3p
A ma közzétett januári béradatok az egy évvel korábbi adatokhoz képest szép növekedést mutatnak, az előző hónapokhoz képest viszont már nem annyira, és ami a lényeg, igen távol vagyunk még attól a szinttől, amely lefékezné a munkaerő elvándorlását. Sokat segítene a helyzeten egy kiadós forinterősödés.

Többet vártunk

A múlt év végi adatok alapján azt feltételeztük, hogy a januári, közmunka nélkül számított keresetek elérik a 300 ezer forintot (hisz a decemberiek is ezt tették), és így megközelítik az ezer eurót. Nem így lett, az adat 288 ezer forint, igaz, ez mértékében egy év alatt 10 százalék, de az igen magas minimálbér emelés hatása a decemberről januárra mégsem lett jelentős, sőt még a tavalyi egész éves adathoz képest sem. Vélhetően azért, mert azok a bérek, amelyek már tavaly is az idei minimálbér felett voltak, lényegesen kisebb mértékben emelkedtek januárban.

Ami a nettó béreket illeti, ott 192 ezer forint lett az adat, ami, ha a családi kedvezményt is figyelembe vesszük, közel 200 ezer forintnak adódik. Ez a jelenlegi árfolyamon 650-660 euró közti összeg, és a problémák itt kezdődnek: ugyanez az adat Németországban, Ausztriában és a magyar munkaerő számára nyitva álló más vonzó piacokon kevéssel 2000 euró fölött van. A különbség tehát még bő háromszoros, ami még elég nagy ahhoz, hogy a munkaerő tömegesen elvonuljon a magasabb értékért.

Sok van még hátra

A korábbiakban abból indultunk ki, hogy közel kétszeres bérkülönbség az a szint, ahol már nem tömeges az elvándorlás, a folyamat megáll. Ez legalább 1000 eurós nettó átlagkeresetet jelentene, ami jelenlegi árfolyamon 308 ezer forint, ami még a jelenlegi szinthez képest 55-60 százalék. Ez meglehetősen sok, bár ha nyitott marad a munkaerőpiac (még Anglia sem esik ki teljesen, hisz a hiányszakmában továbbra is fogadni fogják az EU-polgárokat, legalábbis David Davis kilépésügyi miniszter szerint), akkor ezt a piac mindenképpen kikényszeríti pár év alatt.

Infláció

Miután ilyen béremelkedés a munkaerőigényes iparágak, főleg szolgáltatások árát megdobja, és a jelenlegi termelékenységi szint mellett ekkora reálbér emelést amúgy sem bírna el a gazdaság, jelentős inflációt hozhat magával ez a béremelés. Az egy éve még 0 közeli szám után januárban már 2,3 százalék lett az inflációs adat. Ez persze még alacsony, sőt a jegybank 3 százalékos célja alatt van, de a jelenlegi folyamatok mellett gyorsan felszaladhat annyira, hogy a nominális bérnövekedés felét is elvigye.

Forint felértékelődés

Ha így lesz, akkor ez már egy kvázi forintfelértékelődés, csak nem úgy, hogy a forint erősödik az euróhoz képest, hanem úgy, hogy az ár-, és bérszínvonal emelkedik, és közelíti az eurózóna átlagos szintjét. Mindez egyszerűbb lenne, ha részben a forint tényleges felértékelődése által valósulna meg, hisz nem lenne szükség ennyire feszített béremelésre, és az infláció sem szállna el, ugyanakkor a szükséges bérkonvergencia lezajlana.

A kérdés, hogy van-e remény legalább 10 százalékos forint felértékelődésre. Ha abból indulunk ki, hogy erős export-, és fizetési mérleg többlettel rendelkezik az ország, akkor az ebből érkező devizatöbblet elvileg növeli a forint iránti keresletet, így forinterősödést okoz. Ha feltételezzük, hogy a jegybank eddig útját állta a folyamatnak, leginkább a korábbi deflációs félelmek miatt, akkor logikusnak tűnne, hogy ha az infláció tartósan 3 százalék fölé kerül, elvileg elhárul az akadály a felértékelődés felől. Példa mindenesetre lesz: megnézhetjük, mi zajlik a cseheknél, ha a korona árfolyamgátját eltörlik, mellyel eddig az erősödését korlátozták.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG