4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokan talán csak most, a vasárnapi drámai események után figyeltek fel a katalán-spanyol konfliktusra, miközben általában alig tudunk valamit a katalánokról. Nem volt szó róluk a történelemórán, mint például a skótokról, és nem szerepeltek annyit a hírekben, mint a kurdok, akiket Szaddam Husszein iraki diktátor sanyargatott.

Ha ránézünk a világ térképére, feltűnik, hogy Európában viszonylag kis területen mennyi ország van, noha korábban a mi kontinensünk adta a világot gyarmatosító legnagyobb hatalmakat. Akkoriban azonban messze nem volt ilyen sok ország, hisz a néhány nagy a legtöbb népet uralma alatt tartotta. Az 1878-as Berlini Kongresszus előtt Németországon, Nagy-Britannián, Franciaországon, Oroszországon, az Oszmán Birodalmon és az Osztrák-Magyar Monarchián kívül csak pár független nemzetállam létezett, köztük a birodalmát vesztett Spanyolország és Portugália az újonnan egységesült Olaszország. Összesen 18 országból állt a kontinens, míg ma 40 fölött járunk.

Róma után

Majdnem mindenki elnyerte függetlenségét az idők során, a skótok nemrég dönthettek, a baszkok kisebbségben vannak saját területükön, már csak a katalánok maradtak. Nézzük, kik is ők, hová is nyúlnak vissza gyökereik. Egész a Római Birodalomig megyünk vissza, amikor az egész Ibériai-félsziget egy prosperáló, teljesen latin nyelvű terület lett. A római uralom hanyatlásával, ahogy más területeken is, itt is germán törzsek jelentek meg: szvévek, vandálok, vizigótok. Utóbbiak lettek a domináns erő a Római Birodalom megszűnésekor: létrehozták a Vizigót Királyságot, amelyhez hozzátartozott a mai Franciaország Földközi-tengeri parti sávjának egy része.

Az első katalán állam

Az északi területekre időnként betörtek a frankok, de a helyzet akkor változott meg döntően, amikor az arabok léptek be az Ibériai-félszigetre 711-ben. Elfoglalták lényegében az egészet, sőt, a mai Franciaország déli részét is, és az akkori frank területeket kezdték ostromolni. Martell Károly frank király végül megállította, majd Kis Pipin kiűzte őket, Nagy Károly pedig átlépett a Pireneusok hegyláncán, a mai Spanyolország északi zónájában létrehozta a Spanyol Őrgrófságot, mint ütközőállamot, ez rövidesen szétvált a Navarrai Királyságra és a Barcelonai Grófságra. Ez utóbbi volt az első katalán állam, még a Frank Birodalom részeként. A frankok gótoknak tekintették és annak is nevezték őket, nevük feltételezések szerint a latin Gathia Launia vagy a Goth-Alania elnevezésekből ered.

Spanyol egység

Az első ezredforduló környékén a megszűnt a frank (inkább már francia) függés, a Barcelonai Grófság független állam volt, amíg nem egyesült a mellette időközben létrejövő Aragóniával. Az arabok teljes kiűzése után aztán Aragónia és Kasztília egyesülésével jött létre a mai Spanyolország, így tehát annak Katalónia kvázi alapító tagja. Spanyolország eleinte töredezett volt, de a több kis ország, melyből létrejött, végülis nagyjából összeolvadt a spanyol néppé, de a katalánok nemzeti tudata megmaradt.

Az utolsó 200 év

Amikor Napóleon megjelent és fél Európát meghódította, átmenetileg felszabadított néhány későbbi nemzetállamot, köztük Katalóniát is. Engedélyezte az addig tiltott katalán nyelvet, igaz, hogy aztán az utolsó napóleoni évekre a tartományt egyszerűen hozzácsapták Franciaországhoz. Napóleon bukása után visszakapta Spanyolország, majd a 19. században Katalóniában is jöttek a nyelvújítók és a modern nemzetet megalkotók, ahogy az összes európai nemzetnél. A század végén megindult a gyors iparosodás, akkor lett a régió a baszk területekkel együtt Spanyolország gazdaságilag legfejlettebb része.

A múlt század 30-as éveiben Katalónia nagyfokú autonómiát élvezett, még saját pénze is volt (ezt ma nem akarnák, az eurónál nincs jobb), aztán jött Franco diktatúrája, amikor ismét betiltották a katalán nyelv hivatalos használatát. A 70-es években lezajlott demokratizálódás óta ismét nagyfokú autonómiát élveznek, a függetlenségi népszavazáshoz végül Koszovó Szerbiából való kiválása, majd a skót függetlenségi népszavazás hozta meg a kedvüket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG