Fotó: CEphoto, Uwe Aranas / CC-BY-SA-3.0 |
Hát nincsenek még elegen? – kérdezheti a kevéssé tájékozott olvasó, ha arról hall, hogy Kínában három évtizednyi tilalom után egy helyett kettő gyermeket is szabadon lehet vállalni, minden párnak. A Bloomberg tudósítása szerint ez azért kell, hogy a gazdasági növekedést kisimítsa, lassabb, de egyenletesebb növekedést érjenek el.
A lépést egy négynapos pártrendezvényen határozták el Pekingben. A kínai lakosság száma ugyanis hiába magas, ha csökken. Az országot most szeretnék átalakítani exportorientált gazdaságról fogyasztás-orientáltra, amihez pedig fogyasztók kellenek.
Több ember=nagyobb növekedés
A gazdasági növekedés és a népességnövekedés közötti kapcsolat már régen bizonyított, ezért mondják azt a szakemberek, hogy Németországnak, Magyarországnak és számos más európai országnak bevándorlókra lenne szüksége. A csökkenő és elöregedő népesség alacsonyabb fizetőképes keresletet, illetve egyre kevesebb értékteremtő munkaerőt jelent.
A növekvő népesség, akár bevándorlásból, akár természetes szaporulatból jön, ösztönzi a növekedést. A migrációs hullám hatását a német gazdaságra évi 0,3-0,6 százalékra becsülték nemrég, évi egymillió körüli menekült mellett.
Már feszegették a kereteket
Például ha adósságcsökkentésre költik a németek a költségvetési többletet, az, rövid távon legalábbis, nem generál növekedést, ha menekültekre, az igen – írtuk nemrég. (Az integrációs problémák ettől még persze élnek, erről pedig itt írtunk.)
Kínára visszatérve, a szigorú kereteket már eddig is feszegették. Több mint 53 ezer pekingi házaspár kérvényezte, hogy második gyereket vállalhasson, miután tavaly februárban a fővárosban is lazítottak a korábbi születésszabályozási elveken – számolt be a kínai állami média szombaton az MTI szerint. Csaknem 48 ezer 400 pár meg is kapta az engedélyt, az anyák 57 százaléka 31 és 35 év közötti.
A jogosultak 40 százaléka akart még gyereket
Országosan fokozatosan, egy 2013 végén meghozott politikai döntés eredményeként vált lehetővé a második gyermek vállalása olyan házaspárok számára is, akiknek az esetében az egyik szülő egyedüli gyermek. Korábban ehhez mindkét szülőnek egykének kellett lennie. A nemzetiségiekre és vidékiekre akkor még más kedvezmények vonatkoztak, mint a fővárosiakra.
Hivatalos felmérés szerint a második gyerek vállalására jogosultaknak, vagyis becslések szerint országosan mintegy 11 millió házaspárnak körülbelül a 40 százaléka szándékozott élni a kínálkozó lehetőséggel. Az első fél év végéig havi átlagban 80 ezer pár nyújtott be kérelmet.
Felborult a nemek aránya
Az 1979-ben elindított "egykepolitikának" több kedvezőtlen következménye volt, nemcsak felgyorsult a társadalom elöregedése, hanem a férfiak javára vészesen felborult a nemek aránya is. A kínai demográfusok ugyanakkor azt állítják, hogy ha nem vezették volna be a családtervezést, akkor 2011-ig 400 millióval több gyermek született volna, jelentősen nagyobb terhet róva a környezetre és a gazdaságra – írta az MTI.
Kétmillió bébit akarnak
Hogy a két gyermek általános engedélyezése várhatóan hány új születést eredményez majd, arról még nem tudni. De a lépés nem teljesen váratlan, a Bloomberg szerint már régebben tervezték, de most felgyorsították a folyamatot. A kínai kommunista vezetés célja mintegy kétmillió új gyermek születése évente, de ezt az eddigi lazításokkal nem sikerült elérni.
Az „egykepolitika” nem minden esetben egy gyermeket jelentett eddig sem, lakóhelytől, a testvérek számáról, sőt etnikai hovatartozástól függött, hány gyereket lehetett vállalni – írta a Bloomberg.
Kína területe százszor, lakossága mintegy 140-szer nagyobb, mint Magyarországé. Évente kétmillió új gyermek náluk olyan, mintha Magyarországon évente 14 ezerrel több gyermek születne (lakosságarányosan). Magyarországon 2014-ben 91 510 gyermek született.