Kép forrása: MTI |
A bevándorlás hozzájárul a német gazdaság növekedéséhez, erre a következtetésre jutott a Deutsche Bank – írja az N-Tv.de és a Reuters. A fogyasztás főleg jövőre kap egy lökést „a tartósan magas bevándorlástól, különösen a menedékkérők markáns növekedésétől” – idézik a bank által közzétett elemzést.
Az előrejelzés szerint 2016-ban sem fog csökkenni a bevándorlók tömege, abban az évben is elérheti az egymillió fős határt Németországban. Annak ellenére, hogy a szabályokat szigorítják és a menekültek egy jelentős részét kiutasítják majd.
Plusz negyed százalék várható
Ha évente és fejenként 12 ezer eurós kiadással számolunk, akkor 2016-ban 12 milliárd euró lehet az állami és magánfogyasztás emelkedése. Ezért a magánfogyasztás 1,8 százalékos emelkedésével számolnak, ami a 2015-ös 2 százalék mellett az utóbbi 15 év második legnagyobb értéke.
Még ha más területeken vissza is fogják a kiadásokat, a bank szerint akkor is fél százalékkal nő a menekültek következtében a fogyasztás, és negyed százalékkal a gazdasági növekedés Németországban. A GDP-növekedési előrejelzésüket ezért 1,7 százalékról 1,9 százalékra emelték. Ám hangsúlyozzák, hogy a prognózisban sok a bizonytalanság. (Például olajárak, feltörekvő piaci bizonytalanságok miatt.)
Öregedés ellenére javul a munkaerőpiaci helyzet
Pozitívnak tartja az ország gazdaságára nézve a menekülteket, főleg a fiatalokat az RWI gazdaságkutató egyik vezetője is. A fiatalok közép- és hosszútávon tehermentesíthetik a szociális ellátó rendszereket, ehhez azonban integrálni kell őket a munkaerő-piacra – teszi hozzá.
A Kieli Világazdasági Intézet (IfW) erre az évre 1,8, 2016-ra 2,1, a 2017-es évre pedig 2,3 százalékos növekedést vár. A kedvező monetáris politikai környezet mellett ezt a várhatóan javuló munkaerő-piaci helyzettel magyarázzák – amiben nagy szerepe van a bevándorlásnak, hiszen a német lakosság csökken és öregszik.
Nem elveszi, hanem hozza a munkahelyeket
Az IWH kutatóintézet visszafogottabb, a 2015-ös 1,8 százalék GDP-növekedés után 2016-ra csak 1,7 százalékot jósol. Az intézet részben a menekültek, részben az EU-ne belüli szabad munkavállalásból származó migráció – kelet-és dél-európai munkavállalók – miatt 128 ezer főnyi friss munkaerővel számol. Azt is előrevetítik, hogy hosszú távon a bevándorlók megjelenéséből még a hazai munkaerő is profitálni fog.
Ez nem meglepő, korábban kimutatták ugyanis, hogy a bevándorlás, bár nem mindig és minden körülmények között, de sok esetben gazdasági növekedést okoz, és több munkahelyet teremt, mint amennyit a helyi lakosságtól elvesz. Hogy mikor és milyen mértékben van így, az sokban függ a bevándorlók életkorától, képzettségétől. Erről nemrég az Alapblog írt részletesebben.
Miből lesz a növekedés?
Nemrég beszámoltunk arról is, hogy az a mintegy tízmilliárd euró, ami a becslések szerint a menekültek éves ellátásához szükséges, Németországnak rendelkezésére áll. Legalább ennyi költségvetési többlete ugyanis várhatóan lesz ebben az évben, és jövőre is. Ezt eredetileg adósság-csökkentésre tervezték fordítani, ami nem élénkítette volna a gazdaságot. Ha fogyasztásra költik, az viszont élénkíti.
Itt olvasható a részletes cikk, amelyben egy másik bank prognózisa is megtalálható. A Berenberg Bank számításai szerint a menekültválság következtében Németországban, esetleg pár más országban is 0,3-0,4 százalékkal növekedhet a GDP évente. Az egész Eurózónában idén a második félévben és talán 2016-ban 0,2 százalékra becsülik a pozitív GDP-hatást.
Németországban rengeteg szó esik arról, hogyan integrálják a menekülteket a társadalomba és a munkaerőpiacra, elkerülendő a múltban elkövetett hibákat is. Erről itt és itt írtunk.
(Professzorok vagy analfabéták? Felmérték a menekültek képzettségét)