reményt, biztatást csempésszen a hosszú hétköznapokba... - zárja Facebook bejegyzését Pécsvári Tünde

Olaszországban a legsúlyosabb a helyzet az Európai Unióban, több mint ezren haltak már meg a fertőző betegségben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG